مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

10 دلیل حیاتی برای ورزش کردن ، به جز لاغری

هر روزه گزارش های علمی جدیدی در رابطه با فواید ورزش عرضه می شود. البته برخی از این گزارش ها با هم منطبق و برابر نیستند. برخی مطالعات اثرات را مثبت جلوه می دهند و برخی دیگر، اثرات را منفی نشان می دهند. اگرچه اکثر افراد ترجیح می دهند گزارشاتی را بخوانند که هیچ اثری از ورزش درونشان نباشد. اما حقیقت این است که بهترین دلیل حیاتی برای ورزش کردن حفظ سلامتی بدن و ذهن است.

ما با جمع آوری اطلاعات زیادی در رابطه با ورزش و سلامتی، به لیستی رسیده ایم که در ادامه خواهید خواند. در این لیست به طور کوتاه و چشمگیر، اثراتی را که ورزش قادر است در بهترین شکل برای شما ایجاد کند، توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید.

10 دلیل حیاتی برای ورزش کردن ، به جز لاغری

10 دلیل حیاتی برای ورزش کردن

شاید در ابتدا لازم باشد بگوییم که لیست مورد تهیه ما، تعداد زیادی دلیل حیاتی برای ورزش کردن را مطرح کرده است، اما ما قصد داریم تعداد 10 نمونه از مهم ترین این دلایل را در اختیار شما بگذاریم. این دلایل شامل موارد زیر است:

  1. ایجاد قدرت هوازی؛
  2. کاهش فشار خون؛
  3. کاهش خطر دیابت نوع 2؛
  4. حفظ عملکرد ایمنی بدن؛
  5. مستحکم نگه داشتن استخوان ها؛
  6. ایجاد توده عضلانی؛
  7. تقویت انرژی؛
  8. کاهش خطر آرتروز؛
  9. خواب بهتر؛
  10. کاهش اضطراب.

در ادامه هر کدام ازذموارد بالا را توضیح خواهیم داد.

ایجاد قدرت هوازی

یک دلیل حیاتی برای ورزش کردن ایجاد قدرت هوازی است. ظرفیت هوازی بدن برای کار در حالت ورزش به حداکثر خود می رسد و این باعث خون رسانی به بافت های بدن می شود.

به طور معمول افراد سالانه حدود 1 درصد از قدرت هوازی خود را از دست می دهند. با کمی محاسابات ریاضی، اگر از دست دادن قدرت هوازی را از 40 سالگی در نطر بگیریم، در 70 سالگی، 30 درصد از این قدرت بر باد فنا رفته است. ایجاد قدرت هوازی مهم ترین دلیل حیاتی برای ورزش کردن به حساب می آید.

10 دلیل حیاتی برای ورزش کردن ، به جز لاغری

کاهش فشار خون

فشار خون بالا یک نوع بیماری مزمن قلبی به حساب می آید. از دلایل این بیماری باید به افزایش پلاک در شریان ها اشاره کرد که در اثر مصرف رژیم غذایی پرچرب ایجاد می شود.

ورزش عاملی حیاتی است که با تعرق سبب کاهش این ایراد بزرگ در پمپاژ خون از طریق رگ های شما خواهد شد.

کاهش خطر دیابت نوع 2

به احتمال زیاد شنیده اید که افزایش شیوع دیابت نوع 2 در حال تبدیل شدن به یک بحران بهداشت عمومی در سراسر جهان است. حتی اگر به سلامت اهالی دنیا اهمیت نمی دهید، این خطر را در رابطه با خود جدی بگیرید. با انجام ورزش منظم بدن در برابر متابولیسم گلوکز به عنوان کلید جلوگیری بیماری دیابت سلامتی خود را بهبود ببخشید.

حفظ عملکرد ایمنی بدن

حفظ عملکرد ایمنی بدن یک دلیل حیاتی برای ورزش کردن محسوب می شود. کارکرد سیستم ایمنی بدن به این صورت است که شما را در برابر عفونت و سایر سموم شیمیایی حفظ کند.

اگرچه سال هاست که محققان درباره عبارت پیری ایمنی، تحقیقات فراوان انجام داده اند اما این امر با توجه به مطالعات برای کسانی که ورزش نمی کنند، اجتناب ناپذیر است. برخی از مضرات پیری بر این سیستم نظارتی ایمنی بسیار حساس، پیچیده و حیاتی خود را نشان خواهد داد که تخطی در توجه به آن عواقب مرگ آوری را در پی دارد.

10 دلیل حیاتی برای ورزش کردن ، به جز لاغری

افزایش استحکام استخوان ها

یکی دیگر از تغییرات طبیعی انسان که مرتبط با سن است، از بین رفتن قدرت مواد معدنی استخوان، شناسایی شده است. در اینجا به طور مجدد لازم است که رقم جادویی یک درصد در سال را در نظر بگیرید و به محاسبات ریاضی رجوع کنید.

لازم است بگوییم شکل خاص ورزش برای استحکام استخوان ها شامل تمرینات مقاومتی می شود. تمریناتی که با توجه به سن و قدرت بدنی افراد در نظر گرفته خواهد شد. به طور حداقلی باید هفته ای کمتر از یک ساعت در معرض وزنه برداری سنگین قرار بگیرید تا به حداکثر توانایی خود نزدیک شوید.

ورزش ایجاد توده عضلانی می کند

تمرین مقاومتی در واقع در ساختن عضلات برای بدن شما نیز نقش دارد. در حقیقت کشش عضلات در برابر استخوان، همان فرآیندی است که کمک می کند استخوان ها از حداکثر سود در هنگام انجام ورزش بهره مند شوند.

قوی نگه داشتن عضلات علاوه بر ایجاد توده های عضلاتی قدرتمند، سبب ایجاد تناسب هوازی و استایل شما خواهد شد.

تقویت انرژی بدن

از آن جایی که بدن لازم است برای کارایی بهتر، بیشتر کار کند و اکسیژن بیشتری برای سوخت سلول های بدن دریافت کند و همچنین برای احساس درد کم تر، رفع خستگی و استرس، جریان انرژی لازم دارد، یک دلیل حیاتی برای ورزش کردن، تقویت انرژی بدن به حساب می آید.

10 دلیل حیاتی برای ورزش کردن ، به جز لاغری

کاهش خطر آرتروز

یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در بزرگسالان میانسال و مسن، وجود بیماری آرتروز است که به دلیل ناهنجاری در غضروف و رشد استخوان در مفاصل رخ می دهد.

برخلاف سایر مزایای جسمی ورزش، کاهش احتمال آرتروز، به فعالیت هوازی سنگین یا حتی تمرین با وزنه بستگی ندارد. در واقع در صورت اشتباه بیش از حد در ورزش، امکان افزایش آرتروز وجود دارد. دویدن با کفش های نامناسب ایجاد ابتلا به آرتروز را فراهم می آورد.

با این تفاسیر بدون شک ورزش عاملی برای ایجاد آرتروز نیست اما بهتر است از طریق ورزش هایی چون یوگا، تای چی و روش های دیگر برای افزایش دامنه حرکت مفاصل خود استفاده کنید.

ارمغان خواب بهتر با ورزش

توصیه متخصصان خواب این است که قبل از آماده شدن برای خواب ورزش نکنید. اما لازم است بدانید ورزش در طول روز برای مفید شدن خواب بسیار مناسب است. فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهید دارای ریتمی هستند که این هماهنگی در خواب نیز مشهود است.

خواب خوب علاوه بر اینکه دلیل حیاتی برای ورزش کردن شمرده می شود، به نوبه خود به عملکرد ایمنی بدن، کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و کاهش اختلال شناختی کمک شایانی می کند.

با ورزش اضطراب را کاهش دهید

تاثیرات ورزش بر خلق و خوی که مربوط به میزان اضطراب افراد است، به هیچ وجه دست کم نگیرید. افزایش اندروفین سبب کاهش نگرانی خواهد شد. همچنین زمانی که شما ورزش می کنید در واقع توجه خود را از مشکلات روزمره به تمرین متمرکز کرده اید. با استراحت بعد از ورزش قادر هستید دیدگاه تازه ای در رابطه با مشغله های زندگی کسب کنید. هنگام بازگشت به این مشکلات، با انرژی تازه و حتی چند روش جدید برای کشف راه حل، به دل قضایا نزدیک خواهید شد.

10 دلیل حیاتی برای ورزش کردن ، به جز لاغری

کلام آخر…

شاید لازم باشد مهم ترین دلیل حیاتی برای ورزش کردن را به طور مجدد بازگو کنیم. ایجاد قدرت هوازی یکی از مهم ترین دلایل نه تنها برای انجام ورزش بلکه برای زنده ماندن به حساب می آید. در کنار این دلیل مهم توجه به کیفیت خواب و در کل، داشتن یک زندگی بهتر ثمراتی است که به سبب ورزش کردن نصیب تان خواهد شد.

امید ما این است قبل از اینکه لازم باشد هر کدام از دلایل ذکر شده در این مقاله را واکاوی کنید، کفش های ورزشی خود را بپوشید، زیر انداز یوگا را بر روی زمین پهن کنید یا تصمیم بگیرید با یک دوست یا حتی به تنهایی از سالن های ورزش محلی خود، وقتی برای ورزش کسب کنید.

شاید با دستیابی به فرمول شخصی خود قادر شوید دلایلی دیگر به لیست ما اضافه کنید. ما همراه شما هستیم.

Source: www.psychologytoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *