مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

علل گرفتگی کتف چیست؟

امروز بسیاری از افراد به گرفتگی کتف دچار هستند؛ بدون اینکه دلیل آن را بدانند. احساس گرفتگی شانه و کتف، موجب بروز درد در نواحی شانه و گردن خواهد شد. این گرفتگی باعث ایجاد درد در قسمت فوقانی کتف نیز می شود. لازم به ذکر است که دردی که شما در قسمت گردن و بازوی خود احساس می کنید؛ احتمال دارد که ناشی از درد گرفتگی در کتف باشد.

اگرچه گرفتگی در ناحیه کتف جدی به نظر نمی رسد؛ اما به طور معمول دردناک است و فعالیت های روزانه مانند جا به جایی کیسه های مواد غذایی یا مسواک زدن دندان را برای فرد دشوار می کند. جهت آگاهی از دلایل گرفتگی در ناحیه کتف و درمان آن در این مقاله به بررسی علل گرفتگی در ناحیه کتف خواهیم پرداخت.

علل گرفتگی کتف چیست؟

گرفتگی کتف و شانه

پیش از هر چیز باید بدانید که کتف اصطلاح آناتومیکی تیغه شانه است. شانه یا کتف از مفاصل متعددی تشکیل شده است که با تاندون و عضلات ترکیب می شود. ترکیب این موارد، دامنه گسترده ای از حرکات بازو را ایجاد می کند. هر حرکتی که با دست خود انجام می دهید؛ از جمله خاراندن کمر خود و جابه جایی اجسام توسط دست، عضلات  کتف و بازوی شما را درگیر می کند.

از این رو، درد شانه یا کتف بسیار شایع است. این شیوع به دلیل این است که استفاده از دست ها و فعالیت های بدنی بین افراد  بسیار رواج دارد. بنابراین هر اندازه فعالیت بدنی به خصوص فعالیتی که دست ها در آن دخیل هستند؛ بیشتر باشد؛ امکان گرفتگی شانه و کتف نیز افزایش پیدا می کند.

علائم گرفتگی کتف شانه چیست؟

گرفتگی شانه و کتف ممکن است که از طریق علائم دیگری خود را نشان دهد. در مواردی دلیل ایجاد این گرفتگی به سایر قسمت های بدن و کارکرد آن ها ربطی ندارد. در عین حال، ممکن است که به دلیل وجود بیماری های دیگر در بدن ایجاد شده باشد. علائم گرفتگی شانه و کتف ممکن است که به همراه موارد زیر بروز پیدا کند:

 • درد کمر، درد گردن و درد در ناحیه بازو
 • کبودی و تغییر رنگ در ناحیه کتف
 • بروز صدا در کتف حین حرکت آن
 • احساس خستگی مفرط در ناحیه شانه
 • بیرون زدگی و تغییر شکل کتف
 • درد هنگام حرکت کتف
 • احساس خشکی در ناحیه کتف
 • ورم بازو و شانه

علل گرفتگی کتف چیست؟

علل گرفتگی کتف و شانه

همانطور که ذکر شد؛ گرفتگی شانه و کتف ممکن است که ناشی از دلایل مختلفی باشد. به صورت کلی، صدمه به ماهیچه یا تاندون دلیل شایع این گرفتگی ها و دردها است. برخی از دلایل کشیده شدن عضلات کتف عبارت است از:

 • جا به جایی اجسام سنگین
 • ضعف در قسمت کتف و عضلات مربوط به آن
 • کار با رایانه در مدت طولانی
 • ورزش های سنگین
 • حالت بدنی نامناسب هنگام خواب
 • گرفتگی عضله در خواب
 • پارگی تاندون
 • آمبولی ریوی
 • درد و گرفتگی در کتف ناشی از آسیب دیدگی سایر قسمت های بدن مانند ستون فقرات و غیره.

همچنین از آنجایی که دامنه فعالیت های انسان وسیع است؛ دلیل گرفتگی و درد کتف نیز بسیار متعدد خواهد بود. در این رابطه از جمله دلایل دیگر این مشکل باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اسکولیوز یا انحراف در ستون فقرات
 • انقباض عصبی عضلانی
 • آرتروز در مفاصل اطراف گردن، ستون فقرات یا دنده ها
 • رفلکس اسید
 • فیبرومیلاژیا (یک سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن؛ گاهی اختلال خواب باعث ایجاد درد در سطوح گسترده بدن می شود)
 • برخی سرطان ها مانند سرطان ریه، لنفوم، سرطان کبد، سرطان مری، مزوتلیوما و سرطان هایی که به استخوان ها سرایت می کنند.

تاثیر فعالیت ها و بیماری ها بر گرفتگی کتف

گاهی اوقات بدون آنکه بدانید که به چه دلیل کتف شما گرفته است؛ دچار آن می شوید. آگاهی از علل گرفتگی کتف به شما کمک می کند که ریشه گرفتگی و درد را تشخیص دهید و فعالیت هایی که باعث ایجاد گرفتگی شده است را کم کرده یا تمام کنید.

در ادامه برخی از فعالیت هایی که باعث ایجاد گرفتگی در ناحیه شانه و کتف می شوند را بررسی می کنیم. همچنین ممکن است که برخی از بیماری های مزمن و غیر مزمن از دلایل گرفتگی شانه و کتف باشند.

علل گرفتگی کتف چیست؟

گرفتگی کتف ها بر اثر ورزش

این تفکر که ورزش باعث سلامتی بدن می شود؛ صحیح است؛ اما هر ورزشی برای هر فردی مناسب نخواهد بود. علاوه بر این، شیوه انجام ورزش اهمیت بسیاری دارد. زیرا برخی ورزش های سنگین و فشرده نه تنها موجب سلامتی و تندرستی نمی شوند؛ بلکه باعث ایجاد گرفتگی و درد خواهند شد. برخی از این ورزش ها نیز گرفتگی کتف را به وجود می آورند.

حرکاتی که به سرشانه شما فشار می آورند؛ فعالیت سنگین و نامتناسب از نظر وزنی، عدم استراحت بین ورزش و غیره باعث ایجاد گرفتگی و درد در ناحیه کتف شما خواهد شد. اگر این فعالیت های آسیب زا برای کتف شما ادامه پیدا کند؛ دچار گرفتگی مزمن کتف خواهید شد. بنابراین جهت جلوگیری از درد ناشی از ورزش در کتف فعالیت های ورزشی خود را تحت نظر متخصص انجام دهید.

کار طولانی مدت با رایانه

افراد بسیاری از فعالیت های خود را با استفاده از دست خود در طول روز انجام می دهند. اگر این فعالیت ها متناسب با میزان آمادگی بدن فرد نباشد؛ مشکل ایجاد می کند. یکی از عللی که باعث گرفتگی در کتف می شود؛ کار با رایانه به مدت طولانی است.

هنگام کار با کامپیوتر، نحوه نشستن بر صندلی اهمیت بسیاری دارد. همچنین باید به نوع قرارگیری دست و کتف رو به روی مانیتور دقت کنید. برخی از افراد نه تنها نشستن به صورت اصولی را رعایت نمی کنند؛ بلکه مدت زمان زیادی از بازو و کتف خود در شرایط نامناسب استفاده خواهند کرد.

جا به جایی اجسام سنگین

یکی از شایع ترین دلایل گرفتگی در ناحیه کتف جا به جایی اجسام سنگین است. در فرایند جا به جایی اجسام تمام اعضای بدن درگیر هستند؛ اما کلیدی ترین عضو دستان شما خواهد بود. اگر بدون آمادگی قبلی جسمی را بلند کنید که جا به جایی آن خارج از توان ماهیچه ها و عضلات کتف شما باشد؛ گرفتگی عضلات کتف را برای شما به همراه خواهد داشت.

حالت بدنی نامناسب هنگام خواب

یکی از دلایل معمول گرفتگی عضلات کتف، حالت نامناسب بدن هنگام خواب است. حالت بدنی برخی از افراد هنگام خواب به گونه ای است که وزن بدن روی شانه ها می افتد. به همین دلیل در طولانی مدت فشار زیادی بر کتف وارد می شود.

علل گرفتگی کتف چیست؟

کلام آخر

دلایل زیادی برای گرفتگی کتف وجود دارد. برخی از این دلایل مانند جا به جایی اجسام سنگین، حالت نامناسب بدن در خواب، ورزش بیش از حد و نامتناسب با شرایط جسمانی و غیره واضح و مشخص هستند. بعضی از دلایل دیگر مانند پارگی تاندون، آمبولی ریوی، رفلکس اسید و برخی سرطان ها به صورت نامحسوس باعث ایجاد گرفتگی و درد در ناحیه کتف می شوند.

در هر صورت آگاهی از علل گرفتگی کتف به شما کمک می کند که ریشه گرفتگی و درد را تشخیص دهید و فعالیت هایی که باعث ایجاد گرفتگی شده را کم کرده یا تمام کنید. بنابراین در این مقاله به گرفتگی ناحیه کتف و شانه، علائم گرفتگی شانه و کتف و علل آن اشاره شد. به طوری که پس از مطالعه و آگاهی نسبت به این موارد جهت درمان آن اقدام کنید.

Source: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com, www.orthoinfo.aaos.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *