نوار عصب و عضله

نوار عصب و عضله چیست و هدف از انجام آن چیست

تست نوار عصب و عضله (الگترودیاگنوزیس) جهت مطالعه کارکرد (Function) اعصاب محیطی به کار برده می‌شود.
این تست توسط پزشک متخصص و مجرب انجام می‌گردد و می‌تواند اطلاعات تشخیصی کلیدی و مفیدی را در اختیار پزشک قرار بدهد تا راه رسیدن به تشخیص صحیح را تسهیل نماید.

 

نوار عصب و عضله

 

این تست در مطب یا بیمارستان انجام می‌گردد و نیاز به آمادگی خاصی نداشته و در طیف وسیعی از مراجعین (از بدو تولد تا سنین بالا) قابل انجام می‌باشد. نکته قابل توجه اینکه هیچ‌گونه ممنوعیتی (کنترااندیکاسیون) برای انجام آن وجود ندارد و حتی در حاملگی هم کاملا بی‌خطر است.
بطور کلی از دو بخش تشکیل شده است:
بخش اول NCS می‌باشد که بررسی کیفیت هدایت امواج عصبی با کمک جریان الکتریکی است، در حین این تست بیمار صرفا احساس یک جریان الکتریکی (شبیه گز گز یا جریان برق) خواهد داشت، اطلاعات وارد دستگاه شده و باید توسط پزشک متخصص متبحر در این حوزه بررسی و تفسیرگردد.
بخش دوم الکترومیوگرافی (EMG) است که دریافت و مطالعه کیفی امواج الکتریکی عضلات با استفاده از یک الکترود سوزنی ظریف است. الکترود سوزنی وارد عضله هدف شده و با انقباض ارادی بیمار امواج دریافتی ثبت می‌شوند. الکترود سوزنی بسیار ظریف و نازک است به طوری که در اکثر مواقع جای ورود آن به بدن بلافاصله بعد از خروج قابل شناسایی نمی‌باشد.
مواردی که تست نوار عصب و عضله در تشخیص آنها کمک کننده می‌باشند شامل طیف وسیعی از بیماری‌ها می‌باشد از جمله، گز گز و خواب رفتگی اندامها، ضعف عضلانی، دردهای انتشاری بدنبال کمر درد و دردگردن، تشخیص سندرم تونل کارپ، تشخیص نوروپاتی‌ها، تشخیص میوپاتی‌ها (بیماری‌های مربوط به عضله) و …
این تست صرفا جهت تشخیص بوده و نقش مستقیم در درمان ندارد و با طب سوزنی بسیار متفاوت می‌باشد و هیچگونه عوارض جانبی در هیچ فردی ندارد، تست منحصرا باید توسط پزشک متخصص انجام شود و مهمترین عامل در کیفیت آن تبحر و تجربه شخص انجام دهنده می‌باشد.

 

نوار عصب و عضله چیست

آیا می دانستید که بدن شما یک ژنراتور الکتریکی است؟ عصب ها و عضلات سیگنال های الکتریکی را ایجاد می کنند که پیام ها را به مغز رسانده و یا از مغز منتقل می کنند. اعصاب حسی اطلاعاتی را درباره محیط اطراف شما به مغز ارائه می کنند. اعصاب موتور، سیگنال های مغز را برای فعال کردن ماهیچه های شما می فرستند.

جراحات یا بیماری هایی که بر اعصاب و عضلات تاثیر می گذارند می توانند حرکت این سیگنال های الکتریکی را متوقف یا آهسته کنند. اگر درد، ضعف یا بی حسی در کمر، گردن یا دستان خود داشته باشید، اندازه گیری سرعت و میزان فعالیت الکتریکی در عضلات و اعصاب شما می تواند به تشخیص درست مشکل شما کمک کند. این فرآیند تست نوار عصب و عضله نامیده می شود.

همانطور که گفته شد، دو آزمون معمولا استفاده می شود:

  • الکترومیوگرافی (EMG)
  • مطالعات هدایت عصبی (NCS)

این آزمایشها معمولا توسط یک متخصص مغز و اعصاب یا یک متخصص طب فیزیکی انجام می شود. تست ها می توانند در کمتر از یک ساعت انجام شوند.

 

الکترومیوگرافی

الکترومیوگرافی فعالیت الکتریکی در ماهیچه های شما را تجزیه و تحلیل و ثبت می کند. از الکترومیوگرافی برای یادگیری بیشتر در مورد عملکرد اعصاب در دست و پا استفاده می شود. هنگامی که یک عضله عادی در حالت استراحت قرار دارد، الکتریسیته ساکت است.

در طول الکترومیوگرافی، سوزن های کوچک و نازک در عضله قرار می گیرند تا فعالیت الکتریکی را ضبط کنند. وقتی سوزن وارد می شود، ممکن است احساس درد و ناراحتی کنید. دکتر از شما خواهش می کند که عضله را ریلکس کرده و سپس به آرامی آن را منقیض کنید. دکتر به یک صفحه تلویزیون مانند که سیگنال های الکتریکی را پخش می کند نگاه کرده و گوش می دهد. شما هم می توانید صدای سیگنال ها را در زمان حرکت عضلات خود بشنوید.

هنگامی که سوزن ها برداشته می شوند، ممکن است مقداری درد و کبودی را تجربه کنید، اما این اثرات در طی چند روز از بین می روند. اثرات جانبی طولانی مدت برای این روش وجود ندارد.

اگر در حال مصرف داروهای رقیق کننده خون هستید، بیماری ای دارید یا در معرض خطر ابتلا به عفونت هستید، موضوع را با پزشکی که آزمایش را انجام می دهد، در میان بگذارید. در روز آزمون هیچ نوع لوسیون یا کرمی را در منطقه مورد آزمایش نمالید و همچنین از زیورآلات استفاده نکنید. معمولا شما می توانید نتایج را بلافاصله پس از آزمون دریافت کنید.

 

مطالعات هدایت عصبی

مطالعات هدایت عصبی اغلب همراه با الکترومیوگرافی به منظور تعیین عملکرد طبیعی عصب انجام می شود. پزشک انجام دهنده تست سیم هایی (الکترودها) را به پوست در نقاط مختلف در امتداد مسیر عصبی متصل می کند. سپس عصب را با جریان الکتریکی تحریک می کند. همانطور که جریان در طول مسیر عصبی حرکت می کند، الکترودهایی که در امتداد راه سیگنال قرار گرفته اند، زمان و سرعت حرکت سیگنال را محاسبه می کنند. در اعصاب سالم، سیگنال های الکتریکی می تواند تا 190 کیلومتر در ساعت حرکت کنند. اگر عصب آسیب دیده باشد، سیگنال کندتر و ضعیفتر خواهد شد. با تحریک عصب در مکان های مختلف، پزشک می تواند محل خاص آسیب را تعیین کند. مطالعات هدایت عصبی همچنین ممکن است در طول درمان برای مشخص شدن میزان پیشرفت انجام شود.

اگر چه ممکن است تحریک ناگهانی در ابتدا ناخوشایند باشد، اما دردناک نیست و اکثر مردم در طی مراحل آزمایش راحت هستند. شوک شبیه به احساسی است که پس از راه رفتن در طی راهروی پوشیده شده با موکت در هنگام لمس دستگیره در حس می کنید.

متخصص طب فیزیکی شما ممکن است آزمایش نوار عصب و عضله را برای شرایط مختلفی که می تواند از فشار بر روی عصب، به ویژه در بازو، آرنج یا مچ دست ایجاد شود، توصیه نماید. این شرایط “نوروپاتی فشرده” نامیده می شوند و عبارتند از:

  • سندرم تونل کارپ فشار بر روی عصب مدین در جاییکه بین استخوان های مچ و زیر رباط عرضی عبور می کند.
  • سندرم فشار خروجی قفسه سینه فشار بر روی شبکه بازویی، خوشه ای از اعصاب که از زیر ترقوه در شانه می گذرند.
  • گیر افتادن عصب اولنار فشار بر عصب اولنار جاییکه از پشت آرنج عبور می نماید.
  • رادیکولوپاتی گردن یا کمر فشار بر ریشه های عصبی که از ستون فقرات گردنی یا کمری عبور می کنند.

بسیاری از جراحان قبل از توصیه به عمل جراحی برای این شرایط تست نوار عصب و عضله را انجام می دهند.

تست نوار عصب و عضله همچنین می تواند برای تعیین میزان آسیب عصب پس از حادثه و بررسی اثرات بیماری هایی مانند دیابت استفاده شود. همچنین می تواند نشان دهد که آیا عصب مجروح در حال بهبود است.

 

آزمایشات چقدر دقیق است؟

دقت تست نوار عصب و عضله به مهارت فرد انجام دهنده آزمون و دقت تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد. به طور کلی این آزمایش ها می توانند به طور دقیق آسیب های اعصاب و یا ریشه های عصبی، و همچنین بیماری های اعصاب و ماهیچه ها را تعیین کنند. با این حال در برخی از شرایط ممکن است چند هفته برای نمایان شدن تغییرات نیاز باشد.

علاوه بر این آزمایشات نمیتوانند وجود یا میزان درد را تعیین کنند. حتی اگر تست نوار عب و عضله نشان دهد که اعصاب به طور عادی عمل می کنند، فرد ممکن است هنوز درد و یا علائم را احساس کند. در این موارد متخصص طب فیزیکی یک دوره درمانی به فرد توصیه می نماید.

 

source: orthoinfo.aaos.org

 

دکتر اسکویی  متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

آدرس مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعات مطب تهران: شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

شماره تماس: 02144426690

آدرس مطب کرج: کرج، خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

شماره‌های مطب و منشی: 02632265707 و 09375106869

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    دریافت مشاوره دایرکت اینستاگرام:
    droskuie_clinic@