مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

ورزش های اصلاحی برای آرتریت روماتوئید مچ دست

ورزش های اصلاحی برای آرتریت روماتوئید مچ دست

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خودایمنی است که باعث ایجاد درد و سفتی در مفاصل شما می شود. از آنجا که ابتدا مفاصل کوچکتر را تحت تاثیر قرار می دهد، درد دست و مچ دست یکی از مشکلات رایج افرادی است که از آرتریت روماتوئید رنج می برند. بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید برای مدیریت علائم و درد خود از دارو استفاده می نمایند، اما شما می توانید مچ دستان خود را به منظور کاهش درد، ورزش دهید. با متخصص طب فیزیکی کار کنید و تمرینات در خانه انجام دهید و بر ارتقاء انعطاف پذیری، دامنه حرکت، قدرت و درد تمرکز کنید.

 

ورزش های اصلاحی برای آرتریت روماتوئید مچ دست

 

 

تقویت مچ دست با ورزش های اصلاحی

 

از تمرینات مقاومتی استفاده کنید. دستان خود را در مقابل خود نگه دارید و کف دست را به  یکدیگر بچسبانید، شبیه به حالت دعا کردن مسیحی ها. کف دست راست خود را به کف دست چپ خود فشار دهید، تا آن را به سمت عقب خم کنید – با کف دست چپ خود سعی کنید در برابر فشار مقاومت کنید. این حرکت را 5 بار برای هر دست و سپس 5 بار برای دست دیگر تکرار کنید.

اگر کشش یا تمرین دردناک یا خسته کننده باشد، انجام آن را متوقف کنید. میزان انجام این تمرین را کاهش دهید مثلا به جای هر روز، یک روز در میان این ورزش را انجام دهید. اگر هنوز ناراحت کننده است، این ورزش را انجام ندهید و تمرین های دیگر را امتحان کنید.

 

ورزش های اصلاحی برای آرتریت روماتوئید مچ دست

 

حرکات دایره ای توپ تنیس. توپ تنیس را در برابر یک دیوار قرار دهید و آن را با دست راست خود نگه دارید. توپ را در دایره های کوچک بچرخانید. این حرکت را 5 بار در جهت عقربه های ساعت و سپس 5 بار در جهت خلاف عقربه های ساعت تکرار کنید. اینکار را با دست چپ خود تکرار کنید.

شما همچنین می توانید از یک توپ اسکواش یا یک توپ های کوچک دیگر استفاده کنید.

 

ورزش های اصلاحی برای آرتریت روماتوئید مچ دست

 

یک توپ تنیس را فشار دهید. یک توپ تنیس را در دست راست خود نگه دارید. آن را سفت فشار دهید و سعی کنید در اطراف آن دست خود را مشت کنید. تا جایی که راحت هستید فشار دهید. اینکار را 5 بار انجام دهید. سپس با دست چپ خود تکرار کنید.

متخصص طب فیزیکی ممکن است توپ های نرم تری برای این منظور به شما ارائه دهد.

 

شنا کنید. ایروبیک در آب و شنا می توانند به تمرین دادن مفاصل مچ دست شما با حداقل تداخل کمک کنند. برای جلوگیری از آسیب، حرکاتی که با آن احساس راحتی می کنید را انتخاب کنید. گرچه شنا یک فعالیت با تداخل کم است، حرکات خاص ممکن است باعث پیچیدن مچ دست شما شود.

به دنبال حرکات ساده و کم شدت، مانند دوچرخه یا کرال باشید. از حرکات شدید مانند شنای قورباغه که می تواند فشار زیادی را روی مفاصل شما ایجاد کند، اجتناب کنید.

شما می توانید در استخر خود شنا کنید یا از استخرهای محلی اطراف خود استفاده کنید. اگر احساس اجتماعی بودن بیشتری دارید، به دنبال کلاس ایروبیک در آب باشید.

 

 

کاهش درد با کشش مچ دست

 

چرخش مچ دست. مچ دست خود را بر روی میز قرار دهید بطوریکه کف دست به سمت پایین باشد. حالا مچ دست خود را بچرخانید تا کف دستتان به سمت سقف قرار گیرد. سپس مجددا به سمت پایین بچرخانید.

این سری کامل را 10 مرتبه تکرار کنید.

این حرکت کششی و دیگر حرکات کششی را حداقل یک بار در روز انجام دهید. اگر بخواهید شما می توانید این تمرینات را به تعداد بیشتری در طول روز انجام دهید. اگر خسته شدید، تعداد دفعات را کاهش دهید.

 

ورزش های اصلاحی برای آرتریت روماتوئید مچ دست

 

حرکات دایره ای مچ دست. مچ دست خود را روی یک میز قرار دهید بطوریکه دستانتان از قسمت لبه باشد. 5 مرتبه دست خود را در یک دایره کامل در جهت عقربه های ساعت حرکت دهید. سپس دایره را معکوس کنید، مچ دست خود را 5 بار به جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.

این کار را با هر دو مچ دست انجام دهید.

ورزش های اصلاحی برای آرتریت روماتوئید مچ دست

 

 

حرکت کششی شیشه پاک کن. پشت یک میز بنشینید و دستها را بطوریکه کف دست ها به سمت پایین باشد روی میز مقابل خود قرار دهید. بدون حرکت دادن ساعد دست، مچ دست خود را مانند شیشه پاک کن جلوی ماشین حرکت دهید. تا آنجا که می توانید به سمت چپ بروید، و سپس تا آنجا که می توانید به سمت راست بروید. 10 بار به عقب و جلو بروید.

 

ورزش های اصلاحی برای آرتریت روماتوئید مچ دست

 

کشش پشت مچ دست. بازوی راست خود را مستقیما در مقابل خود قرار دهید بطوریکه کف دست شما رو به زمین باشد. با دست چپ خود به آرامی به دست راست خود فشار دهید، به طوری که انگشتان دست به سمت پایین اشاره کنند. تا زمانی که در بازو و پشت مچ دست خود احساس کشش کنید، فشار دهید.

کشش را برای چند ثانیه نگه دارید، کشش را آزاد کنید، و کشش را 10 بار تکرار کنید.

اینکار را در مچ دست دیگر خود تکرار کنید.

 

ورزش های اصلاحی برای آرتریت روماتوئید مچ دست

 

 

source: wikihow.fitness

 

دکتر اسکویی  متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

آدرس مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعات مطب تهران: شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

شماره تماس: 02144426690

آدرس مطب کرج: کرج، خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

شماره‌های مطب و منشی: 02632265707 و 09375106869

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *