مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

گزینه های درمانی برای آسیب های غضروفی

غضروف مفصل یک ساختار بسیار ویژه است که سال ها برای حمل بار در مفصل و فراهم کردن حرکت بدون درد طراحی شده است. به عنوان یک بالشتک با پوشاندن  قسمت هایی از استخوان هایی که روبروی یکدیگر قرار دارند و مفصل را تشکیل می دهند ، عمل می کند. غضروف مفصلی از راه های مختلف ممکن است آسیب ببیند. با گذشت سال ها ، نرم می شود ، سپس می ریزد  و استخوان زیر آن ظاهر می شود. این بیماری که در بین افراد به عنوان “کلسیفیکاسیون” شناخته شده است ، آرتروز یا استئوآرتریت نامیده می شود و نتیجه سایش و پیری است که با بالا رفتن سن رخ می دهد. این ساییدگی گسترده غیر قابل برگشت است و به داروهای درمانی و پس از آن جراحی نیاز دارد. هیچ روش درمانی شناخته شده ای برای استئوآرتریت که غضروف را تجدید  کند وجود ندارد. از طرف دیگر ، ممکن است آسیب دیدگی های منطقه ای در افراد جوان به خصوص در غضروف مفصل به دلیل ضرباتی که در طول ورزش ایجاد می شود ، رخ دهد. در چنین مواردی ، درمان های بازسازی غضروف قابل انجام است ، زیرا تنها بخشی از غضروف مفصل آسیب دیده و بقیه سالم است.

در بزرگسالان ، توانایی بهبود غضروف مفصلی تقریباً وجود ندارد. بر خلاف بافت های دیگر بدن ، غضروف مفصلی بعد از آسیب ، خود را تجدید نمی کند. مداخلات جراحی برای ایجاد پاسخ بهبود در غضروف کاملاً ضروری است.

گزینه های درمانی برای آسیب های غضروفی

علائم آسیب های غضروفی چیست؟

مهم ترین علامت آسیب های غضروفی تمرکز درد در ناحیه مربوط به مفصل است. تورم ممکن است به دلیل افزایش مایع مفصل در مفصل ایجاد شود. این تورم با فعالیت یا ورزش افزایش می یابد ، با استراحت کاهش می یابد. اگر قسمتی از پارگی وجود داشته باشد ، بیماران می توانند بخشی را که آزادانه در داخل مفصل حرکت می کند احساس کنند. در صدمات غضروفی بزرگ ، آرتروز ممکن است با گذشت زمان ایجاد شود ، زیرا تحمل فشار بار مفصل بدتر می شود.

آسیب های غضروفی چگونه اتفاق می افتد؟

صدمات غضروف اغلب در اثر ضرباتی که به مفصل وارد می شود ایجاد می شود. این می تواند به دلیل ضربه هایی که مستقیماً به مفصل در طی مسابقات ورزشی یا بعد از تصادف رانندگی رخ می دهد ، ایجاد شود. بیشتردر مفصل زانو دیده می شود. آسیب های غضروفی زانو ممکن است همراه با صدمات منیسک و رباط صلیبی باشد و علائم آنها نیز ممکن است ظاهر شود.

علاوه بر این ، صدمات غضروف ممکن است در شکستگی ها یا دررفتگی های مفصل ایجاد شود. پاتلا و دررفتگی شانه شایع ترین نمونه ها هستند.

تشخیص آسیب های غضروفی چگونه است؟

برای تشخیص آسیب های غضروف ، ابتدا متخصص نوع و علائم این رویداد را گوش می دهد. اگر با معاینه دقیق فکر کند ممکن است آسیب غضروفی وجود داشته باشد ، روش های تصویربرداری را در خواست می کند. ابتدا رادیوگرافی با اشعه ایکس گرفته می شود. در اینجا ، ایده ای در مورد ساختارهای استخوانی که مفصل را تشکیل می دهند ، گرفته می شود و در صورت وجود شکستگی قبلی می توان تشخیص داد. اگر دررفتگی در مورد مفصل وجود داشته باشد ، ممکن است علائم تشخیص داده شود. سپس ، در صورت لزوم متخصص ، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) مفصل مربوطه را می تواند انجام دهد. با MRI ، تشخیص صدمات غضروف بزرگ و کامل به راحتی قابل تأیید است.

گزینه های درمانی در آسیب های غضروف چیست؟

اگر آسیب غضروف در ناحیه بدون بار مفصل و کم تر از 1 سانتی متر مربع موجب شکایت نشود ، فقط با نظارت متناوب قابل پیگیری است. با این حال ، درمان برای صدمات غضروف بزرگ تر از 1 سانتی متر  است و علائمی دارد ضروری است. در بزرگسالان جوان ، درمان آسیب های غضروفی جراحی است.

روش میکروشکستگی:

این روشی است که در صدمات غضروف محدود و کم تر از 3 cm2 اعمال می شود. پس از تمیز کردن ناحیه آسیب دیده از باقی مانده های غضروف ، سوراخ هایی که 5 میلی متر از هم فاصله دارند و چندین میلی متر عمق دارند درون استخوان باز می شوند. مسیری از طریق این سوراخ ها برای سلول های بنیادی در مغز استخوان باز می شود تا به قسمت آسیب دیده برسند.

سلول های بنیادی مستقر در لخته خون که در ناحیه آسیب دیده قرار دارند ، در صورت فراهم شدن محیط مناسب ، می توانند به سلول های غضروف مانند تبدیل شوند. این بافت های غشایی شکل ساخته شده از اکثر کلاژن ها می توانند پس از میکرو شکستگی به منطقه آسیب دیده وصل شوند. لازم است تا زمان ایجاد بافت جدید غضروف مانند شش تا هشت هفته بعد از عمل ، مفاصل را از بارگیری با استفاده از عصا محافظت کنید.

از مزایای روش میکرو شکستگی این است که یک تکنیک آسان و ارزان برای بیماران و متخصصان است ، به یک بار عمل نیاز دارد. این اغلب اولین روش انتخاب برای صدمات غضروف های کوچک است. با این حال ، مهم ترین نقطه ضعف این روش این است که بافت ترمیم “شبیه غضروف” است. این بافت با غضروف طبیعی متفاوت است و انتظار نمی رود سالها مانند غضروف طبیعی عمل کند.

پیوند غضروف:

پیوند غضروف روشی است که بیشترین تحقیقات و گیج کننده ترین تحولات علمی در سال های اخیر را به دنبال داشته است. در این تکنیک ، در حالی که آسیب غضروف با آرتروسکوپی تشخیص داده می شود ، چند میلی متر از بافت غضروف به شکل تراشه از ناحیه بدون بار مفصل گرفته می شود. این بافت در شرایط استریل در محیط آزمایشگاهی پردازش می شود و سلول های غضروفی موجود در آن با تکثیر تولید می شوند. سلول های غضروفی جدید که طی چند هفته تشکیل شده اند، این بار با جراحی باز به منطقه آسیب دیده منتقل می شوند.

Source: www.ortoklinik.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *