مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

کیست پشت زانو

یکی از مشکلاتی که بیماران به علت آن به ما مراجعه می کنند برآمدگی پشت زانو هست. حتی در برخی موارد عنوان میکنند که جایی مراجعه کرده اند و به آن ها گفته شده که کیست دارید یا به عبارت دیگر قسمت پشتی زانو دچار برآمدگی شده است. علت این مشکل چیست؟ این کیست که به آن کیست بیکر یا کیست پاپیتال می گویند معمولا در اثر عوارض آرتروزِ بیمارانی است که دچار آرتروز شده اند. به صورتی که کپسول مفصلی متورم شده و به صورت بیرون زدگی کوچک و سفت، خود را نشان می دهد. در موارد نادر ممکن است بزرگ شود و به ساق پا نیز گسترش پیدا کند و در موارد بسیار نادر ممکن است پاره شود و محتویات آن که مایع مفصلی هست وارد فضای بیرون شود.

معمولاً در اکثر موارد که دارای یک برآمدگی خفیف تا متوسط هستند با استراحت و درمان های فیزیکی و حتی یک ماساژ مختصر رفع می شوند.

عامل اصلی در مواردی است که بیماری زمینه ای در مفصل وجود دارد و معمولاً آرتروز، رماتیسم یا مشکل دیگری وجود دارد و فشار مضاعفی به مفصل وارد می شود و در این مواقع کیست بیکر باعث این برآمدگی می شود. اگر کیست خیلی سفت و برآمدگی آن زیاد باشد می توان مایع آن را با استفاده از سوزن کشید تا فشار کمتر شود و بیمار احساس راحتی پیدا کند.

کشیدن این مایع مشکلی ایجاد نمی کند و عوارضی را به همراه ندارد و معمولاً با استراحت، کمپرس یخ، فیزیوتراپی، در برخی موارد لیزردرمانی و کشیدن مایع مفصلی برطرف می شود.

برای جلوگیری از بروز مجدد آن باید تقویت عضلات اطراف زانو انجام گیرد و فعالیت های بیمار کنترل شود. مشکل خاص و نگران کننده ای نیست، چون بعضاً دیده شده که بیماران با نگرانی های خیلی زیادی برای کیست پشت زانو مراجعه می کنند. در اکثر موارد جای هیچ نگرانی نیست و این برآمدگی به علت عوارض مشکلات زانو مثل آرتروز هست و به راحتی نیز درمان می شود ولی به محض بروز چنین مشکلی برای بررسی اینکه آیا مشکل مضاعفی وجود دارد یا خیر یا اینکه فشار روی ارگانی هست یا خیر می توانید به پزشک مراجعه کنید. همچنین نیاز به MRI یا تست های مشابه نیست و با معاینه کلینیکی تشخیص لازم داده می شود ولی در موارد نادر ممکن است نیاز به تست MRI نیز باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *