مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

نقش ورزش در بهبود سندرم خستگی مزمن (CFS)

بهبود سندرم خستگی مزمن باعث افزایش عملکرد جسمی و روحی فرد خواهد شد. تمام فعالیت های درمانی و ورزشی برای این بیماران باید توسط فیزیولوژیست معتبر ورزشی انجام شود.

فیزیولوژیست ها با علم تخصصی و حرفه ای که در زمینه درمان این بیماران دارند، به بهترین شکل و در سریع ترین زمان ممکن به بهبود آنها می پردازند.

طبق تحقیقاتی که این متخصصان در تمرینات و درمان خود برای بیماران انجام می دهند، مطمئنا با نتایج رضایت بخشی برای روش پیشنهادی خود روبرو خواهند شد. نتایج درست و مثبت از درمان این بیماران باعث می شود فیزیولوژیست ها به روش های جدید تر و سریع تری روی آورند.

برای اطلاعات بیشتر از نقش ورزش در بهبود این سندرم مطالب زیر را دنبال کنید.

نقش ورزش در بهبود سندرم خستگی مزمن (CFS)

بهبود سندرم خستگی مزمن چه تاثیری روی فرد می گذارد؟

افرادی که همیشه دچار خستگی هستند، ورزش آخرین کاری است که مایل به انجام آن هستند. برای بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن ورزش از معدود درمانی هایی است که به آنها کمک خواهد کرد.

خستگی مداوم پس از انجام فعالیت هایی که قبلا به راحتی انجام می دادید با استراحت رفع نخواهد شد. اختلالات خلقی و خواب، درد و طولانی شدن مدت این علائم  ساعت ها تا روزها طول می کشد. این عوامل برخی از چالش هایی است که بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن روزانه با آن ها مواجهه می شوند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای بهبود کامل سندرم خستگی مزمن وجود ندارد. اما روش های درمانی وجود دارد که باعث کاهش شدت آن و بهبود نتایج عملکردی خواهد شد.  ورزش یکی از این روش های درمانی است اما نه آن چیزی که اکثریت افراد در مورد ورزش می دانستند.

چه چیزی ورزش را برای بهبود سندرم خستگی مزمن متفاوت می کند؟

توصیه های ورزشی برای رفع سندرم خستگی مزمن، توصیه هایی نیست که به عموم افراد می شود. در حقیقت از فردی با اختلال سندرم خستگی مزمن خواسته می شود 30 دقیقه آهسته بدود یا 45 دقیقه وزنه بزند. این کار برای افرادی با بدترین نوع این اختلال، بسیار کاربردی بوده و باعث کاهش عوامل این اختلال در بیماران می شود.

در عمل، پزشکان و فیزیولوژیست ها معمولا پیاده روی خودآزمایی با شدت کم را به عنوان درجه بندی برای بیماران سندرم خستگی مزمن خود تجویز می کنند.

در ابتدا 3 بار در هفته و در روزهای مشخص درجه بندی برای بیمار تجویز خواهد شد. به بیماران توصیه می شود قبل و بعد از ورزش 15 دقیقه استراحت کنند.

آستانه این بیماران برای راه رفتن 10 دقیقه است. در مواردی از این مقدار خیلی کمتر خواهد بود اما 10 دقیقه محسبات درمانی بهبودی اختلال را راحت تر می کند.

نقش ورزش در بهبود سندرم خستگی مزمن (CFS)

پیاده روی

از بیمار سندرم خستگی مزمن خواسته می شود 10 دقیقه در روز، 3 بار در هفته و 32 هفته راه بروند. اگر آنها تمام جلسات را بدون مشکل به پایان برسانند، مدت تمرین 20 درصد افزایش خواهد یافت یعنی از 10 دقیقه به 12 دقیقه می رسد.

بعد از این مرحله از آنها خواسته می شود که 2 تا 3 بار در هفته 12 دقیقه پیاده روی کنند. این ورزش برای بهبود سندرم خستگی مزمن ادامه می یابد تا زمانیکه بیمار سه بار در هفته در روزهای نامشخص هر بار 30 دقیقه راه بروند. به محض اینکه آنها این کار را مدیریت کنند، پیاده روی در روزهای دیگر برای مدت زمانی که در ابتدا شروع شده تعریف می شود. پیاده روی های کوتاه تر به همان ترتیب پیش می روند که بیمار قادر باشد در بیشتر روزهای هفته 30 دقیقه راه برود.

مدت پیاده روی 30 دقیقه ممکن است زیاد به نظر نرسد اما سطح فعالیت بدنی با دستورالعمل های فعالیت بدنی سازگارتر است. علاوه بر این برای بیماری که پیش از 30 دقیقه پیاده روی ساعت ها تا روزها را در رختخواب گذرانده باشد، یک پیشرفت قابل توجه محسوب می شود و به بهبود سندرم خستگی مزمن کمک می کند.

سطح شروع و پیشرفت درجه بندی GET به سطح عملکرد متخصصان از بیمار به بیمار دیگر بستگی دارد که بسیار متفاوت خواهد بود.

انعطاف پذیری

برای بهبود سندرم خستگی مزمن در افراد ورزش های مختلف دیگری بجز پیاده روی توصیه خواهد شد. ورزش های کششی باعث کاهش درد، خستگی و سفتی بدن می شود. از طرفی مفصل و عضلات را انعطاف پذیر نگه می دارد. حرکات کششی یک شروع مناسب برای تمرین است و به عنوان گرم کننده سایر اشکال ورزشی برای این افراد استفاده خواهد شد.

برای اکثر بیماران سندرم خستگی مزمن ورزش های نامناسب باعث تشدید علائم آنها می شود. این بیماران باید برای جلوگیری از خستگی بعد از ورزش و حرکات کششی استراحت و تمرکز کنند. به نظر متخصصان این روش برای بیماران سندرم خستگی مزمن کاملا مناسب است. اما معمولا در هنگام تعیین آستانه و زمان، کمی آزمون و خطا وجود دارد.

اگر تمام مراحل ورزشی برای این بیماران به درستی انجام شود، درجه بندی GET از معدود درمانی هایی است که خستگی را کاهش می دهد و نتایج عملکرد بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن را بهبود خواهد داد.

نقش ورزش در بهبود سندرم خستگی مزمن (CFS)

کلید بهبود خستگی مزمن و ورزش را بدانید

ورزش فقط با دامنه حرکات و تمرینات از نوع ایزومتریک شروع می شود یعنی افراد دچار سندرم خستگی باید بسیار آهسته حرکات ورزشی را انجام دهند. از هر سطحی که مناسب فرد است باید ورزش را شروع کنند. اگر تنها کاری که می توانند انجام دهند این است که در رختخواب دراز بکشند، صاف به پشت دراز بکشند و برای تقویت قدرت حرکات دست و پا را انجام دهند.

هنگامی که می توانند برای مدتی روی صندلی بشینند، یک قوطی سوپ را با هر دست بردارند و آن را به صورت آسانسورهای سبک بالا و پایین ببرند. اهداف واقع بینانه ای برای این افراد تعیین کنید. هنگامی که توانستند قدرت خود را به دست آورند، تمرینات هوازی را برای مدت زمان کوتاهی حدود چند دقیقه روی تردمیل به صورت محدود شروع کنند.

هر کاری که می توانند را به صورت منظم انجام دهند. سپس به صورت تدریجی مثلا 30 ثانیه راه رفتن را نیز به کار روزانه خود اضافه کنند. تمرینات ورزشی را با یکدیگر جایگزین کنند. یک روز فعالیت ورزشی هوازی و روز دیگر ورزش های کششی یا تقویت کننده و قدرتی انجام دهند.

روزهایی که این افراد احساس خوبی دارند و وسوسه می شوند که ورزش برنامه ریزی شده انجام دهند، انجام حرکات ورزشی را دو برابر کنید. اما باید در برابر این کار مقاومت کرد زیرا افزایش قابل توجه فعالیت بدنی باعث بدتر شدن علائم خستگی مزمن می شود. معمولا مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری این افراد نسبت 1 به 3 برای  ورزش و زمان استراحت توصیه می کنند. یعنی دو دقیقه زمان تردمیل به شش دقیقه استراحت نیاز دارد.

سخن آخر

بیماری سندرم خستگی مزمن با دوزهای بسیار کم شروع می شود و به تدریج پیشرفت می کند. تمرین هایی که به این بیماران داده می شود بسیار مفید بوده و از درجه بندی (GET) مشخصی برخوردار است. برای بهبود سندرم خستگی مزمن، ورزش آستانه مشخصی برای بیماران تعیین خواهد کرد. از این رو، این تمرینات علاوه بر نشاط و انرژی که به افراد می دهد باعث بهبود بیماری های مختلف مانند سندرم خستگی نیز خواهد شد.

این روش بدون آسیب به فرد انجام شده و پس از آن مدت زمان بهبودی افزایش می یابد و شدت ورزش نیز بیشتر می شود. بنابراین ورزش تاثیر به سزایی در بهبود این بیماران خواهد داشت.

نقش ورزش در بهبود سندرم خستگی مزمن (CFS)

Source: www.everydayhealth.com, www.cfsselfhelp.org, www.exerciseright.com.au

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *