مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

ورزش درمانی در آب برای درمان سیاتیک

براساس مطالعات انجام شده در دانشکده پزشکی هاروارد حدود ۴۰ درصد از مردم در برخی از مواقع درد سیاتیک را تجربه می کنند. این خطر با بالارفتن سن افزایش پیدا می کند و در افرادی که از کمردرد حاد یا مزمن رنج می برند، بیشتر است. بنابراین درمان سیاتیک یکی از مسائلی محسوب می شود که افراد مبتلا به آن باید به دنبال آن باشند.

سیاتیک مربوط به عصب سیاتیک می شود که از لگن و کمر تا پاهای شما می گذرد. این عصب بزرگ ترین عصب در بدن است و سیگنال هایی را از مغز به ساق ها و پاها منتقل می کند. برخی از آسیب ها منجر به تحریک سیاتیک و درد شدید، بی حسی، گزگز و سایر علائم می شود.

در این رابطه باید بدانید امروزه یکی از پرطرفدارترین راه ها برای درمان این بیماری، ورزش درمانی با آب است. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر این روش درمانی و تاثیر آن بر درد سیاتیک بپردازیم.

ورزش درمانی در آب برای درمان سیاتیک

درمان سیاتیک

همانطور که در ابتدا اشاره شد، سیاتیک بزرگ ترین عصب بدن است که برخی از آسیب ها امکان دارد که منجر به تحریک و درد شدید آن شوند. شکستگی لگن، آسیب به دیسک کمر و تنگی ستون فقرات از جمله علل بروز این درد هستند. به طوری که برخی از زنان باردار بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماری خواهند بود.

در این رابطه باید توجه داشته باشید که از روش های مختلفی برای درمان این درد استفاده می شود که هر یک مزایای خاص خود را دارند. استراحت، یخ یا گرما درمانی و استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی از جمله روش های درمانی هستند.

تزریق استروئید در موارد حاد تجویز می شود و باعث بهبود این مشکل خواهد شد. روش های دیگری نظیر ورزش درمانی در آب نیز وجود دارند که موجب بهبود این درد خواهند شد. بنابراین با ما در ادامه همراه باشید و با این روش آشنا شوید.

بهبود درد سیاتیک با ورزش درمانی در آب

درد سیاتیک علاوه بر اینکه موجب ناراحتی می شود، باعث جلوگیری از انجام فعالیت های روزمره و مواردی نظیر ورزش خواهد شد. در این رابطه جالب است بدانید آب درمانی همراه با روش های دیگر در تسکین این درد موجب درمان سیاتیک خواهد شد.

اصطلاح آب درمانی طیف گسترده ای از روش های درمانی را در بر می گیرد. چنان که انواع مختلفی از ورزش ها در آب موجب بهبود درد سیاتیک خواهد شد. ورزش و تمرین با درد سیاتیک ممکن است دردناک باشد، اما شما باید برای تقویت ناحیه آسیب دیده و تحرک خود ورزش کنید. برای این کار بهتر است در ابتدا به مطالعه موارد زیر بپردازید:

ورزش درمانی در آب برای درمان سیاتیک

تمرینات آبی برای درمان دردهای سیاتیک

برای درمان سیاتیک در ابتدا بهتر است با متخصص طب فیزیکی مشورت کنید و آب درمانی را با همکاری وی انجام دهید. بدین ترتیب آموزش های لازم برای انجام تمرینات آبی و تسکین درد سیاتیک انجام خواهد شد و شما به راحتی تمرینات متناسب با نیازهای خود را انجام می دهید.

به عنوان مثال ممکن است فیزیوتراپیست کشش عمودی در آب را توصیه کند. این روش امکان دارد به کاهش کمردرد و علائم سیاتیک کمک کند. البته برای تایید کارایی آن تحقیقات بیشتری لازم است. در این بین بهتر است برخی از تمرینات آبی را به تنهایی امتحان کنید.

اگر شنا بلد نیستید، باید بدانید راه رفتن در آب به تقویت هسته عضلات پا کمک می کند و منجر به بهبودی درد خواهد شد. علاوه بر این در ادامه چندین تمرین برای بهبود درد سیاتیک را ذکر خواهیم کرد.

تمرینات بازو

  1. در آب تا کمر بایستید و دست های خود را در کنار بدن قرار دهید؛ مطمئن شوید که کف دستان شما رو به جلو است؛
  2. بازوها را خم کنید و آن ها را به سطح آب برسانید؛
  3. در زمان تغییر جهت، دستان خود را به سمت پایین فشار دهید؛ به عبارتی دیگر بازوهای خود را کشش دهید؛
  4. از تارهای دست برای افزایش مقاومت استفاده کنید.

تمرینات پا

  1. در آب بایستید و به کنار استخر تکیه دهید؛
  2. دست ها را به عنوان تکیه گاه روی لبه استخر قرار دهید؛
  3. یکی از پاهای خود را به طرف جلو بیاورید و حرکت دهید؛ سپس زانوی خود را ۹۰ درجه خم کنید؛
  4. پای خود را پایین بیاورید و این حرکت را تکرار کنید؛
  5. حرکت مذکور را با پای دیگر خود نیز انجام دهید.

سایر حرکات

برای درمان سیاتیک علاوه بر موارد ذکر شده، قادر به انجام سایر حرکات نیز خواهید بود. به عنوان مثال در آب زانوی خود را به سمت سینه بیاورید یا آن را کشش دهید. در حالت ایده آل ورزش خود را در آب گرم انجام دهید. بهتر است به بدن خود توجه داشته باشید و چنانچه احساس درد کردید، انجام حرکات را متوقف کنید.

با گذشت زمان حرکات مذکور در بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکتی شما تاثیرگذار خواهند بود. علاوه بر این تحرک بیشتری را با وجود درد در کمر یا پا خواهید داشت. به طور کلی این حرکات مزایای مختلفی دارند و برای حفظ سلامتی لازم هستند.

ورزش درمانی در آب برای درمان سیاتیک

چرا استفاده از آب درمانی در بهبود درد سیاتیک موثر است؟

امروزه از روش های مختلفی برای درمان سیاتیک استفاده می شود که هر یک از آن ها تاثیر خود را خواهند داشت. آب درمانی یکی از روش های درمانی برای درد سیاتیک است که موجب تسکین و تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می شود.

برخلاف تمرینات سنتی، ورزش های آبی به مفاصل و استخوان ها فشار کم تری وارد می کنند. این موضوع باعث می شود که افرادی که با درد و آسیب گردن یا کمر دست و پنجه نرم می کنند، راحت تر از این روش استفاده کنند.

آیا ورزش و انجام تمرینات به بهبود درد سیاتیک کمک می کند؟

انجام تمرینات همراه با درد سیاتیک ممکن است بسیار دردناک باشد. این موضوع تحرک افراد را محدود می کند و حرکت را برای آنان دشوار خواهد کرد. به طوری که گاهی اوقات ممکن است موارد ساده ای مانند راه رفتن و ایستادن نیز کاری غیرممکن به نظر برسد. با این حال شما باید برای تقویت ناحیه آسیب دیده و تحرک خود دوباره ورزش کنید.

طبق بررسی های محققان دانشکده پزشکی هاروارد، ورزش های کم فشار برای درمان سیاتیک بسیار مناسب هستند. چنان که ورزش های آبی، یوگا و سایر فعالیت های سبک از بروز درد و شدیدشدن درد سیاتیک جلوگیری می کنند.

بنابراین برای دستیابی به بهترین نتیجه، تمرینات سبک و کشش های روزانه را در برنامه خود بگنجانید و تمرینات ذکر شده را انجام دهید.

علاوه بر این توجه داشته باشید که انجام فیزیوتراپی نیز در تسکین درد سیاتیک و بهبود حرکت ستون فقرات و افزایش کیفیت زندگی شما بسیار تاثیر دارد. علاوه بر این ورزش های آبی نیز به بهبود تعادل و دامنه حرکتی کمک می کند و ورزش در آب گرم باعث آرامش عضلات می شود و در نهایت درد را تسکین می دهد.

ورزش درمانی در آب برای درمان سیاتیک

سخن پایانی

سیاتیک بزرگ ترین عصب در بدن محسوب می شود و بسیاری از افراد ممکن است به درد سیاتیک مبتلا شوند. یافتن روش درمانی مناسب یکی از اقداماتی است که این دسته از بیماران باید انجام دهند. در غیر این صورت ممکن است درد آن تشدید شود و مشکلات دیگری را پدید آورد.

به همین دلیل در این مقاله گفته شد که ورزش های آبی یکی از بهترین گزینه هایی است که برای درمان سیاتیک از آن ها استفاده می شود. به طوری که انجام تمرینات سبک آبی موجب بهبود تعادل و تسکین درد سیاتیک خواهد شد. به همین جهت بسیاری از افراد از آب درمانی برای تسکین درد خود استفاده می کنند.

چنان که ما نیز به بررسی نقش آب درمانی در بهبود درد سیاتیک پرداختیم و همچنین تمریناتی را برای انجام در آب ذکر کردیم. بنابراین با استفاده از این روش ها و مشورت با متخصصین در این زمینه، درد سیاتیک شما بهبود پیدا خواهد کرد.

Source: www.sciatic-relief.com, www.livestrong.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *