مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

5 بیماری جدی با علائم کمردرد: فیبرومیالژیا ، اسکولیوز ، پوکی استخوان…

کمردرد شامل قسمت تحتانی و پشت گردن ، قسمت پشت شانه ها ،  استخوان پشت و ناحیه گسترده ای است که تا کمر امتداد دارد. طبق تحقیقات انجام شده ، کمردرد که از هر 5 نفر در 1 نفر وجود دارد ، تقریباً در هر گروه سنی از جوان تا پیر دیده می شود. کمر ما یک ساختار پیچیده است که از ماهیچه ها ، رباط ها ، تاندون ها ، دیسک ها و استخوان ها تشکیل شده و بدن را پشتیبانی می کند و ما را قادر به حرکت می کند. وجود مشکل در هر یک از این ساختارها ، می تواند منجر به کمردرد شود. در حالی که کمردرد گاهی به دلایل ساده ای از قبیل آسیب دیدگی ماهیچه ها اتفاق می افتد ، اما گاهی اوقات می تواند نشانه بسیاری از بیماری های جدی از فیبرومیالژیا تا پوکی استخوان باشد. به همین دلیل ، کمردرد خصوصاً در یک ناحیه ثابت و مداوم را باید جدی گرفت. در این مقاله ، در مورد 5 بیماری جدی ، علائم و روش های درمانی که با کمردرد بروز می کند صحبت خواهیم کرد.

5 بیماری جدی با علائم کمردرد: فیبرومیالژیا ، اسکولیوز ، پوکی استخوان…

سندرم درد میوفاسیال:

سندرم درد میوفاسیال یک بیماری مزمن کمردرد است که بر سیستم اسکلتی – عضلانی تأثیر می گذارد. در این حالت ، فشار بر روی نقاط حساس در عضلات شما باعث ایجاد درد در عضلات و گاهی اوقات در قسمت هایی از بدن شما می شود که نامربوط به نظر می رسد. به این “درد منعکس شده” گفته می شود.

این سندرم اغلب پس از منقبض شدن عضلات به طور مکرر بروز می کند. به عنوان مثال ، کار ، سرگرمی یا استرس می تواند باعث این امر شود. با ورود رایانه به زندگی ما ، افزایش این ناراحتی مشاهده می شود. طبق مطالعات انجام شده؛ سندرم درد میوفاسیال در نیمی از بیماران مبتلا به کمردرد طولانی مدت دیده می شود.

علائم سندرم درد میوفاسیال:

 • درد عمیق در نواحی موضعی عضلات
 • افزایش درد در هنگام کشش عضله
 • درد عضلانی که به مرور زمان بهبود نمی یابد یا حتی بدتر می شود
 • گره های دردناک در عضلات و درد شدید موضعی یا منعکس شده که هنگام اعمال فشار بر این گره ها ایجاد می شود
 • ضعف ، سفتی و از بین رفتن انعطاف پذیری در عضلات
 • مختل شدن خلق و خوی یا الگوهای خواب

درمان درد میوفاسیال:

سندرم درد میوفاسیال به یک برنامه درمانی چند منبعی نیاز دارد. در بسیاری از بیماران ، داروها و سایر روش های درمانی که سفتی و درد عضلات را برطرف می کند ، با هم تجویز می شوند. روشهای درمانی سندرم درد میوفاسیال:

درمان دارویی: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و مسکن می توانند درد و ورم را در سندرم درد میوفاسیال کاهش دهند. همچنین می توان از شل کننده های عضلانی و ضد تشنج برای درمان اسپاسم عضلات استفاده کرد.

درمان سوزن خشک: سوزن خشک یکی از سریع ترین راه ها برای خنثی کردن نقاط محرک میوفاسیال است. متخصص سوزن را مستقیماً در قسمت محرک وارد می کند ، آن را حرکت داده و داخل و خارج می کند. این می تواند دردناک باشد ، اما یکی از موثرترین راه ها برای خنثی کردن نقطه محرک و کاهش درد است.

تزریق در نقطه محرک: تزریق در نقطه محرک مانند سوزن خشک است ، اما علاوه بر این یک ماده بی حسی موضعی مانند سالین یا لیدوکائین به بافت تزریق می شود. درد این روش از تزریق خشک کم تر است. تزریق استروئیدها با این روش نیز یکی از گزینه هاست.

درمان اولتراسوند: این روش درمانی از امواج صوتی برای افزایش گردش خون و درجه حرارت استفاده می کند ، که می تواند از بهبود عضلات تحت تأثیر سندرم درد میوفاسیال پشتیبانی کند.

ماساژ درمانی: ماساژ درمانی با افزایش جریان خون و گرم شدن عضلات می تواند به کاهش سفتی و تسکین درد کمک کند. متخصص با فشار بر روی قسمت های خاصی از ماهیچه با انگشت شست تنش در عضلات را کاهش می دهد.

5 بیماری جدی با علائم کمردرد: فیبرومیالژیا ، اسکولیوز ، پوکی استخوان…

دیسک گردن:

دیسک هایی بین مهره هایی که ستون فقرات ما را تشکیل می دهند وجود دارند که به ما امکان حرکت را می دهند. با هر حرکتی ، حتی در حالی که روی پاهای خود ایستاده ایم ، نیرویی را روی این دیسک ها قرار می دهیم. بنابراین با گذشت زمان ، وقتی بدن دچار فشار ، خستگی و پیری می شود ، این دیسک ها نیز دچار سایش شده و بافت همبندی که ماده را در چسبندگی ژلاتین نگه می دارد پاره می شود. این ژلاتین بیرون می آید و سبب فشار روی نخاع و اعصاب و در نتیجه دیسک گردنی تشکیل می شود که می تواند یک ناراحتی بسیار دردناک باشد.

از آنجا که گردن ، کمر و شانه به یکدیگر نزدیک هستند ، می توان درد این نواحی را با یکدیگر اشتباه گرفت. در حالی که گاهی اوقات درد شدید در گردن احساس می شود ، در بعضی از بیماران می تواند تا کمر و گاه در بازو گسترش یابد. کلسیفیکاسیون ، که شامل مفاصل در گردن و مهره های پشت است ، همچنین می تواند باعث کمردرد شود. ممکن است دیسک در بین مهره ها در قسمت کمر وجود داشته باشد ، این مشکل به ندرت دیده می شود.

علائم دیسک گردن:

 • دردی که به بازو ، دست یا انگشتان گسترش می یابد
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در شانه ها ، بازوها یا دست ها
 • ضعف در دست و / یا بازوها
 • افزایش دردی که در برخی از موقعیت ها یا حرکات گردن به کمر درد می زند

درمان دیسک گردن:

درمان غیر جراحی: بیشتر بیماران بدون نیاز به عمل جراحی بهبود می یابند. درمان های غیر جراحی مانند استراحت کوتاه مدت ، داروهای ضد التهاب برای کاهش تورم ، داروهای ضد درد برای کنترل درد ، درمان فیزیکی ، ورزش یا تزریق استروئید اپیدورال غالباً برای بهبود کافی است.

داروها و مدیریت درد: به داروهای مورد استفاده برای کنترل درد ، ضد درد گفته می شود. بیشتر درد را می توان با داروهای بدون نسخه مانند آسپرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن  یا استامینوفن   درمان کرد. بعضی اوقات ممکن است استفاده از شل کننده های عضلانی لازم باشد.

فیبرومیالژیا:

فیبرومیالژیا یک بیماری طولانی مدت یا مزمن است. درد شایع در عضلات و استخوان ها با حساسیت و خستگی عمومی همراه است. محققان معتقدند که فیبرومیالژیا با تاثیر بر نحوه پردازش سیگنال های درد در مغز  ، احساس درد را تقویت می کند. علائم بعضی اوقات پس از یک ضربه جسمی ، جراحی ، عفونت یا فشار روانی قابل توجه شروع می شود. در بعضی موارد ، این اتفاق به تدریج با گذشت زمان بدون آنکه یک رویداد محرک ایجاد شود رخ می دهد .

علائم فیبرومیالژیا:

 • درد شایع که معمولاً حداقل سه ماه طول می کشد و در دو طرف بدن ، بالا و پایین کمر رخ می دهد
 • خستگی
 • سندرم پای بی قرار، اختلالات خواب مانند  آپنه خواب یا بیدار شدن مکرر به دلیل درد
 • مشکلات شناختی مانند عدم تمرکز و توجه
 • سردرد
 • افسردگی
 • اضطراب

درمان فیبرومیالژیا:

هدف از درمان فیبرومیالژیا ، مدیریت درد و بهبود کیفیت زندگی است. این کار معمولاً به دو روش با رویکرد مراقبت شخصی و دارو انجام می شود.

داروهای فیبرومیالژیا: داروها می توانند به کاهش درد فیبرومیالژیا و بهبود خواب کمک کنند. این درمان شامل مسکن ها ، داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج  است که برای درمان صرع استفاده می شود.

درمان فیزیکی: یک متخصص می تواند تمریناتی را به شما یاد دهد که قدرت ، انعطاف پذیری و استقامت شما را افزایش می دهد. تمرین های مبتنی بر آب می توانند بسیار مفید باشند.

کاردرمانی: یک متخصص می تواند به شما در ایجاد تنظیمات در محل کار یا انجام کارهای خاصی که استرس کمتری در بدن شما ایجاد کند کمک کند.

راهنمایی: صحبت کردن با متخصص می تواند به تقویت اعتقاد شما به مهارت هایتان کمک کند و راهکارهایی را برای مقابله با شرایط استرس زا یاد بگیرید.

اسکولیوز:

اسکولیوز انحراف ستون فقرات است که درست قبل از بلوغ  و اغلب در طول رشد دیده می شود. یک انحراف به شکل C یا S در ستون فقرات فرد مبتلا به اسکولیوز ایجاد می شود. در هر سنی ممکن است رخ دهد. این بیماری معمولاً بین 10 تا 12 سالگی یا در نوجوانان رخ می دهد ، اما نوزادان نیز ممکن است علائمی داشته باشند. دلایل تغییر فرم به طور کلی ناشناخته است ، اما برخی از مشکلات مانند فلج مغزی ، دیستروفی عضلانی ، اسپینا بیفیدا یا نقص هنگام تولد می توانند باعث اسکولیوز شوند.

سن بیماران مبتلا به کمردرد نیز در نظر گرفته می شود. چون که بیماری های مختلف می تواند به عنوان کمردرد در بیماران در سنین مختلف ظاهر شود. به عنوان مثال ، کمردرد در کودکان در سن رشد ممکن است نشان دهنده اسکولیوز باشد.

علائم اسکولیوز:

 • قفس سینه متقارن نیست ، دنده ها می توانند در سطوح مختلف باشند
 • یک باسن از دیگری بالاتر است
 • لباس به درستی در بدن قرار نمی گیرد
 • یک شانه یا استخوان پشت از دیگری بالاتر است
 • ممکن است فرد به یک طرف خم شود
 • طول پاها ممکن است مساوی نباشد

درمان اسکولیوز:

مشاهده: میزان رشد انحراف اسکولیوز باید تا 20 سالگی به خصوص در افرادی که در سن رشد هستند هر 6 ماه یکبار و بعد از آن هر سال یک بار مشاهده شود.

درمان کرست: اگر انحراف بین 20 تا 40 درجه باشد ، ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از پیشرفت اسکولیوز در حالی که رشد نخاع ادامه دارد ، از کرست  استفاده شود.  با این حال ، کرست خمیدگی را درمان نمی کند.

درمان جراحی: اگر انحراف بین 45 تا 50 درجه باشد ، خطر بدتر شدن وجود دارد و این حتی ممکن است مانع از عملکرد درست ریه ها شود. در چنین مواردی ممکن است مداخله جراحی برای اصلاح انحراف توصیه شود.

پوکی استخوان:

در بیماران مسن و زن ، علائم پوکی استخوان با شکستگی در استخوان های پشت و کوتاه شدن قد به عنوان کمر درد همراه است. در این حالت ، علاوه بر درمان دارویی ، تمریناتی برای عضلات کمر می تواند مانع از کیفوز در پشت فرد شود.

علائم پوکی استخوان:

 • کمردرد ناشی از شکستگی مهره ها
 • کوتاه شدن قد با گذشت زمان
 • کیفوز
 • شکستگی استخوان که بسیار راحت تر از حد انتظار رخ می دهد

درمان پوکی استخوان:

هدف از درمان پوکی استخوان ، درمان شکستگی ها ، جلوگیری از شکستگی و تقویت استخوان ها است. اول از همه ، برای جلوگیری از افتادن و یا کاهش خسارت ناشی از افتادن باید اقدامات احتیاطی صورت گیرد. خوب غذا خوردن و ورزش کردن باعث کاهش خطر ابتلا به این نوع حوادث می شود. جدا از این اقدامات ، دارو درمانی برای تقویت استخوان های شما انجام می شود:

بیس فسفونات ها: بیس فسفونات ها سرعت تجزیه استخوان را در بدن شما کاهش می دهد. بنابراین ، تراکم استخوان حفظ می شود و خطر شکستگی کاهش می یابد. بیس فسفاتها به صورت قرص یا تزریق تجویز می شوند.

تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن (SERMs): SERM ها داروهایی هستند که اثر استروژن را بر روی استخوان ها تقلید می کنند. آنها به حفظ تراکم استخوان کمک کرده و خطر شکستگی بخصوص در ستون فقرات را کاهش می دهند.

مکمل های کلسیم و ویتامین D: کلسیم مواد معدنی اصلی است که در استخوان یافت می شود و داشتن کلسیم کافی برای استخوان های سالم بسیار مهم است.   در صورت ابتلا به پوکی استخوان ، ممکن است کلسیم بیشتری مورد نیاز باشد ، معمولاً به شکل مکمل. ویتامین D برای جذب کلسیم بدن لازم است. از آنجا که ویتامین D فقط در تعداد کمی از مواد غذایی یافت می شود ، ممکن است مصرف یک مکمل روزانه لازم باشد.

توجه به این علائم در کمردرد!

اگرچه به ندرت، اما بیماری های بدخیم در ستون فقرات نیز می تواند باعث کمردرد شود. بنابراین ، اگر درد شب شروع می شود یا مداوم یا شدید است و کاهش وزن وجود دارد ، لازم است فوراً با متخصص مشورت کنید.

Source: www.medikalakademi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *