مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

درمان خاص برای دررفتگی کشکک زانو (پاتلا)

استخوان کشکک زانو (پاتلا) بخش مهمی از مفصل زانو است. دررفتگی کشکک زانو از صدمات بسیار نادر است و در جمعیت عمومی با فرکانس 6 در هزار رخ می دهد. بیشتر در دختران و زیر 17 سال رخ می دهند.  در 15٪ از افراد مبتلا به دررفتگی پاتلا در خانواده وجود داشته است. پس از دررفتگی پاتلا در یک زانو ، خطر دررفتگی در زانوی دیگر وجود دارد.

دررفتگی پاتلا چگونه اتفاق می افتد؟

افراد مبتلا به دررفتگی پاتلا معمولاً دارای مشکلات اساسی استخوانی و بافت نرم هستند که زمینه دررفتگی پاتلا است. دلایلی از قبیل شل بودن بیش از حد بافت های نرم اطراف مفصل خطر دررفتگی را افزایش می دهد. در افراد مبتلا به این عوامل خطر ، دررفتگی پاتلا هنگامی که پا هنوز روی زمین است و تنه به سمت داخل چرخانده می شود اتفاق می افتد. در طی دررفتگی اولیه ، یک فشار شدید لازم است ، اما در دررفتگی هایی که درمان نشوند از آنجایی که بافت های نرم با کشش بهبود می یابند ممکن است بعد از حرکات بسیار ساده دررفتگی اتفاق بیفتد.

  درمان خاص برای دررفتگی کشکک زانو (پاتلا)

 علائم دررفتگی پاتلا چیست؟

پس از چرخش ناگهانی همراه با یک درد شدید افراد ، احساس می کنند که استخوان پاتلا از زانو به سمت بیرون جا به جا می شود.  در مدت زمان کوتاهی ، تورم و محدودیت حرکت در زانو به دلیل خونریزی داخل مفصلی اتفاق می افتد. به خصوص در کودکانی که نمی توانند این رویداد را به خوبی توصیف کنند ، ممکن است مشکلاتی در مورد تشخیص ایجاد شود. این کودکان ممکن است به اشتباه برای منیسک یا آسیب رباط بررسی شوند . در حین دررفتگی ، قسمت تحتانی پاتلا به قسمت بیرونی استخوان ران برخورد می کند، قطعات آزاد در مفصل به دلیل شکستگی غضروف و استخوان ممکن است در این مدت اتفاق بیفتد ، ممکن است بعد از فروکش کردن درد ، علائمی مانند گرفتگی و قفل شدن در زانو ایجاد شود.

در درمان اضطراری دررفتگی پاتلا چه باید کرد؟

در افراد با آسیب دیدگی شدید زانو ، یخ و باند باید به عنوان اولین کمک استفاده شود. اگر پاتلا دچار دررفتگی شده باشد ، متخصص می تواند زانو را دراز کند و استخوان پاتلا را با یک مانور ساده جا بیندازد ، سپس یک زانوبند برای کاهش درد اعمال می شود. از استفاده از گچ باید خودداری شود زیرا بسیار سنگین است و بر راحتی بیمار تأثیر منفی می گذارد. پس از معالجه اورژانسی ، برای برنامه ریزی درمان نهایی باید برخی آزمایشات انجام شود. این معاینات شامل فیلم های اشعه ایکس ، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی و توموگرافی است.

آیا دررفتگی پاتلا تکرار می شود؟

71-17 درصد از بیماران مبتلا به دررفتگی پاتلا بار دیگر خطر دررفتگی دارند. این خطر در افراد مبتلا به اختلالات رشدی بیشتر است. اگر دررفتگی دوم رخ داده باشد ، خطر دررفتگی مجدد پس از آن تقریباً اجتناب ناپذیر است. علاوه بر این ، دررفتگی های مکرر می توانند به آسیب غیرقابل برگشت به غضروف مفصلی منجر شوند. این ممکن است منجر به آرتروز (کلسیفیکاسیون) در مفصل در سنین جوانی شود. هدف از درمان ، جلوگیری از دررفتگی های مکرر و جلوگیری از آسیب پیش بینی شده غضروف در مفصل است.

کدام بیماران نیازی به جراحی ندارند؟

بیمارانی که دچار اختلال رشدی استخوان و بافت نرم نیستند ، بیمارانی که بعد از قرار دادن پاتلا در جای خود وضعیت نیمه دررفتگی را ادامه نمی دهند و غضروف مفصلی یا قطعات استخوانی ندارند ، می توانند بعد از اولین دررفتگی بدون جراحی درمان شوند.  متأسفانه ، این شرایط در بیماران بسیار کمی (حدود 15٪ از بیماران)  صحت دارد. پس از چند هفته استفاده از بریس زانو ، برنامه توان بخشی برای بدست آوردن حرکات زانو و قدرت عضلات آغاز می شود. تقریباً در نیمی از بیمارانی که بدون عمل درمان می شوند، دررفتگی مجددا ظاهر می شود و بعداً نیاز به جراحی است.

در چه موارد جراحی ضروری است؟

درمان جراحی در بیمارانی که غضروف بزرگ آزاد یا پارگی استخوان در مفصل بعد از دررفتگی اولیه دارند ، بیماران با اختلال رشدی بافت نرم یا استخوانی ، بیمارانی که پاتلا هنوز نیمه دررفتگی دارد ، ترجیح داده می شود.

عمل جراحی شخصی هنگام دررفتگی پاتلا به چه معنی است؟

در هر بیمار که دررفتگی پاتلا دارد ، وضعیت غضروف مفصلی ، محل و میزان آسیب بافت های نرم که پاتلا را در جای خود نگه می دارند ، اختلالات ساختار رشدی استخوان متفاوت است. عواملی مانند سن بیمار ، جنسیت ، باز بودن یا نبودن غضروف رشد ، آیا او تحت عمل جراحی قبلی قرار گرفته یا خیر انتخاب درمان را پیچیده تر می کند.

قبل از تصمیم گیری در مورد نوع جراحی ، متخصص شما باید تمام این عوامل را ارزیابی کند ، رادیوگرافی با اشعه ایکس ، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی و اندازه گیری توموگرافی   را در صورت لزوم بررسی کرده و مناسب ترین و حساس ترین برنامه درمانی را برای شما تهیه کند. این روش های درمانی استاندارد منجر به خطر غیر قابل قبول از تکرار دررفتگی یا آسیب غضروف در مفصل شد. روش درمانی که امروزه پذیرفته شده است ، انجام جراحی های ترکیبی از بافت نرم و استخوان است که تمام فاکتورهای خطر اساسی و از بین بردن غضروف را در همان جراحی از بین می برد. این امر مستلزم برنامه ریزی برای جراحی است که مختص یافته های هر بیمار ، یعنی متناسب با آن باشد. در سالهای اخیر با افزایش علاقه به موضوع و درک بهتر این بیماری ، ده ها روش مختلف جراحی ایجاد شده است و بیشتر روش های جراحی قدیمی انجام نمی شود.

Source: www.ortoklinik.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *