مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

کمردرد در دوران بارداری چگونه برطرف می شود؟

کمردرد مربوط به بارداری شکایتی شایع در بین زنان باردار است و به طور بالقوه می تواند بر کیفیت زندگی آنها تأثیر منفی بگذارد. بنابراین ، کمر درد در دوران بارداری چگونه برطرف می شود؟

کمردرد مربوط به بارداری شکایتی شایع است که در 70-60٪ از بارداری ها رخ می دهد. کمردرد به طور کلی به عنوان ناراحتی محوری در ناحیه پایین کمر تعریف می شود. این دردها ، به ویژه در ماه های آخر بارداری دیده می شود که می تواند بارداری را دشوارتر کند.

کمردرد در دوران بارداری چگونه برطرف می شود؟

کمر درد در بارداری:

بیشتر مادران باردار در دوران بارداری کمردرد را تجربه می کنند. این درد معمولاً از ماه 4 بارداری شروع می شود. ناحیه ای که درد بیشتر اوقات احساس می شود ناحیه اتصال لگن و ستون فقرات است.  در دوران بارداری ، مفاصل و بافت های همبند لگن شروع به نرم شدن می کنند تا کودک بتواند از لگن عبور کند. با گسترش رحم ، اندام های شکم تغییر جا می دهند. در مرکز ثقل بدن جابجایی ایجاد می شود. به این مسئله مشکل حمل شکم در حال بزرگ شدن نیز اضافه می شود.  در نتیجه ، کمر و پشت درد ایجاد می شود. عوامل زیادی باعث کمردرد در دوران بارداری می شوند. اولین کاری که باید برای خلاص شدن از شکایات کمردرد انجام شود ، اجتناب از عواملی است که باعث کمردرد می شوند.

دلایل کمر درد در بارداری:

  • وزن:

در دوران بارداری ، مادران باردار حدود 10-15 کیلو وزن اضافه می کنند. در شرایطی که ستون فقرات تحت فشار این وزن قرار دارد ، شکایت از کمردرد ممکن است رخ دهد. وزن رحمی که کودک در آن قرار گرفته است ، رگ ها و اعصاب لگن را تحت فشار قرار می دهد که می تواند باعث درد در کمر شود.

کمردرد در دوران بارداری چگونه برطرف می شود؟

  • تغییرات هورمونی:

در دوران بارداری برخی از تغییرات در کل سیستم هورمونی رخ می دهد. به طور خاص ، ترشح پروژسترون و ریلکسین باعث شل شدن مفاصل استخوان ران و ستون فقرات می شود. به دلیل این شل شدن ، ثبات ستون فقرات و مفاصل کاهش می یابد و کمردرد رخ می دهد.

  • تغییر وضعیت:

با رشد رحم و کودک درون آن ، مرکز ثقل به جلو منتقل می شود. در نتیجه ، بار ستون فقرات به جلو افزایش می یابد. اگرچه مادر باردار متوجه نمی شود ، اما وضعیت متضاد خود را در برابر این بار تغییر می دهد ، که باعث درد عضلات و مفاصل می شود ، شدیدترین حالت در ناحیه کمر است.

  • استرس:

در شرایطی که استرس عاطفی افزایش می یابد ، اسپاسم عضلات نیز مکرر می شود. این اسپاسم ها می توانند باعث درد شوند ، خصوصاً در ناحیه کمر و ناحیه گردن.
کمردرد در دوران بارداری چگونه برطرف می شود؟

کمردرد در دوران بارداری چگونه برطرف می شود؟

برخی از روش ها برای تکم کردن یا تسکین کمردرد در دوران بارداری وجود دارد. اما ، در صورت شکایت مداوم و بدتر شدن  کمردرد ، باید سریعاً با یک پزشک متخصص مراجعه شود. نباید فراموش کرد به خصوص اگر خونریزی واژینال با کمردرد همراه باشد و از بین نرود ، خطر زایمان زودرس را به همراه دارد. بیایید نگاهی به آنچه باید برای کمردرد در دوران بارداری انجام شود بیندازیم.

– برای خلاص شدن از کمر درد در دوران بارداری ، اولین کاری که باید انجام دهید حرکات ورزشی است که عضلات کمر را تقویت می کند.

–  خانم های باردار باید بسیار مراقب وضعیت بدن و حالت نشستن باشند و از حرکات ناگهانی اجتناب کنند. ماندن طولانی مدت در همان وضعیت باعث شکایت های کمردرد می شود.

– به افزایش وزن توصیه شده در دوران بارداری توجه کنید. وزن اضافی کمر و پشت را تحت فشار قرار می دهد و باعث درد می شود.

– هنگام نشستن روی صندلی از بالش کمر استفاده کنید.

– عامل دیگری که باعث ایجاد کمردرد می شود ، انتخاب کفش است. کفش های ارتوپدی و راحت می توانند به طور قابل توجهی کمردرد را کاهش دهند.

– با ایجاد یک الگوی خواب راحت می توانید کمر درد را کاهش دهید. به ویژه ، متخصصان توصیه می کنند که مادران باردار به چپ و پهلو به عنوان موقعیت خواب ایده آل بخوابند. این به کمرتان کمک می کند تا آرام شود. علاوه بر این ، ایجاد یک پشتیبانی با قرار دادن بالش زیر شکم یا بین پاها نیز برای یک خواب راحت توصیه می شود.

کمردرد در دوران بارداری چگونه برطرف می شود؟

– کشش منظم به مدت 20 – 15 دقیقه هر روز شکایات کمردرد را در طول روز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

– ماساژ دور کمر و پشت برای کمردرد می تواند درد شما را تسکین دهد.

– حوله و کمپرس گرم یا استفاده از کمپرس سرد می تواند به کاهش کمردرد کمک کند. بدون مشورت با متخصص اقدام نکنید.

– برای مدت طولانی سرپا بی حرکت نمانید.

– سعی کنید هنگام نشستن و ایستادن طولانی ، عضلات خود را شل کنید .

 

Source: www.sozcu.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *