مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

زانو درد در کودکان

درد مفصل در دوران کودکی شایع است. درد مفصل می تواند در شرایط التهابی و غیر التهابی رخ دهد. شایع ترین شکایات اسکلتی – عضلانی در کودکان در مراقبت های اولیه درد زانو (33٪) و سایر دردهای مفصلی مچ پا ، مچ دست و آرنج (28٪) است. بیشتر شکایات معمولاً خصلت خوش خیم دارند و می توانند ناشی از تروما ، استفاده بیش از حد یا تغییرات رشدی باشند ، به عنوان مثال ، تحرک بیش از حد.

استخوان ها که در زمان تولد ریز هستند ، با گذراندن یک سری فرایندهای پیچیده تا سن حدود 17-18 سالگی رشد و نمو خود را کامل می کنند. بازوها بیشتر از شانه ها و مچ ها کشیده می شوند ، در حالی که پاها از ناحیه زانو 80-70 درصد کشیده می شوند. این رشد سریع ممکن است دلیل شکایت مکرر درد در کودکان باشد. درد بیشتر به دلیل ورم است که بعد از کشیدگی در بافت های نرم مانند عضلات ، تاندون ها و رباط های اطراف آن ایجاد می شود ، نه سرعت رشد استخوان. با این حال ، از آنجا که به طور مکرر می توان در این منطقه به عفونت ، ضربه و تومور برخورد کرد ، بررسی آنها توسط یک متخصص مفید است.

زانو درد در کودکان

دلایل درد زانو در کودکان؟

درد در حال رشد:

کودکان معمولاً از درد در شب یا بعد از فعالیت های روز در شب شکایت دارند ، اما در صبح ، شکایات معمولاً از بین می روند. مشاهده شده است که این دردها پس از فعالیت زیاد افزایش می یابد. می توانید استراحت کنید ، از ماساژ یا مسکن ساده برای درمان درد در حال رشد در عضلات قسمت های فوقانی و تحتانی زانو استفاده کنید. اگر نتیجه ای نداشته باشد و اگر مشکلاتی مانند درد ، تورم ، قرمزی و مشکل راه رفتن در طول روز ادامه داشته باشد ، کودکان باید توسط یک متخصص ارزیابی شوند.

صدمات ناشی از ضربه و اپی فیز:

استخوان های بازو و پاها که همان استخوان های بلند هستند ، باید به تناسب رشد کنند. هر گونه عدم تناسب ممکن است نشان دهنده مشکلی در مفصل زانو باشد. صدمات اپی فیز در راس این مشکلات هستند. اپی فیزها ، صفحات رشد در انتهای استخوان ها ، هنوز در دوران کودکی استخوان بندی نشده اند. بنابراین ، این ساختار که هنوز غضروف است ، می تواند در اثر ورزش شدید یا فشار بیش از حد آسیب ببیند. علاوه بر این ، ضربه هایی مانند ورزش بیش از حد یا آسیب دیدگی می تواند باعث آسیب به مینیسک و رباط ها و صفحات رشد در این منطقه شود. در نتیجه ، صفحه رشد در زانو تحت تأثیر قرار می گیرد ، ممکن است نابرابری یا تغییر شکل در کشیدگی استخوان های پایین پا ایجاد شود. علائمی مانند درد ، تورم ، کبودی ، حساسیت و محدودیت حرکت در ترومای ناشی از زمین خوردن یا ضربه در کودکان مشاهده می شود. در تروما ، برخلاف درد در حال رشد ، درد منطقه ای تجربه می شود و همراه با کبودی و تورم است. در دردهای در حال رشد ، کودکان بیشتر از درد در عضلات هر دو پا شکایت دارند.

زانو درد در کودکان

زانو درد قدامی و اختلال توالی پاتلوفمورال :

درد قدامی زانو بسیار شایع است و شدیدترین آن تمایل به شکستگی و دررفتگی کشکک زانو است. درد قدامی زانو دردی را توصیف می کند که در اطراف و زیر کشکک زانو احساس می شود ، که بعد از نشستن طولانی مدت و بالا رفتن از پله ، بیشتر می شود. دررفتگی های مکرر ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

بیماری اوسگود – شلاتر:

این یک اختلال در شکل گیری و رشد آپوفیز پروگزیمال تیبیا است که در هنگام استخوان سازی در بزرگسالان رخ می دهد. در بیمارانی که از درد قدامی زانو رنج می برند ، حساسیت و تورم در انتهای فوقانی استخوان درشت نی که همراه با ورزش است متمرکز شده است.

زانو درد در کودکان

عفونت:

در عفونت های استخوان و مفاصل (استئومیلیت ، آرتریت سپتیک) که در کودکان بیشتر از بزرگسالان دیده می شود ، تصویر بسیار شدیدتر از دردهای در حال رشد است. سلامت عمومی کودکان بدتر می شود. در عفونت ها ، علائمی مانند تب ، لرز ، تورم ، بثورات پوستی ، افزایش دمای موضعی یا عمومی ، محدودیت حرکت و مشکل در راه رفتن به درد شدید اضافه می شود. ارزیابی باید فوری انجام شود.  التهاب  در مفصل باعث آسیب سریع و غیر قابل برگشت به غضروف مفصلی می شود و تشخیص سریع و تخلیه جراحی امری حیاتی است. آنتی بیوتیک های داخل وریدی تا زمان ایجاد تصویر بالینی (معمولاً تا زمانی که CRP طبیعی باشد) و سپس آنتی بیوتیک خوراکی به مدت دو تا شش هفته مورد نیاز است.

تومورهای خوش خیم یا بدخیم استخوانی که در دوران کودکی دیده می شوند ، بیشتر در استخوان های بلند و به ویژه در استخوان های بلند پاها دیده می شوند. تومورهای خوش خیم استخوان با رشد کودک به اندازه مشخصی می رسند. تومورهای واقع در نزدیکی مفصل ممکن است دردی مانند درد در حال رشد در نتیجه فشار بر عضلات و تاندون ها ایجاد کنند. با این حال ، در حالی که درد در تومورهای خوش خیم استخوان با حرکت یا تماس رخ می دهد ، درد در تومورهای بدخیم مداوم است. تومورهای اطراف زانو اغلب خوش خیم هستند و در این حالت درد دارند.

زانو درد در کودکان

Source: www.romatem.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *