مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

دیسک کمر عمل بشود یا نه

در این ویدئو لازم دانستم در مورد موضوعی با شما همراهان عزیز بحثی داشته باشیم و آن نیز سوالی است که بیماران کنجکاوانه دنبال پاسخ آن هستند و یک جواب قطعی برای آن می خواهند. اینکه آیا من دیسک کمرم را عمل کنم یا نه؟ و این انتظار را دارند که جواب، حتماً آری یا نه باشد.

اصلاً چقدر همچین سوالی درست است و چقدر ما باید دنبال جوابی قطعی برای آن باشیم. به طور تقریبی برای بیش از نیمی از بیماران جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد، در واقع چه عمل کنند و چه نکنند جواب نسبتاً یکسانی خواهند گرفت. همیشه من این مثال را میزنم که شما برای سفر به شهری دیگر، چه با هواپیما، چه با قطار و چه با ماشین شخصی بروید، در نهایت نتیجه نسبتاً یکسانی خواهید گرفت ولی شرایط هر یک متفاوت است و مزایا و معایبی دارد.

حال من به عنوان یک متخصص طب فیزیکی چه فاکتورها و چه چیزهایی را برای پاسخ به این سوال بیمار باید در نظر بگیرم؟ یکی از آن ها MRI بیمار هست که البته بسیاری از بیماران علاقه به این دارند که با MRI به آنها پاسخ داده شود و این کار خیلی درستی نیست. به کرات دیده ام که در اینستاگرام و شبکه های اجتماعی دیگر، بیماران برای ما MRI ارسال می کنند و انتظار دارند که ما براساس آن یک جواب قطعی به آن بدهیم که این درست نیست؛ چرا؟ چون خود بیمار و معاینه دقیق بیمار خیلی مهم است. شرایط دیگر بیمار، مانند شغل، شرایط فیزیکی بیمار مانند اینکه بیمار اضافه وزن دارد یا خیر، سن بیمار، فعالیت های روزانه و اینکه بیمار در آینده چه انتظاراتی از خودش دارد، همه این موارد برای ما مهم است. بنابراین بدون مشاوره لازم با بیمار و معاینه دقیق او، نمیتوان جواب درستی داد.

گاهی اوقات حتی این موارد نیز کافی نیست و ما نیازمند گرفتن نوار عصب از بیمار هستیم تا شرایط دقیق تری از وضعیت عصب بیمار (عصب های محیطی) بدست آوریم و بتوانیم به بیمار پاسخ مناسبی دهیم.

بنابراین شاید بتوان برای این قضیه سه پایه اصلی را تعریف کرد: بیمار، MRI بیمار و نوار عصب وی.

اما بعد این سه پایه وضعیت به چه صورت است؟ وقتی دیسک بیرون زدگی پیدا می کند، اینکه انتظار داشته باشیم به سر جای خودش بازگردد خیلی انتظار درستی نیست و این انتظار در اکثر موارد رخ نخواهد داد. همانند خمیردندانی که از تیوب خود بیرون آمده باشد و حال بخواهیم به داخل بازگردد. البته لزومی نیست همچین انتظاری داشته باشیم و بخواهیم دیسک به سرجای خود بازگردد. کافی است که آن دیسک در جای خود حالت پایدار پیدا کند، فشار بارز و مشخصی روی ریشه های عصبی نداشته باشد و درد بیمار نیز کنترل شود که این خود درمان است.
گاهی اوقات بیماران از ما سوالاتی می پرسند مانند اینکه آیا این درمان قطعی است یا اینکه یک درمان موضعی است؟ اگر انتظار دارید که MRI شما به شرایط چند سال قبل بازگردد خب مسلماً انجام نخواهد شد و به صورت کلی بدن انسان ظرفیت اینکار را ندارد. امر مهم این است که شرایط بیمار بهبود پیدا کرده، فعالیت های روزانه را به راحتی انجام دهد و خطری در آینده او را تهدید نکند. گاهی اوقات نیز انجام جراحی یا بعضی از اقدامات غیرجراحی، بیشتر جنبه پیشگیرانه از مشکلات آینده را دارد.

بنابراین برای اکثر بیماران نباید به دنبال یک جواب قطعی بود و گاهی اوقات به بیماران می گویم که هر دو کار درست است ولی از آنجایی که بیماران علاقه زیادی به عمل های جراحی ندارند، اگر خطری بیمار را چه در نوار عصب، چه در MRI و چه حین معاینه تهدید نکند، می توانیم بیمار را تحت نظر بگیریم و درمان غیرجراحی چه از نوع محافظه کارانه و غیرتهاجمی و چه از نوع نیمه تهاجمی برای آن ها استفاده کنیم.

این بدین معنی نیست که درمان حتماً نتیجه بخش خواهد بود، شاید این درمان باعث شود بعد از مدتی به این نتیجه برسیم که جراحی به صلاح بیمار است ولی خیلی از بیماران با رعایت کردن شرایط و درمان غیرجراحی ممکن است بهبود پیدا کنند. در مورد اینکه آیا این درمان قطعی است یا یک مسکن و درمان موقتی است باید گفت که خیلی از اوقات مشکل بیمار در آن موقع یک التهاب و درد است و در واقع مشکل فشار بارز و مشخص فشار روی عصب را ندارند و صرفاً یک تحریک عصب و فشار جزیی رو عصب هست. پس اگر ما التهاب روی آن ناحیه را کم کنیم و درد بیمار کم شود و به دیسک فرصت ارگانیزه شدن بدهیم و در آنجا وضعیت پایداری پیدا کند، پس به درمان رسیده ایم. بنابراین نباید این انتظار را داشته باشیم که پس از درمان، دیسک کاملاً به سرجای خود بازگردد و درد بیمار کاملاً رفع شود.

در نهایت این نکته را عرض کنم که اگر مشاوره ای در فضای مجازی صورت می گیرد، بیشتر جنبه راهنمایی دارد و ما نیز علاقه مند به این هستیم که با راهنمایی بیماران، بتوانیم راه درست را به آنان نشان دهیم. قطعاً بدون دیدن بیمار و معاینه دقیق وی، امکان پاسخگویی دقیق به برخی از سوالات شما نیست. بنده در اینستاگرام، واتس اپ و وبسایت پاسخگوی تمامی سوالات شما هستم و سعی میکنم در اسرع وقت پاسخگو باشم اما در برخی موارد ممکن است انتظار شما از پاسخ من، برآورده نشود. همواره این را در نظر داشته باشید که اگر شما به دنبال یک پاسخ درست هستید، تحت هیچ عنوان قانع نشوید که بدون معاینه بتوانید پاسخ صحیح را دریافت کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *