مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

درمان پای پرانتزی

پای پرانتزی به معنای انحراف ساق پا به سمت بیرون است. بدین معنا که زانوها از هم باز هستند. شاید بسیاری از افراد تصور کنند که این عارضه فقط در دوران کودکی رخ می دهد. همچنین بر این باور هستند که فقط کودکان دچار این عارضه می شوند. بهتر است بدانید که عارضه پای پرانتزی در بزرگسالان با آسیب های جدی تری دیده می شود.

بنابراین جهت تشخیص این بیماری به پزشک مراجعه کنید. از این جهت که تشخیص پای پرانتزی در بعضی مواقع بسیار دشوار است و به تخصص نیاز دارد. الگوی راه رفتن نامناسب و انحراف پا به سمت داخل از علائم پای پرانتزی در کودکان و بزرگسالان است. در اینجا قصد داریم که روش های درمان پای پرانتزی در کودکان و بزرگسالان را بررسی کنیم.

درمان پای پرانتزی

درمان پای پرانتزی در کودکان به چه صورت امکان پذیر است؟

پای پرانتزی در کودکان زیر دو سال امری رایج محسوب می شود. پزشکان بر این باور هستند که پس از دو سالگی این انحنا به مرور کمتر و در نهایت به دلیل راه رفتن از بین می رود. به عبارتی پاهای کودک صاف می شود و در اغلب موارد هیچ عارضه جانبی نخواهد داشت.

اگر کودک پس از گذشت سن دو سالگی همچنان دچار این عارضه بود؛ حتما به پزشک مراجعه کنید. از این جهت که آسیب های جبران ناپذیری را به همراه دارد. شرایط تشخیص و درمان پای پرانتزی در کودکان از قرار زیر است:

منتظر بمانید و تماشا کنید.

انحنای پاها در سنین زیر ۳ سال طبیعی است و احتمال بهبود آن در این سن بسیار زیاد خواهد بود. کودک در حال رشد و نمو را به دقت زیر نظر بگیرید. از این جهت که مطمئن شوید که انحنای پاها در حال کاهش است. با مشاهده کوچکترین بی نظمی در راه رفتن کودک حتما به پزشک مراجعه کنید.

لازم است بدانید که انتظار و تماشا، دو رکن و پایه اصلی در درمان پای پرانتزی کودک محسوب می شوند.

میزان ویتامین D در رژیم غذایی کودک را مورد بررسی قرار دهید.

بیماری نرمی استخوان یکی از علت های اصلی ایجاد پای پرانتزی است. کمبود ویتامین D منجر به نرمی استخوان ها می شود که در این حالت، پا ساختار طبیعی خود را از دست می دهد. به عبارتی دچار انحنا به سمت داخل یا خارج می شود. با افزایش میزان ویتامین D در رژیم غذایی کودک، از بروز بیماری نرمی استخوان جلوگیری کنید.

اگر نرمی استخوان به عنوان دلیل پای پرانتزی در کودک تشخیص داده شود؛ با کنترل سطح ویتامین D قادر به درمان آن هستید. توجه کنید که تشخیص کمبود ویتامین D تنها از طریق آزمایش امکان پذیر است. بنابراین در صورت مشاهده پای پرانتزی در کودک، به طور خودکار شروع به درمان و تجویز ویتامین D نکنید.

استفاده از بریس ها یا ارتزهای  طبی را جدی بگیرید.

گاهی با راه رفتن کودک مشکل انحنای پاها برطرف نمی شود. در این مرحله ممکن است که پزشک بریس یا ارتوز را تجویز کند. بریس ها یا ارتوز ها، وسایلی است که در اطراف اندام ها به منظور کنترل حرکت گذاشته می شود.  استفاده از این ابزار طبی در ابتدا با دردهای خفیف ناشی از صاف کردن استخوان ها همراه است.

در اغلب موارد به دلیل احساس درد هنگام استفاده از این ابزار طبی، آن ها را کنار می گذارند. اطلاع از این موضوع حائز اهمیت است که در صورت شدت انحنای پا  این ابزار تجویز می شوند. بنابراین استفاده از بریس ها یا ارتوز های طبی را جدی بگیرید. در صورت عدم استفاده از این ابزارها، باید در انتظار عمل جراحی ارتوپدی باشید.

از ورزش نیز جهت درمان پای پرانتزی استفاده کنید.

در برخی موارد از ورزش نیز باید به عنوان درمان این مشکل استفاده کنید. انجام حرکات کششی و قدرتی از جمله ورزش های پیشنهادی در این سن است. جهت دریافت برنامه ای منظم باید از پزشک کمک بگیرید. از این جهت که پزشک بر اساس دلیل این بیماری، شدت آن و توانایی کودک برنامه ورزشی مناسب ارائه می دهد.

 از عوارض عدم درمان پای پرانتزی آگاه شوید.

در صورت عدم درمان پای پرانتزی در سن کودکی با اختلالات بسیار جدی در سنین بزرگسالی رو به رو می شوید. فشار بر مفاصل به مرور زمان به دلیل تغییر شکل پاها و مفصل زانوها افزایش پیدا می کند. این فشار منجر به ایجاد درد در مچ پا ، باسن یا زانو ها می شود.

بروز هر یک از این درد ها قادر است که انجام هر گونه فعالیت های طولانی مدتی را به چالش بکشد. همچنین احتمال ابتلا به آرتروز را به دلیل پارگی و سایش در مفاصل افزایش می دهد.

درمان پای پرانتزی

آیا درمان پای پرانتزی در بزرگسالان امکان دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پس از سن ده سالگی روند درمان پای پرانتزی متفاوت است. شرایط درمان این بیماری در سنین بزرگسالی از قرار زیر است.

در ارتباط با جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از بریس ها یا ارتز ها در سنین بالا دشوار می شود. به همین سبب،اکثر پزشکان در سنین بالاتر در صورت تشدید بیماری، جراحی را به عنوان تنها راه درمان پیشنهاد می دهند. عمل جراحی استخوان های پا را بر زانو قرار می دهد. همچنین باعث کاهش فشار بر غضروف و درد مفاصل زانو می شود. بهتر است بدانید که زمان بهبودی کامل پس از جراحی، یک سال خواهد بود.

پس از عمل جراحی قالب گچ خود را مدیریت کنید

بعد از عمل جراحی احتمالاً به دلیل اصلاح  و جوش خوردن پا ها، آن ها را گچ می گیرند. بنابراین، از قالب گچ پا های خود به خوبی مراقبت کنید. بهتر است بدانید که تا بهبودی کامل ملزم به استفاده از قالب گچ هستید. زمان بهبودی کامل در افراد مختلف، گوناگون است.

در جلسات فیزیوتراپی شرکت کنید

پس از عمل جراحی جهت افزایش سرعت در روند بهبود بیماری بهتر است که در جلسات فیزیوتراپی شرکت کنید. فیزیوتراپی به شما در بازیابی و حفظ قدرت حرکت را می دهد. همچنین فیزیوتراپ قادر است که در روند بهبودی، پس از جراحی نیز به شما کمک کند. در صورت عدم جراحی نیز امکان استفاده از فیزیوتراپی فراهم است.

ورزش کنید.

اگر این بیماری بسیار جزئی است؛ از حرکات و تمرینات اصلاحی استفاده کنید. این تمرینات به طور خاص، جهت مقابله با تشدید پای پرانتزی طراحی شده است. تمرینات تقویتی پا، یوگا، پیلاتس و ماساژ از جمله ورزش های پیشنهادی جهت درمان پای پرانتزی محسوب می شود.

 سخن آخر

در انتها با توجه به آنچه در این مطلب گفته شد؛ نسبت به تشخیص و درمان پای پرانتزی  هرچه زودتر اقدام کنید؛ خصوصا اگر در سنین بالا هستید. همچنین اگر متوجه شدید که پاهای کودک شما پرانتزی است؛ نگران نباشید. چنان که در این مقاله اشاره شد؛ به دنبال دلایل بروز این بیماری بگردید. بهتر است بدانید که بیماری بلانت و نرمی استخوان از جمله دلایل بروز این بیماری محسوب می شود. با مراجعه به پزشک از تشدید این بیماری جلوگیری کنید. امید است که با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی را در ارتباط با درمان پای پرانتزی کسب کنید.

Source: www.wikihow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *