مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

روش درمانی Dry Needling (سوزن خشک) چیست؟

یکی از درمان های رایج و موثر در طب فیزیکی، درای نیدلینگ (Dry Needling) یا سوزن خشک است. اینکه در چه مواردی کاربرد دارد و کاربرد آن چیست، چیزی است که در این ویدئو می خواهیم صحبت کنیم.

کاربرد درای نیدلینگ (Dry Needling)

کاربرد این نوع درمان، در مواردی است که ما نوع خاصی از گرفتگی های عضلانی را داریم (البته نه هر نوع گرفتگی عضلانی مانند اسپاسم)، بلکه نوع خاصی از گرفتگی که معمولاً در اثر افزایش بار بر عضله پیش خواهد آمد. این افزایش بار لزوماً به معنای این نیست که شما بار سنگینی برداشته باشید. ممکن است یک حالت نشستن نادرست باعث این افزایش بار به عنوان مثال روی عضلات گردن یا عضلات ذوزنقه ای شود. وقتی این فشار وارد می شود، عضله به طور طبیعی واکنش طبیعی نشان خواهد داد و این واکنش به این شکل خواهد بود که یکسری از باندل ها (bundles) یا فیبرهای عضله به همدیگر فرو رفته و حالت دفاعی پیدا می کنند. معمولاً یک نقطه ماشه ای (trigger point) وجود دارد که این مشکل را به نحوی رهبری می کند و معمولاً آن تریگر پوینت منشأ گرفتگی است و ایجاد یک باند سفت در عضله می کند.

درمان های اولیه برای این مشکل که به عنوان سندرم میوفاسیال (Myofascial syndrome) نامیده می شود به صورت ماساژ و کشش است ولی گاهی اوقات این گرفتگی ها یا طولانی مدت و مزمن هستند یا خیلی وسیع هستند. البته رفتار عضلات متفاوت خواهد بود. ممکن است عضلات رومبوئید به ماساژ خوب جواب دهند اما عضلاتی مانند عضلات ذوزنقه ای یا عضلات ساق پا نسبت به ماساژ جواب خوبی ندهند و نیاز به این دارند که کار اضافه تری برای آن ها انجام شود و کشش و ماساژ کافی نباشد.
درمان های دیگری مثل مدالیته، لیزر، اولتراسوند و گرمای عمقی کمک کننده خواهد بود اما یکی از درمان های موثر درای نیدلینگ یا سوزن خشک است. از خوبی های درای نیدلینگ این است که یک درمان تهاجمی از نظر زمان است و ممکن است در کوتاه مدت جواب خوبی دهد و بیمار احساس رضایت کند.

اصول درمان

اصول درمان به این شکل است که بسته به نوع عضله، بوسیله یک سوزن با اندازه مناسب، تریگر پوینت نشانه گرفته خواهد شد و داخل عضله وارد شده و با تزریقات متعدد تخریب مکانیکی تریگر پوینت صورت می گیرد و خیلی از اوقات پرش هایی در عضلات در حین تزریق صورت می گیرد و این باعث می شود که عضله رها شود. این درمان بسیار وابسته به تبحر و تجربه پزشک است که به خوبی آن نقاط را مورد هدف قرار دهد.

معمولاً پس از تزریق بیماران ممکن است چند روزی درد داشته باشند که وابسته به وسعت تزریق است ولی بیماران احساس رهایی و باز شدن عضلات را همیشه ذکر می کنند. این نوع درمان معمولاً ایمن است و همچنین در اکثر موارد نیازی نیست که ماده ای تزریق شود ولی در برخی موارد میتوان یک یا دو سی سی لیدوکائین برای کاهش درد بیمار تزریق کرد و نکته مهم اینکه این روش درمانی با طب سوزنی متفاوت است، فلسفه و نوع انجام آن با طب سوزنی متفاوت است و معمولاً عارضه ای ندارد و پس از چند روز بیمار بهتر می شود و در مواردی که درمان به خوبی انجام شود یعنی زمان مناسب و تکنیک مناسب انتخاب شود، نتیجه بخشی بسیار زیادی خواهد داشت و برخی از بیماران را بوده اند که سال ها از برخی دردها رنج می بردند و صرفاً با درای نیدلینگ و مراقبت های بعد از آن، بهبودی قابل توجهی را داشته اند.

برخی از بیماران این سوال را میپرسند که آیا این درمان قطعی است یا بعد از مدتی دوباره اوت خواهد کرد؟ در جواب باید گفت که ممکن است بعد از مدتی دوباره اوت کند، در ابتدای این ویدئو صحبتی داشتم مبنی بر اینکه عامل این درد افزایش بار بر روی عضله است، اگر افزایش بار مجددی بر روی عضله وارد شود یا عضلات همچنان در مقابل باری که به آنها وارد می شود، ضعیف باشد، امکان بازگشت آن وجود دارد.

نکته ای در مورد سیستم عضلانی-اسکلتی وجود دارد و آن این است که در حین استفاده از این سیستم، هر آن ممکن است مشکلات بر روی عضلات، تاندون ها و مفاصل بوجود آید. مثالی که همیشه در این مورد میزنم، رانندگی است. وقتی رانندگی می کنیم هر آن ممکن است مشکلی برای خودرو پیش آید و به طور مثال اگر تصادف کردیم هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره تصادف نکنیم. بنابراین پس از درمان، برای پیشگیری باید یکسری اصلاح وضعیت های نادرست در محل کار و زندگی را انجام دهیم و یکسری ورزش های اصلاحی، تقویتی و کششی را انجام دهیم که احتمال بازگشت و اوت را کم کنیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *