مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

چگونه با وجود واریس پا، ورزش کنیم

واریس پا، از شایع ترین مسائلی است که رگ های پا را درگیر می کند. احتمالاً شما هم یکی از آن افرادی هستید که با این مساله روبرو شده اید. بسیاری از افراد به دلیل درد واریس، ورزش را کنار می گذارند. این به این دلیل است که هنگام ورزش بیشتر به رگ ها فشار می آید و درد تشدید می شود.

اما آیا راه دیگری نیست؟ کنار گذاشتن ورزش ایده مناسبی به نظر نمی رسد؛ آن هم در حالی که فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی تا این اندازه برای سلامتی اهمیت دارد. حتی یک پیاده روی کوتاه در بهبود سلامت قلب و رگ های خونی و عروقی بسیار موثر است.

بهترین راه، انجام تمریناتی است که مخصوص شما طراحی شده است. این تمرینات به واریس پا اجازه نمی دهند که در مقابل سلامتی شما بایستند. در این مقاله سعی داریم با بهترین فعالیت های ورزشی جهت درمان واریس آشنا شویم.

چگونه با وجود واریس پا، ورزش کنیم

ورزش و واریس پا

شاید شما واریس نداشته باشید و بخواهید راه های جلوگیری از ابتلا به آن را بدانید. ورزش و داشتن فعالیت های بدنی، بهترین راه جهت پیشگیری است. از طرفی اگر واریس دارید و از ورزش هم فراری هستید؛ بهتر است بدانید بدترین چیز برای رگ های پا، بی تحرکی و نشستن و ایستادن طولانی است.

فعالیت بدنی، به گردش خون در رگ های شما کمک می کند. البته ورزش به طور کامل در مقابل افرادی که مستعد واریس هستند؛ کارساز نیست. برای مثال اگر ژنتیک و عواملی مثل بارداری در پیشرفت واریس موثر باشند؛ با ورزش تا حد قابل قبولی کنترل می شوند.

بهتر است اکنون با تمرینات مفید برای واریس پا آشنا شویم.

پیاده روی

پیاده روی شاید در ظاهر یک ورزش حرفه ای نباشد؛ اما همین فعالیت ساده روزانه در سلامت شما سهم به سزایی دارد. افراد بسیاری وجود دارند که با پیاده روی های کوتاه و مداوم بسیاری از بیماری های خود را درمان کرده اند. بیماری هایی مثل چاقی، چربی خون، کلسترول بالا و غیره.

مزایای پیاده روی:

 • بهبود خواب
 • پایین آوردن سطح قند خون
 • تقویت حافظه
 • کاهش خطر سقوط و افتادن
 • افزایش روحیه
 • تقویت گردش خون
 • تقویت استخوان ها
 • افزایش هوش
 • کاهش درد آرتروز، فیبرومالژیا و سایر بیماری ها
 • تقویت سیستم ایمنی بدن

علاوه بر این موارد، هر فرد با انجام پیاده روی روزانه دستاوردهای شخصی خود را خواهد داشت. این فعالیت بدنی راحت و کم هزینه برای افرادی که به واریس پا مبتلا هستند؛ بسیار مناسب است. دلیل تاثیر زیاد این ورزش بر افراد مبتلا به واریس، تقویت ماهیچه های ساق پا است.

وقتی این ماهیچه ها تقویت می شوند؛ به گردش خون کمک می کنند. افزایش گردش خون از گرفتگی رگ های پا می کاهد. این همان چیزی است که به آن نیاز دارید. این کار وقت شما را زیاد نمی گیرد. با ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز از اثرات این فعالیت بهره مند شوید.

هر چقدر که پیاده روی خود را سریع تر کنید؛ کالری بیشتری هم می سوزانید. سوزاندن کالری بیشتر به باز شدن رگ های شما کمک می کند.

دوچرخه سواری به صورت ایستاده

دوچرخه سواری یکی از بهترین گزینه ها برای مبتلایان به واریس پا است. این دستگاه های ورزشی به تقویت عضلات ساق پا و افزایش گردش خون کمک می کند. این در حالی است که هنگام ورزش در خانه با دستگاه دوچرخه ثابت، هیچ خطری شما را تهدید نمی کند.

تمرینات پا

هر گونه تمرینی که پاهای شما را درگیر کند؛ برای واریس پا مفید است. این تمرینات ساده بدون هیچ تجهیزات خاصی در خانه قابل انجام است. در ادامه قصد داریم شما را با چند نمونه از این تمرینات آشنا کنیم.

دوچرخه زدن با پا

این ورزش ساده نیازمند این است که روی زمین به پشت دراز بکشید. پاهایتان را بلند کنید و به شکل ۹۰ درجه خم شوید. به آرامی دوچرخه بزنید. شاید بد نباشد دست های خود را وارد ماجرا کنید. با بالا رفتن هر پا، دست مقابل را بلند کنید و به نوک پا ضربه بزنید. به ترتیب دست ها و پاها را تغییر دهید. این حرکت ساده را روزی دو بار انجام دهید.

چگونه با وجود واریس پا، ورزش کنیم

تقویت ماهیچه های ساق پا

تقویت ماهیچه های ساق پا به افزایش گردش خون در رگ ها کمک می کند. بنابراین بهتر است چند تمرین اختصاصی در رابطه با ماهیچه ساق پا انجام دهید. بهترین درمان برای واریس پا، تقویت ماهیچه ها است.

یکی از ساده ترین آن ها، ایستادن روی نوک پنجه است. برای شروع سعی کنید راست بایستید. روی نوک پنجه هایتان بلند شوید و به آرامی پایین بیایید. این کار را تا جایی که برایتان ممکن است؛ ادامه دهید.

عضلات کناری پا

به سمت راست دراز بکشید. پاها را به هم بچسبانید. پای چپ را به آرامی بالا بیاورید. یک لحظه نگه دارید و دوباره به حالت قبل برگردانید. همین کار را با پای راست انجام دهید. با این تمرین ساده، عضلات شما حسابی تقویت می شوند.

جلو و عقب رفتن

با یک ورزش ساده نوک پنجه ای علاوه بر افزایش قدرت ماهیچه ها و درمان واریس پا، تعادل خود را بهتر حفظ کنید. برای این کار لازم است صاف بایستید. روی نوک پنجه هایتان بلند شوید. حال پایین بیایید و روی پاشنه هایتان بایستید. این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

تا اینجا ما حرکات ساده را به شما آموزش دادیم. بهتر است بدانید هر حرکتی باید مطابق وضعیت رگ های شما صورت بگیرد. اگر فکر می کنید در وضعیت خطرناکی نیستید؛ پیشنهاد می کنیم تمرینات زیر را هم انجام دهید.

دویدن

دویدن یکی از بهترین فعالیت ها برای سلامت قلب و رگ های عروقی است. این ورزش محبوب، گردش خون را به طرز باورنکردنی در بدن افزایش می دهد. با این حال به دلیل فشار زیادی که به رگ های پا وارد می شود؛ مبتلایان به واریس پا باید در انجام این کار احتیاط کنند.

اگر شما علاقه زیادی به دویدن دارید؛ پیشنهاد می کنیم یک سطح نرم مانند زمین چمن را انتخاب کنید. در این صورت فشار کمتری به شما وارد می شود.

وزنه برداری

این ورزش پر طرفدار مزایای بسیاری برای شما دارد. برخی از آنها به شرح زیر است:

 •     بالا بردن سوخت و ساز بدن
 •     استحکام استخوان ها
 •     بالا رفتن اعتماد به نفس
 •     نتیجه بخشی سریع

وزنه برداری ورزش بسیار مفیدی است. سرعت گردش خون را در رگ ها افزایش می دهد. اما ممکن است فشار زیادی به رگ های پا بیاورد و برای واریس پا خطر آفرین باشد. اگر شما علاقه زیادی به این فعالیت بدنی دارید؛ بهتر است چند نکته را هنگام تمرین رعایت کنید:

 •     از وزنه سبک تر استفاده کنید.
 •     هنگام بلند کردن وزنه ها، نفس عمیق بکشید.
 •     بلافاصله بعد از وزنه برداری، حرکات دوچرخه و ایستادن روی نوک پنجه را انجام دهید.
 •     جوراب های مخصوص وزنه برداری که موجب فشرده سازی رگ ها می شود؛ به پا کنید.

کلام آخر

ورزش کردن با واریس پا نه تنها امکان پذیر است؛ بلکه مفید هم خواهد بود. شما با کمک چند تمرین ساده مزایای باور نکردنی ورزش را احساس خواهید کرد. ورزش به حفظ سلامت بدن و تقویت ماهیچه های پا کمک می کند.

بهترین درمان برای فرد مبتلا به واریس پا، انجام فعالیت هایی است که به طور مستقیم ماهیچه های پا را درگیر کند. پیشنهاد می کنیم قبل از شروع تمرینات، با پزشک متخصص رگ های عروقی مشورت کنید و با خیال راحت از ورزش کردن لذت ببرید.

Source: www.veinclinics.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *