مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

پیشگیری از اسکولیوز

اسکولیوز به انحنای ستون فقرات گفته می شود که در ناحیه میانی آن یا بین تیغه های شانه ایجاد می شود. اگر از پهلو به ستون فقرات خود نگاه کنید، باید فرمی شبیه به S در آن دیده شود. اما از روبرو باید یک خط مستقیم و بدون انحراف را ببینید.

در صورتی که ستون فقرات شما به سمت چپ یا راست منحرف شده باشد، ممکن است به اسکولیوز مبتلا شده باشید. مبتلا شدن به این مشکل حتی در دوران نوزادی و در بدو تولد نیز امکان پذیر است. پیشگیری از اسکولیوز در دوران بزرگسالی با انجام تمرینات ورزشی مناسب و رژیم غذایی متعادل انجام می گیرد.

آیا پیشگیری از اسکولیوز به طور کامل امکان پذیر است؟

پیشگیری از اسکولیوز در دوران کودکی تا حدود زیادی امکان پذیر نیست. زیرا این ضایعه از زمان تولد نوزاد شکل گرفته است. افرادی که به اسکولیوز مبتلا هستند، مشکلات بسیاری در ورزش کردن، حمل کوله پشتی های سنگین، اضافه وزن و غیره دارند.

مواردی که ذکر شد نمی تواند این ضایعه را در افراد ایجاد کند. با این حال ممکن است مشکلات بسیاری را برای کسانی که به این عارضه مبتلا هستند، در بر داشته باشد. انجام فعالیت های ورزشی که تعادل بدن را در شرایط مطلوبی قرار می دهد تا حدود زیادی برای تقویت عضلات کمر مناسب است.

بیشتر موارد اسکولیوز در حدود ۸۰ درصد از آن مربوط به ایدیوپاتیک است. این عارضه در دوران بلوغ اتفاق می افتد. به همین دلیل اگر کودک یا نوجوان شما دارای این بیماری است احتمال زیاد به اسکولیوز ایدیوپاتیک مبتلا شده است. در واقع وقوع این مشکل در دوران نوجوانی و کودکی دلیل مشخصی ندارد. به همین دلیل هیچ گونه اقدامات پیشگیرانه ای را نمی توان انجام داد.

پیشگیری از اسکولیوز

انجام یوگا یا پیلاتس نیز برای پیشگیری از اسکولیوز استفاده نمی شود. این حرکات تنها می تواند افراد را در شرایط مساعدتری قرار دهد. از این طریق سلامتی در اندام های شما ایجاد می شود. اما در پیشگیری از اسکولیوز تاثیری ندارد.

با این حال نوعی از این عارضه وجود دارد که قابل پیشگیری است. اسکولیوز بزرگسالان که در اثر پوکی استخوان ایجاد می شود می تواند تا حدود زیادی قابل پیشگیری باشد. زمانی که افراد به پوکی استخوان مبتلا می شوند، این عارضه به خودی خود استخوان ها را در معرض انحنا یا شکستگی قرار می دهد.

از این طریق ستون فقرات مهمترین جایی است که در معرض خمیدگی قرار می گیرد. برای پیشگیری از اسکولیوز پوکی استخوان کافی است تغذیه مناسب و ورزش های منظم را در برنامه روزانه خود قرار دهید. به واسطه این امر پوکی استخوان نمی تواند اتفاق بیفتد.

اسکولیوز در اثر چه عواملی ممکن است، ایجاد شود؟

از آنجایی که ایجاد اسکولیوز در افراد به دلایل مشخصی اتفاق نمی افتد، روشی برای پیشگیری از اسکولیوز نیز وجود  ندارد. با این حال بیماری های زیر در برخی از مواقع خطر ابتلا به این عارضه را افزایش می دهند.

  • ایجاد پوکی استخوان
  • ناهنجاری های چیاری
  • نوروفیبروماتوز
  • سندروم مارفان

برای جلوگیری از این مشکلات رژیم غذایی درست، مصرف ویتامین D، کلسیم و همچنین انجام ورزش های مرتب تا حدود زیادی می تواند به کاهش پوکی استخوان کمک کند. با این حال برخی از دلایل ایجاد این بیماری ارثی است. به همین دلیل پیشگیری از اسکولیوز بسیار دشوار است.

چگونه پیشگیری از اسکولیوز را انجام دهیم؟

همانطور که گفته شد پیشگیری از اسکولیوز امکان پذیر نیست. با این حال با انجام اقداماتی می توان تا حدودی از وخیم شدن این عارضه جلوگیری کرد. در ادامه این مقاله شما را با روش های پیشگیری از اسکولیوز آشنا می کنیم.

اولین اقدامی که باید این زمینه انجام می دهید، این است که به طور مرتب فرزندان خود را برای چکاب نزد پزشک متخصص برده تا معاینات لازم را در این زمینه انجام دهد.

علائم ایجاد اسکولیوز در ابتدا بسیار خفیف است و شناسایی این علائم به مهارت و تجربه پزشک بستگی دارد. با این حال معاینه تخصصی تا حدود زیادی سبب پیشگیری از اسکولیوز می شود.

منحنی های خفیفی که در ستون فقرات ایجاد شده است در بیشتر مواقع نیازی به درمان ندارد. در زمان معاینه مداوم پزشک بررسی خواهد کرد که این منحنی افزایش پیدا نکند و بدتر نشود. در برخی از موارد نیاز به درمان این علائم وجود دارد. به صورت زیر درمان هایی برای پیشگیری از اسکولیوز در نظر گرفته می شود.

استفاده از پشت بند های کمر

این درمان برای افرادی که استخوان های آنها هنوز در حال رشد هستند، برای پیشگیری از اسکولیوز مناسب است. درمان مورد نظر منحنی های ایجاد شده را از بین نمی برد. با این حال از وخیم تر شدن و پیشرفت آن جلوگیری می کند.

پشت بند های کمر انواع متفاوتی دارند. بهترین و در عین حال متداول ترین نوع این کمربندها از جنس پلاستیکی هستند. این محصول را در زیر لباس خود به راحتی استفاده کنید. استفاده مرتب از این پشت بند ها به شما کمک می کند تا در انجام کارهای روزانه خود مانند راه رفتن و ورزش کردن به مشکلی برخورد نکنید.

انجام عمل جراحی برای پیشگیری از اسکولیوز

یکی از اقداماتی که پزشکان ممکن است، انجام دهند عمل جراحی برای جلوگیری از پیشرفت این عارضه است. در صورتی که کودک شما دارای نوع شدید اسکولیوز باشد این روش درمانی بسیار کارآمد است. عمل جراحی، منحنی ایجاد شده در این نواحی را کاهش می دهد و از بدتر شدن آن جلوگیری می کند.

در جراحی ستون فقرات پزشک ممکن است دو مهره را با جوش دادن به یکدیگر متصل کند یا از میله در بین مهره های ستون فقرات استفاده کند. در این صورت صاف شدن مهره های پشت اتفاق می افتد.

استفاده از جراحی برای درمان اسکولیوز در بزرگسالان نیز پرکاربرد است. در صورتی که منحنی ایجاد شده شدید باشد یا در ابتدای پیشرفت خود قرار داشته باشد، هر کدام از این روش های پیشگیری از اسکولیوز می تواند توسط پزشک به بیمار پیشنهاد شود.

پیشگیری از اسکولیوز

انجام فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شامل کلیه حرکاتی است که بهبودی در سیستم حرکتی را برای افراد ایجاد خواهد کرد. امروزه این روش درمانی برای بالا بردن کیفیت زندگی افراد بسیار تاثیرگذار است. انجام فیزیوتراپی می تواند سرعت اسکولیوز را کاهش دهد.

رژیم های درمانی ScolioGold

انجام حرکات متنوع کششی همراه با تکنیک های حرکتی سبب می شود تا انعطاف پذیری در ستون فقرات افراد افزایش پیدا کند. همچنین طی این امر قدرت عضلات کمر افراد بیشتر می شود. طی این روش پیشگیری از اسکولیوز نیز اتفاق خواهد افتاد.

آیا وضعیت بد بدن منجر به ایجاد اسکولیوز می شود؟

قرار گرفتن بدن در وضعیت نادرست به عنوان مثال در هنگام خواب یا در زمان نشستن پشت صندلی باعث ایجاد درد و مشکلات ستون فقرات می شود. با این حال نمی توان به طور قطعی گفت که انحنای ستون فقرات را ایجاد می کنند.

راه های پیشگیری از اسکولیوز بسیار کم است زیرا این عارضه به صورت نامحسوس و با علائم بسیار ناچیزی ایجاد می شود. با این حال درمان آن در برخی از انواع اسکولیوز امکان پذیر است.

در بسیاری از مواقع اسکولیوز در صورت تشخیص به موقع درمان می شود. با این حال جلوگیری از ایجاد این عارضه امکان پذیر نیست و تنها می توان از طریق برخی تمرینات حرکتی مناسب ستون فقرات، انجام یوگا تا حدودی درد ناشی از این عارضه را کاهش داد.

ولی این ورزش ها را نمی توان برای پیشگیری از اسکولیوز و درمان آن در نظر گرفت. تنها در صورتی که به اسکولیوز پوکی استخوان دچار باشید می توانید پیشگیری از آن را انجام دهید.

Source: www.scoliosissos.com, www.backernation.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *