مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

علل ایجاد پای پرانتزی

علل ایجاد پای پرانتزی

پای پرانتزی یا کمانی و یا ژنو وروم شرایطی است که در آن پاهای فرد حالت کمانی پیدا کرده و در  حالت ایستاده و زمانی که قوزک های پا نزدیک هم باشند، فاصله بیش از اندازه طبیعی بین زانو ها ایجاد شود. پای پرانتزی در برخی موارد ممکن است نشانه ای از بیماری بلونت یا راشینت باشند و می تواند سبب آرتریت در زانو ها و ناحیه کمر شود. برخی از روش های درمان عبارتند از: انجام جراحی و اصلاح اختلالات استخوانی ، درمان های تراپی و حرکات اصلاحی.

در کودکان زیر دو سال، پای پرانتزی از موارد شایع است که می تواند به صورت خودبخود درمان شود و در بیشتر موارد عوارض جانبی چندانی وجود ندارد. در کودکان بالای دو سال و در صورت عدم اصلاح و یا بدتر شدن، مراجعه به متخصص ارتوپدی الزامی است.

 

علل ایجاد پای پرانتزی

 

برخی از علل پای پرانتزی

بیماری بلونت: بیماری بلونت که با نام تیبیا وارا نیز شناخته می شود،سبب انحراف زیر زانو ها و اخلال در راه رفتن و لرزیدن پاها می شود. نشانه های این بیماری ممکن است در کودکی به صورت خفیف ظاهر شود و تا زمان نوجوانی  ادامه یابد اما قابل توجه نباشد. با گذشت زمان و عدم درمان کاسه زانو ها، می تواند سبب مشکلات جدی تر شود.

بیماری بلونت در زنان و کودکان چاق بیشتر اتفاق می افتد. هم چنین کودکانی که زودتر از هنگام شروع به راه رفتن می کنند نیز، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. معمولا کودک از 11 تا 14 ماهگی شروع به راه رفتن می کند و زمانی زودتر از این مدت می تواند سبب بروز مشکلات بلونت شود.

بیماری ریکیتز: ریکیت بیماری است که در اثر کمبود ویتامین D برای مدت طولانی حاصل می شود. این بیماری سبب ضعف و نرمی استخوان ها شده و ممکن است آن ها را تعییر شکل دهد.

دیسپلاستی های استخوانی: دیسپلاستی استخوانی مجموعه ای از اختلالات درونی در رشد و بازسازی غضروف ها و استخوان هاست که بر جمجمه ستون فقرات و اندام های دیگر تاثیر میگذارد. این اختلال سبب کوتاهی قد نیز می شود.

بیماری پاژه: این بیماری متابولیک با تاثیرات منفی شکستگی و جوش خوردن نابهنجار استخوان به وجود می آید. با گذشت زمان، این بیماری می تواند منجر به خمیدگی پاها و ایجاد مشکلات دیگر شود. بیماری پیتز در افراد مسن و کودکان در سن رشد بیشتر اتفاق می افتد.

 

سندرم کوتولگی

شایع ترین شکل بیماری کوتولگی با عنوان achondroplasia شناخته می شود، که نوعی اختلال در رشد استخوانی است.

بیماری سلیاک: این بیماری که با نام سینوپلاستی سلیاک یا حساسیت به گلوتن نیز شناخته می شود، یک بیماری مزمن دستگاه گوارش است که می تواند منجر به ناتوانی در تحمل گلیادین شود. گلوتن نوعی پروتئین است که در گندم و جو یافت می شود. برخی دیگر از بیماری های گوارشی نیز می تواند سبب بروز پای پرانتزی شود.

تومور استخوان: رشد غیر طبیعی و غیرقابل کنترل سلول های استخوانی، می تواند سبب تشکیل توده بافت شود که این توده، تومور استخوانی است. با رشد تومور، بافت غیرطبیعی می تواند جایگزین بافت طبیعی شود. تومور ها می توانند خوش خیم و یا بدخیم باشند. جایگزینی بافت غیرطبیعی ممکن است شکل طبیعی استخوان پا را تغییر داده و سبب پای پرانتزی شود.

 

خمیدگی پا هم چنین می تواند در اثر موارد زیر نیز رخ دهد:

  • شکستگی های استخوان که به درستی بهبود نمی یابند
  • دیسپلازی استخوانی یا استخوان های رشد کرده به صورت غیر طبیعی
  • مسمومیت سرب
  • مسمومیت با فلوراید
  • اضافه وزن در کودکان
  • ضعف عضلا دو سر ران
  • پارگی رباط های زانو
  • به دنبال ضربات وارده در صفحه رشد
  • آرتروز

 

علائم و نشانه های پای پرانتزی

تشخیص پرانتزی بودن پاها ساده است، اگر زمانی که شخص می ایستد زانو ها قادر به اتصال به هم نباشند و فاصله زیاد باشد پا دچار خمیدگی است. هم چنین ظاهر آن نیز قابل روئیت است.

گرچه تشخیص پای پرانتزی آسان است، اما متخصص ارتوپدی می تواند میزان وخامت و احتمال بروز مشکلات دیگر را تشخیص دهد.

در طول معاینه، پزشک ممکن است از فرد بخواهد راه رود، پاها را اندازه بگیرد و یا با استفاده از اشعه ایکس یا دیگر تست های تصویربرداری، برای دیدن ناهنجاری های پا اقدام کند.

 

آیا می توان از بروز پای پرانتزی پیشگیری کرد؟

هیچ راهی برای پیشبینی بروز پای پرانتزی وجود ندارد، اما با روئیت علائم اولیه می توان از پیشرفت آن و عوارض جانبی بیشتر جلوگیری کرد. به عنوان مثال با دریافت ویتامین D کافی از طریق رژیم غذایی متناسب و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، می توان از بروز ریکیت جلوگیری کرد. در صورت وجود علائم در کودکان بالای 2 سال، ضروری است که با متخصص ارتوپدی مشورت شود.

آرتریت، در دراز مدت بر کاسه زانو های اثر گذاشته و با شدت یافتن می تواند بر روی زانو ها پا مچ پا و مفصل ران نیز تاثیر بگذارد. این عارضه عموما در افراد چاق که فشار بیش از حد توان، به پاها وارد می شود به وجود می آید. کاهش وزن می تواند سبب بهبود و جلوگیری از آسیب بیشتر شود.

 

 

source: healthline.com

 

دکتر اسکویی  متخصص طب فیزیکی در تهران

آدرس مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعات مطب تهران: شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

شماره تماس: 02144426690

آدرس مطب کرج: کرج، خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

شماره‌های مطب و منشی: 02632265707 و 09375106869

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *