مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

مفصل رادیوکارپال چیست؟

مفصل مچ دست مفصل پیچیده ای است که محل انتقال و یا اتصال بازو و دست را مشخص می‌کند و دارای اجزای بسیار زیادی است که به آن کمک کرده تا مجموعه ی گسترده ای از حرکات را انجام دهد، بنابراین نام دیگر مفصل مچ دست “رادیوکارپال” می باشد‌. در واقع مفصل رادیوکارپال مفصلی است که بین انتهای پایینی استخوان رادیوس و استخوانچه های کارپ قرار گرفته است (محلی که استخوان بازو، رو به روی اولین ردیف استخوان‌های کارپال دست، قرار گرفته است).

مفصل رادیوکارپال چیست؟

چگونه مفصل رادیوکارپال حرکت می‌کند؟

مفصل رادیو کراپ به طور خود به خود نمی‌تواند چرخشی داشته باشد بلکه دامنه ی حرکتی آن فقط به سمت چپ و راست و یا بالا و پایین است. سایر حرکت های آن عبارتند از:

 • خم شدن: این حرکت زمانی رخ می‌دهد که مچ دست به سمت پایین و به طرف کف دست نزدیک شود.
 • کشش: برخلاف خم شدن، این حرکت زمانی رخ می دهد که مچ دست به طرف بالا و به سمت پشت دست خم شود.
 • انحنای محوری: این حرکت شامل متمایل شدن مچ دست به سمت انگشت شست است.
 • انحراف اولنار: این حرکت زمانی رخ می‌دهد که مچ دست به سمت انگشت کوچک متمایل شود.

قسمت های مختلف مفصل رادیوکارپال چیست؟

مفصل رادیوکارپال که شامل استخوان‌ها و رباط های بسیاری می باشد و به عنوان یکی از پر کاربردترین مفصل های بدن شناخته شده است. استخوان مفصل رادیوکارپال از چهار استخوان اصلی تشکیل شده است:

 • شعاع و یا کشش: شعاع ، یکی از دو استخوان بازو می باشد که در سمت انگشت شست دیده می شود و بنا بر نحوه قرار گیری دست می‌تواند در اطراف سایر استخوان‌های دیگر چرخانده شود.
 • اسکافوئید: استخوان اسکافوئید در ردیف اول استخوان های مچ دست قرار دارد که به استخوان انگشت شست نزدیک است‌. به جز نواحی ای که رباط ها و رگ های خونی در آن قرار دارند، بیشتر بخش های اسکافوئید توسط غضروف پوشانده شده است.
 • لونیت استخوان: لونیت بین استخوان های اسکافوئید و استخوان سه گوش قرار داشته و توسط غضروف پوشانده شده است.
 • استخوان سه گوش: استخوان سه گوش آخرین استخوانی است که در ردیف اول استخوان مچ دست قرار دارد و از نظر مکانی به انگشت آخر و کوچک نزدیک است. این استخوان علاوه بر آنکه برای تثبیت مچ حائز اهمیت است، کمک می کند تا مفصل وزن بیشتری نیز داشته باشد.

مفصل رادیوکارپال چیست؟

رباط ها

به طور کلی چهار رباط اصلی در مفصل رادیوکارپال وجود دارد. رباطی وجود دارد که نسبت به هر دو طرف مفصل عمل کرده و با همکاری بخش های دیگر  ، مفصل رادیو کارپ را تثبیت می کند. رباط های اصلی مفصل رادیو کارپ شامل:

 • رباط پشتی رادیو کارپ: این رباط در بالا ترین مفصل مچ دست و در نزدیکی انگشت شست قرار دارد و به هر دو ردیف استخوان کارپ متصل می‌شود. این رباط به محافظت از مچ دست در برابر حرکات شدید کمک می‌کند.
 • رباط رادیوکارپال پالمار: این رباط که به عنوان ضخیم ترین رباط مچ دست شناخته شده است در نزدیکی استخوان مچ قرار داشته و همانند رباط رادیوکارپ پشتی به هر دو ردیف استخوان و کارپ متصل می‌شود. رباط رادیوکارپال پالمار برای مقاومت در برابر حرکات کششی شدید مچ دست عمل می کند.
 • رباط طرفی رادیال: این رباط در نزدیکی انگشت شست قرار دارد و به منظور جلوگیری از حرکت دادن بیش از اندازه ی مچ دست عمل می کند.
 • رباط طرفی اولنار: این رباط در کنار مچ دست و در نزدیکی انگشت کوچک قرار داشته و از حرکت بیش از حد مچ دست به سمت پهلو جلوگیری می‌کند.

کپسول مفصلی

مفصل رادیوکارپال در قسمتی به نام کپسول مفصل قرار گرفته است. این کپسول از یک لایه ی داخلی و لایه ی خارجی تشکیل شده است‌‌. لایه ی خارجی کپسول، مفصل فیبر مانندی است که به ردیف اول استخوان کارپ متصل می‌شود اما لایه ی داخلی کپسول، حالتی غشایی دارد که از آن یک مایع چسبناک به نام مایع سینوویال ترشح می شود. مایع سینوویال اصطکاک بین بخش‌های مختلف مفصل را کاهش می‌دهد و کمک می کند تا حرکت اجزای استخوان راحت تر و روان تر شود‌.

مفصل رادیوکارپال چیست؟

چه عواملی باعث ایجاد درد در مفصل رادیوکارپال می شود؟

عوامل مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد درد در مفصل رادیو کارپ می‌شود. برخی از این شرایط و عوامل شامل:

 • صدمات: در صورتی که مچ دست بیش از اندازه کشیده شود آسیب می بیند ؛ با کشیده شدن بیش از حد مچ دست علاوه بر ضربه و فشار بیشتری که به آن وارد می‌شود می تواند منجر به پیچ خوردگی و شکستگی نیز شود.
 • حرکات تکراری: انجام یک حرکت تکراری که بر یک نقطه متمرکز است باعث تحریک شدن و ملتهب شدن مفصل می‌شود و درد را ایجاد می‌کند، برای مثال زمانی که شما به طور دائم و مکرر به یک توپ تنیس ضربه وارد می کنید در واقع یک بخش از مچ دست شما به مرور زمان آسیب می‌بیند ، خصوصاً زمانی که شما آن حرکت را به درستی انجام ندهید.
 • آرتروز: آرتروز زمانی رخ می‌دهد که بافتی که مسئول محافظت از مفاصل شما است تجزیه شود . در نتیجه ی این عمل درد و تورم به وجود می‌آید و دامنه حرکتی شما را محدود می شود . ممکن است این فرآیند زمانی رخ دهد که سیستم ایمنی بدن بافت های مفصلی را تخریب کرده باشد.
 • سندروم تونل کارپ: این سندروم زمانی رخ می‌دهد که آن عصبی که از مچ دست عبور می کند فشرده شود این عمل باعث شده تا بی‌حسی، گزگز شدن و درد را در نواحی انگشتان و دستان خود احساس کنید ؛ همچنین درد می‌تواند در اطراف مچ دست نیز به وجود آید.
 • بورسیت: بورس ها کیسه های کوچکی هستند که به عنوان یک بالشتک برای قسمت های متحرک مانند استخوان، عضلات و تاندون ها عمل می‌کنند و موجب تسهیل حرکت تاندون‌ ها می‌شوند. بورس ها در اطراف مچ دست و حتی در تمامی بخش‌های بدن وجود دارند. بورسیت زمانی رخ می‌دهد که یک بورس به دلیل آسیب دیدگی و استفاده مکرر از مفاصل ملتهب شده باشد.
 • کیست: اگر کیست در مفصل رادیوکارپال و اطراف آن ایجاد شده باشد می‌تواند به بافت‌های اطراف فشار وارد کند و درد را به وجود آورد.
 • بیماری کین باخ: در این بیماری استخوان های دیواری و ستونی، خون را از دست داده و باعث مرگ استخوان می‌شوند . این بیماری منجر به درد و تورم و از دست دادن حرکات مچ دست می شود. متخصصان مطمئن نیستند که به طور مستقیم چه عواملی در به وجود آوردن این بیماری دخیل است. بیماری کین باخ به “نکروز آواسکولار لونیت” نیز شناخته شده است.

مفصل رادیوکارپال چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *