غذاها و مکمل ها برای درد زانو و مفاصل


درد زانو و مفاصل نتیجه تغییر شکل عضلات، مفاصل و استخوان های مرتبط با افزایش سن است. این دردها می توانند در سطوح مختلفی باشند. برای اینکه درد سبب کاهش  کیفیت زندگی فرد نشود، برنامه ریزی درمانی باید به صورت حضوری انجام شود.

با این حال، انتظار می رود برخی تغییرات اساسی در زندگی فرد برای درد زانو و مفاصل مفید باشد. یکی از این تغییرات تغییراتی است که برای تغذیه سالم ایجاد شده است. نباید فراموش کرد که عادات غذایی که از استخوان‌های قوی حمایت می‌کند و ورزش‌ها در مدیریت درد بسیار مؤثر هستند.

می توانید کیفیت زندگی خود را با 10 غذا و مکمل برای کاهش درد مفاصل به رژیم غذایی خود اضافه کنید، بهبود بخشید.

غذاهایی که برای دردهای زانو و مفاصل مفید هستند:

تغذیه برای سلامت انسان بسیار مهم است و انتخاب صحیح غذا در مدیریت برخی از مشکلات سلامتی اهمیت زیادی دارد. با این حال، برای سودمند بودن، انتخاب صحیح غذا باید با نظر متخصص انجام شود و از کنترل وعده غذایی اطمینان حاصل شود.

شما می توانید با نظر پزشک 5 ماده غذایی را که برای درد زانو و مفاصل مفید هستند در برنامه غذایی خود قرار دهید.

روغن زیتون:

برخی از روغن ها مانند روغن آفتابگردان یا روغن بادام زمینی باعث افزایش التهاب در بدن می شوند. به همین دلیل استفاده از روغن زیتون در وعده های غذایی برای کاهش درد زانو و مفاصل ضروری است. همچنین بسیار مهم است که روغن زیتون ترجیح داده شده، فشرده و فرآوری نشده باشد.

روغن زیتون همچنین منبع ارزشمندی از امگا 3 است. اسیدهای چرب امگا 3 باعث کاهش پروتئین های التهابی در بدن می شود و در نتیجه به کاهش درد زانو و مفاصل کمک می کند.

ماهی آب سرد:

برای بهره مندی از تاثیر مثبت امگا 3 بر درد زانو و مفاصل، مصرف ماهی سرد آبی توصیه می شود. امگا 3 در ماهی های آب سرد مانند تن، سالمون، قزل آلا و ساردین به وفور یافت می شود.

آب قلم:

رابطه آب قلم با سلامت استخوان سال هاست که پذیرفته شده است. اما توجه به طرز تهیه صحیح آب قلم که برای دردهای زانو و مفاصل مفید است و فاقد مواد افزودنی است، ضروری است. گلوکزامین، کندرویتین و اسیدهای آمینه مختلف موجود در آب استخوان به محافظت از مفاصل کمک می کند.

علاوه بر این، کلسیم موجود در آب استخوان برای حفظ تراکم استخوان مهم است. ژلاتین موجود در آب قلم که به درستی تهیه شده است، از کلاژن موجود در تاندون ها و رباط های مفاصل تقلید می کند و عملکرد بسیار مهمی از نظر سلامت مفاصل دارد.

اگرچه هنوز این بحث وجود دارد که آیا آب قلم باعث تشکیل غضروف می شود، اما مشخص است که استفاده از آن به عنوان مکمل برای درد مفاصل مفید است.

غلات کامل:

به طور معمول، مصرف غلات توصیه نمی شود زیرا کنترل وزن را دشوار می کند و اضافه وزن باعث درد مفاصل می شود. علاوه بر این، تصور می شود پروتئین های موجود در نان سفید، برنج سفید و ماکارونی اثر التهابی در بدن دارند.

بنابراین، فیبر بالا و غلات کامل باید ترجیح داده شود. شناخته شده است که غلات مانند گندم کامل، جو و گندم سیاه از تولید اسیدهای چرب پشتیبانی می کنند که تصور می شود اثر ضد التهابی دارند. مصرف گندم سیاه حاوی کوئرستین که دارای خواص ضدالتهابی است به افراد مبتلا به درد زانو و مفاصل توصیه می شود.

میوه ها:

اگرچه بحث میوه ها در هر دوره متفاوت است، اما نباید فراموش کرد که مصرف صحیح میوه برای سلامت انسان بسیار مهم است. اثر ضد التهابی برخی میوه ها که به دلیل داشتن قند زیاد از مصرف آنها پرهیز می شود، به کاهش درد زانو و مفاصل کمک می کند.

آناناس به کاهش درد ناشی از آرتروز و آرتریت روماتوئید کمک می کند و باید همراه با هسته آن مصرف شود. به لطف آنتوسیانین، یکی از قوی ترین فلاونوئیدهای موجود در زغال اخته، التهاب را در بدن کاهش می دهد.

سیب سرشار از فیبر است و به عنوان یک میوه ضد التهاب شناخته می شود. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی نیز برای سلامت مفاصل بسیار ارزشمند است. برای بهره مندی حداکثری از گوجه فرنگی توصیه می شود آن را با پوست آن و پخته مصرف کنید.

مکمل هایی که برای دردهای زانو و مفاصل مفید هستند  :

اگر چه استفاده از مکمل ها فراگیر شده و دسترسی به مکمل های بدون نسخه آسان تر شده است، اما مانند سایر مکمل ها، مکمل هایی که برای درد زانو و مفاصل مفید هستند باید با تایید پزشک استفاده شوند.

گلوکزامین:

گلوکزامین که از سلامت مفاصل و غضروف محافظت می کند، اثر ضد التهابی نیز دارد. سطح گلوکزامین در بدن با افزایش سن کاهش می یابد، بنابراین مصرف آن در مواقع ضروری به عنوان مکمل توصیه می شود.

کندرویتین:

مشخص شده است که کندرویتین، که همراه با گلوکزامین در درمان آرتروز استفاده می شود، درد را کاهش می دهد و از تحرک مفاصل حمایت می کند. در درمان آرتروز توصیه می شود به مکمل های مختلف روی آورید. به همین دلیل مکمل کندرویتین باید با تایید پزشک مصرف شود.

امگا 3:

امگا 3، شناخته شده ترین مکمل ضد التهابی، یک اسید چرب است که باید به رژیم غذایی افراد مبتلا به درد زانو و مفاصل اضافه شود. توصیه می شود زمانی که مصرف روزانه امگا 3 کافی نیست، به عنوان مکمل مصرف شود.

ویتامین دی:

ویتامین D برای تقویت سلامت استخوان و کاهش اثرات صدمات در مواردی مانند زمین خوردن و ضربه بسیار ارزشمند است. سطح پایین ویتامین D برای افزایش درد مفاصل شناخته شده است. توصیه می شود افراد مبتلا به درد زانو و مفاصل بسته به سطح ویتامین D در بدن خود از مکمل های ویتامینی استفاده کنند.

از آنجایی که درد زانو و مفاصل بر کیفیت زندگی افراد تأثیر منفی می‌ گذارد، بسیاری از افراد با شنیده‌ها به دنبال راه‌ حلی برای مشکل خود هستند. اما لازم است بدانید که هر غذا و مکملی برای هر دردی مفید نیست و باید با توصیه پزشک متخصص تغییرات تغذیه ای و مصرف مکمل ها را انجام داد.

 

source: https://oguzkaraeminogullari.com/diz-ile-eklem-agrilarina-iyi-gelen-yiyecek-ve-takviyeler

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    دریافت مشاوره دایرکت اینستاگرام:
    droskuie_clinic@