مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

درمان خانگی جهت تسکین درد پا

از جمله اندام های بدن که بیشتر از سایر قسمت ها فشار زیادی بر آن قرار می شود، پا است. شما در هر لحظه ای که تصور کنید پاهای شما تحت فشار قرار می‌گیرد؛ به عنوان مثال هنگامی که در حال ورزش کردن هستید یا بدون انجام هیچ حرکتی در یک جا ایستاده اید به پاهای شما فشار وارد می شود.

به همین جهت این اندام در بدن نسبت به سایر اندام های دیگر بیشتر در معرض آسیب قرار دارد. در نتیجه باید همواره از پاهای خود به طرز صحیح و درستی مراقبت کنید. درمان های خانگی جهت تسکین درد پا وجود دارد که در ادامه مقاله در این خصوص برای شما بیشتر توضیح خواهیم داد. در نتیجه با روش های خانگی تسکین درد پا بیشتر آشنا خواهید شد.

درمان خانگی جهت تسکین درد پا

حمام کردن به جهت تسکین درد پا

یکی از ساده ترین روش های خانگی به جهت تسکین درد پا، حمام کردن است. یک دوش آب گرم کمک می‌کند که درد پا کاهش یابد. همچنین افزودن نمک به آب گرم ، تاثیر درمان را دو چندان خواهد کرد.

انجام این نکات علاوه بر تسکین درد پا منجر به کاهش تورم در پاها نیز می شود. برخی ها بر این تصورند که با استفاده از جوش شیرین در حمام می توانند درد پاهای خود را کاهش دهند. اما این تصور غلط است چرا که جوش شیرین بیشتر بر پوست تاثیرگذار است تا تسکین درد پا.

یک فنجان نمک را به وان حمام اضافه کنید و به مدت 20 دقیقه پاهای خود را در وان یا تشت قرار دهید، سپس نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد.

انجام برخی از حرکات کششی به جهت تسکین درد پا

انجام برخی از حرکات کششی و ورزش تاثیر چندانی در درمان درد پا خواهد داشت. برای انجام حرکات کششی در ناحیه پا بخش های مختلف از پای خود را تمرین دهید. به عنوان مثال پاشنه یا انگشت های پا قسمت هایی هستند که می توان تمرینات کششی را انجام داد. انجام این حرکات در این قسمت گرفتگی و درد را تسکین می دهد.

  • انگشت پاهای خود را خم کنید تا جایی که دستان شما انگشتان پا را لمس کند. این تمرین کششی را باید 10 بار تکرار کنید.
  • پاهای خود را با انجام دادن برخی از حرکات مخصوص گرم نگه دارید. انگشت و پاهای خود را بچرخانید. پاهای خود را به سمت بدن بکشید و مجدداً به حالت اولیه باز گردانید. همچنین مچ پای خود را بچرخانید تا این حرکات سبب تسکین درد پا شوند. با انجام این حرکات ساده تسکین بخشیدن درد پا در منزل امکان پذیر خواهد شد.

انجام تمرینات تقویت کننده پا

یکی از رمز های موفقیت به جهت تسکین درد پا و پیشگیری از درد، انجام دادن برخی از تمرینات تقویتی برای پا است. به طور کلی تمریناتی را انجام دهید که به انعطاف پاها کمک کند. اگر به طور منظم پیاده روی در روز داشته باشید به تقویت عضلات پای کمک می‌کنید. در نتیجه در طی زمان طولانی مدت درد در ناحیه پا قابل تحمل می شود. اگر در چنین تمرین هایی ممارست داشته باشید، پس از مدت زمانی به طور کلی درد ناپدید خواهد شد.

به طور کلی اگر تحرک کافی در روز نداشته باشید، این عدم تحرک باعث بروز مشکلات و درد در پا می شود. علاوه بر پیاده روی تمریناتی در خصوص تقویت عضلات پا وجود دارد که از هرگونه درد در آینده جلوگیری می‌کند.

نوارهایی محکم به جهت ورزش های کششی پا وجود دارد که انجام تمرین های متفاوت را با استفاده از آنها امکان پذیر است. در ادامه چند تمرین در خصوص تقویت عضلات پا را بیان خواهیم کرد:

  • حرکات کششی آشیل پا را با استفاده از دیوار انجام دهید.
  • تیله هایی بر زمین قرار دهید و با استفاده از انگشتان پا آنها را از زمین بردارید.
  • حوله ای را بر دور پای خود قرار دهید و دو طرف آن را به سمت خود بکشید. این حرکات کششی سبب ایجاد قوس در بدن می شود.
  • یک بند یا نوار محکم را بر به پایه مبلمان یا میز در منزل خود ببندید. سپس باند را در زیر انگشت های پای خود قرار دهید به طوری که بتوانید باند را به داخل و خارج پای خود بکشید. در هر حرکت باید کمی مکث کنید و سپس این حرکت را تا چندین مرتبه تکرار کنید.

با انجام این چند حرکت ساده در منزل می توانید عضلات پای خود را قوی کرده و به عنوان تسکین درد پا در منزل این حرکات را انجام دهید.

انجام ماساژ پا به جهت تسکین درد پا

ماساژ از دیگر روش هایی است که در تسکین درد پا تاثیر بسزایی دارد. هنگام که پا ماساژ داده می شود گردش خون در آن ناحیه بهتر جریان پیدا خواهد کرد. برای ماساژ پاهای خود نیازی به ماساژور ندارید می توانید به راحتی ماساژ را خود شما انجام دهید.

روی صندلی راحت بشینید و قسمت پایینی پاهای خود را ماساژ دهید. بهتر است همراه با روغن های درمانی پاهای خود را بمالید، چراکه تاثیر ماساژ بر درمان دو چندان خواهد شد. همچنین بهتر است وسیله های دستی مخصوص ماساژ را داشته باشید تا کار شما آسان تر و تاثیرگذارتر شود. اگر این امر را به صورت روزانه در منزل انجام دهید به تسکین درد پا کمک شایانی خواهد کرد.

درمان خانگی جهت تسکین درد پا

استفاده از کفش مناسب

یکی از عوامل مهمی که سبب ایجاد درد در پاهای شما می‌شود، استفاده از کفش نامناسب و غیراستاندارد است. اگر به مدت طولانی از یک کفش استفاده کنید به طوری که قابلیت خود را از دست داده باشد به پاهای شما آسیب وارد می‌کند.

همچنین انتخاب یک کفش با سایز نامتناسب از دیگر مواردی است که سبب ایجاد پادرد می شود. این نکات را باید به خاطر داشته باشید که:

  • کفش ورزشی که تهیه می کنید پس از پیاده روی به اندازه 60 الی 80 کیلومتر دیگر قابل استفاده نیست. در صورتی که پس از آن استفاده شود به پاهای شما آسیب خواهد رساند.
  • کفش پاشنه بلندی که استاندارد‌های لازم، مانند قوس کافی، را نداشته باشد به طور قطع سبب ایجاد پادرد می‌شود. در نتیجه اگر به کفش پاشنه بلند علاقه مند هستید، از انواع طبی و استاندارد استفاده کنید.
  • پا حتی در سنین بزرگسالی امکان تغییر و بزرگتر شدن دارد، بنابراین بهتر است متناسب با سایز پای خود کفش مناسبی را انتخاب کنید.

اگر دچار پا در هستید بهتر است برای تسکین درد پای خود به این نکات توجه داشته باشید تا پا درد بهبود یابد.

پاهای خود را در یخ قرار دهید

یکی از روش هایی که چ در تسکین درد پا تاثیرگذار باشد، استفاده از یخ است. یخ سبب می شود تا التهاب و درد های ناشی از پادرد شما بهبود یابد. به جهت انجام این کار یک کیسه را از یخ پرکرده و روی پای خود قرار دهید.

همچنین برای راحتی کار خود نیز می توانید بطری آب یخ زده را روی پای خود قرار دهید. باید به مدت 5 الی 15 دقیقه یخ را بر پاهای خود قرار دهید تا سبب تسکین درد پاهای شما شود.

در نتیجه، هنگامی شما دچار پادرد هستید بهتر است در مرحله اول روش های خانگی را به جهت تسکین درد پا خود انجام دهید. همچنین با رعایت کردن برخی از نکات ساده و انجام حرکات کششی می تواند از پادرد جلوگیری کنید.

Source: www.healthline.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *