مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

نقش ورزش درمانی در بهبود عملکرد ریه ها چیست؟

زندگی با مشکلات ریوی طاقت فرسا و خسته کننده است. افرادی که با مشکلات مزمن ریوی دست و پنجه نرم می کنند در فعالیت های روزانه و ساده خود دچار آزردگی خواهند شد. رفتار های ساده ای مانند حمام کردن، تعویض لباس، جابجایی اجسام، راه رفتن و بالا و پایین رفت از پله ها برای آن ها دشوار خواهد بود.

پدید آمدن بیماری در افراد برای خود و اطرافیان آن ها امری نگران کننده است. اگر این موضوع دغدغه شما یا یکی از عزیزانتان است با ما همراه باشید. پزشکان و متخصصان همواره انسان ها را به ورزش تشویق کرده اند. اما آیا ورزش در بهبود عملکرد ریه نیز تاثیر مثبت خواهد داشت؟ ما در این مقاله می خواهیم تاثیر ورزش درمانی را در درمان بیماری های ریوی بررسی کنیم.

نقش ورزش درمانی در بهبود عملکرد ریه ها چیست؟

آیا ورزش قدرت بهبود عملکرد ریه را دارد؟

در این مقاله باید پاسخی قطعی مبنی بر تاثیرات ورزش در بهبود عملکرد ریه پیدا کنیم. از آثار مفید ورزش در رابطه به عملکرد قلب و کاهش وزن آگاه هستیم زیرا آگاهی های زیادی در این موارد به افراد داده شده است. علاوه بر آن محققان دریافتند که انجام فعالیت های ورزشی منظم در بهبود کیفیت زندگی افراد چه دارای مشکلات ریوی باشند و چه نباشند اثر مطلوب دارد.

این را نیز بدانید که فعالیت های ورزشی گاها در غالب کار ها نمود پیدا می کنند مانند باغبانی یا نظافت و پیاده روی که در آن فعالیت بدنی با شدتی بیشتر از فعالیت های عادی روزانه همراه است. در سنین میان سالی اگر در هفته 5 روز و به مدت 30 دقیقه پیاده روی سریع تر از حالت معمولی داشته باشیم و احساس کنیم نفس ها تند تر و عمیق تر شده اند در واقع یک نوع فعالیت بدنی مفید برای خود به ارمغان آورده ایم.

دو عضو مهم کلیدی بدن که در ورزش فعالیت بیشتری دارند ریه و قلب هستند. وظیفه ریه ها ورود اکسیژن به بدن برای تامین انرژی و همچنین خروج دی اکسید کربن از بدن انسان است. قلب نیز وظیفه اکسیژن رسانی به کلیه اعضای بدن انسان را بر عهده دارد. در این روند ممکن است شما به نفس نفس بیافتید ولی نگران نباشید این موضوع برای ضما ضرری ندارد و دچار تنگی نفس نخواهید شد.

احساس تنبلی و نیاز به استراحت در انسان از رغبت او برای ورزش و بهبود وضعیت سلامت و تناسب آن قوی تر عمل می کند. اما باید توجه کرد که با اختصاص زمان کمی به ورزش دو عضو مهم بدن را تقویت خواهید کرد و این موضوع برای تمام عمر در سلامت شما موثر خواهد بود. به یاد داشته باشید قبل از شروع فعالیت برای بهبود عملکرد ریه حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نقش ورزش درمانی در بهبود عملکرد ریه ها چیست؟

منظور از ظرفیت و عملکرد ریه چیست؟

در مبحث ورزش و ریه دو عامل وجود دارد و برای بررسی بهبود ریه مد نظر قرار می گیرد. یکی ظرفیت ریه و دیگری عملکرد ریه که در این بخش به آن میپردازیم.

ظرفیت ریه به میزان اکسیژنی که یک ریه امکان جای دادن آن در خود را دارد گفته می شود که این میزان مشخص کننده اکسیژنی است که به اعضای بدن شما خواهد رسید.

عملکرد ریه به نحوه استفاده بدن از اکسیژن موجود در ریه ها می گویند. میزان مصرف بدن از اکسیژن داخل ریه ها، سرعت انتقال اکسیژن به قلب و اعضای بدن، قدرت اکسیژن رسانی و خروج دی اکسید کربن از خون مربوط به عملکرد ریه است. زمانی که ما در مورد بهبود عملکرد ریه صحبت می کنیم منظور مصرف بهینه بدن از اکسیژن ریه ها است که توسط ورزش به آن کمک خواهیم کرد.

مزایای ورزش در بهبود عملکرد ریه چگونه نمود پیدا می کند؟

با آغاز فعالیت های ورزشی خیلی زود متوجه تغییرات و بهبود عملکرد ریه خود خواهید شد. بسیاری از کار هایی که در گذشته برای شما سخت بود دیگر جز توانایی های شما به حساب می آیند. اگر دوش گرفتن یا راه رفتن برای انجام کار های روزمره برایتان سخت باشد با انجام ورزش های منظم قادر به انجام آن بدون هیچ دشواری خواهید بود.

ورزش باعث قدرت قلب و افزایش توان آن خواهد شد و در نتیجه عملیات خون رسانی به اعضای بدن بهتر می شود. زمانی که اکسیژن به اندازه کافی به اعضای بدن برسد فعالیت آسان تر انجام می پذیرد و تلاش کمتری برای انجام آن ها لازم است. افراد ورزشکار در مقایسه با افراد منفعل حجم خون بیشتری در رگ های خود دارند و میزان بیشتری از ریه های فعال خود اکسیژن کسب می کنند.

نقش ورزش درمانی در بهبود عملکرد ریه ها چیست؟

ورزش چگونه در بهبود عملکرد ریه تاثیر می گذارد؟

شاید با خواندن مطالب فوق فکر کنید با ورزش بافت های ریه دوباره ترمیم شده و به این صورت در بهبود عملکرد ریه اثر می گذارد. در بیان این موضوع باید گفت که خیر، بافت های ریه زمانی که از کار می افتد دیگر قادر به باز سازی نیست!

برای امید دادن به بیمارانی که انسداد ریوی یا COPD  را تجربه می کنند، باید بگوییم که ورزش در بهینه سازی ظرفیت سالم ریه شما تاثیر مفیدی دارد. فعالیت های ورزشی هوازی عملکرد ریه را بین 5 تا 15 درصد بهبود خواهد بخشید.

بیماران ریوی انرژی بیشتری نسب به افراد سالم برای تنفس خود صرف می کنند. تمرینات ورزشی با افزایش کمی در ظرفیت اکسیژن ریه میزان استقامت و انرژی بدن را افزایش می دهد.

قطعا ورزش برای بهبود عملکرد ریه و کلیه اعضای بدن مفید است و فعالیت های انسان را مطلوب تر می کند. این موضوع که توقع داشته باشیم فعالیت های هوازی ریه ما را سلامت کند دور از انتظار است. در برخی موارد برای درمان ریه به روش های پزشکی ، جراحی و درمان های سلولی نیاز خواهد بود.

آیا ممکن است ورزش برای بیماران ریوی مناسب نباشد؟

هر یک از انسان ها شرایط مخصوص به خود را دارند. با توجه به شرایط فیزیکی بدن هر بیمار پزشکان توصیه هایی را انجام می دهند. قبل از اقدام به فعالیت های ورزشی حتما پزشک خود را مطلع سازید و نحوه فعالیت های خود را با توجه به دستورات پزشک مشخص کنید.

در صورتی که با انجام فعالیت های ورزشی دچار مشکلاتی شدید حتما از ادامه صرف نظر کنید و تا رفع مشکلات استراحت کنید. مواردی که باعث اجتناب از ادامه فعالیت ورزشی می شود شامل حالت تهوع، ضعف بدنی، سر گیجه، تپش قلب سریع یا نا مرتب، درد اعضای بدن، مشکلات در تنفس، نفس تنگی حاد و احساس درد یا فشار در ناحیه قفسه سینه، پشت بازو، شانه ها، گردن و فک است که باید به آن توجه کرد.

نقش ورزش درمانی در بهبود عملکرد ریه ها چیست؟

سخن نهایی

در این مقاله با تاثیرات ورزش بر ریه انسان آشنا شدیم. اگر شما یا عزیزانتان از بیماری های ریه رنج می برید لطفا برای بهبود عملکرد ریه کاری انجام دهید. این موضوع که به دلیل مشکلات ریوی فعالیت های خود را کنار می گذارید بزرگترین ضربه را به سلامت شما وارد می کند.

همه افراد درگیر با بیماری ریه همیشه در به دنبال راه کار هایی برای درمان خود هستند و راه های مختلفی را امتحان می کنند. اگر با انجام فعالیت های ورزشی دچار مشکلاتی شدید، تلاش برای بهبود عملکرد ریه خود را به تعویق بیاندازید و هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. نقش فیزیوتراپ ها را نیز در بازیابی سلامت خود نادیده نگیرید. علم فیزیوتراپی در چگونکی فعالیت های ورزشی به کمک شما خواهد آمد.

Source: www.lunginstitute.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *