مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

درمان اسکولیوز

اسکولیوز چیست؟

آناتومی طبیعی ستون فقرات انسان هنگام مشاهده از پشت ، باید به صورت یک خط کاملاً مستقیم، هنگام مشاهده از طرف ، باید در ناحیه کمر و گردن یک گودی جزئی  یعنی لوردوز و  در ناحیه پشت یک گوژپشتی خفیف وجود داشته باشد. اسکولیوز نامی است که به انحراف راست یا چپ بالای 10٪ در ستون فقرات گفته می شود.

اختلال در ساختار آناتومیکی ستون فقرات به دلایل ایدیوپاتیک ، مادرزادی یا عصبی – عضلانی ستون فقرات که معمولاً در سن رشد رخ می دهد  و سبب می شود که  مهره ها به راست ، چپ و گاهی به دور خود بچرخند و  شکل “S” یا “C” بگیرد.

 

درمان اسکولیوز

 

اسکولیوز (انحراف ستون فقرات) با توجه به درجه آن علاوه بر اختلالات زیبایی  و ظاهری  به دلیل فشار بر اندام های داخلی باعث ناراحتی های ثانویه بسیاری می شود. این شرایطی است که بسته به درجه اسکولیوز در صورت عدم درمان ، می تواند زندگی بیمار را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد. اختلال اسکولیوز هر بیمار ویژگی های متفاوتی نسبت به دیگری نشان می دهد و پیگیری و درمان به صورت جداگانه انجام می شود.

علائم اسکولیوز:

اسکولیوز ممکن است در مراحل اولیه علائمی نداشته باشد. در مراحل اولیه شکایات جدی ایجاد نمی شود ، بنابراین اگر خانواده در مراحل اولیه متوجه نشوند ، تشخیص آن به تاخیر می افتد یا نمی توان آن را تشخیص داد. اسکولیوز اکثر بیماران توسط پرتونگاری یا غربالگری مدرسه که به دلایل مختلف در دوران بلوغ گرفته شده است ، تشخیص داده می شود.

قابل توجه ترین علامت آن تفاوت در ارتفاع شانه بیمار است. برآمدگی در استخوان های شانه  ، نابرابری در سطح سینه ، عدم تقارن در ظاهر بدن تشخیص را تسهیل می کند. اسکولیوز تا 40 درجه ممکن است سبب درد و اختلال ظاهری ، در حالی که از 50 درجه یا بیشتر عملکردهای تنفسی را دچار مشکل می کند.

سیر طبیعی اسکولیوز همیشه ممکن است متفاوت باشد. در برخی از بیماران ، این بیماری در حال پیشرفت است ، در حالی که در برخی از بیماران سال ها در همان سطح باقی می ماند و در برخی دیگر به ندرت به منظور بهبود از بین می رود. اسکولیوز در فواصل 6 ماهه دنبال می شود.

 • خم شدن شانه به جلو
 • نابرابری های سطح شانه
 • اختلال تقارن در ستون فقرات
 • انحنای ستون فقرات به سمت چپ یا راست
 • تفاوت در سطح لگن
 • درد کمر و پشت

علل اسکولیوز:

علت انحراف 80٪ بیماران اسکولیوز هنوز مشخص نیست. وقتی به مشکلات آناتومیکی که می تواند باعث اسکولیوز شود نگاه می کنیم؛ ناهنجاری های مادرزادی ، بیماری های عضلانی و عصبی (بیماری عضله ، فلج مغزی ، سیرینگومیلیا ، فلج اطفال) ، تروما ، عفونت های موثر بر ستون فقرات ، تومور در ستون فقرات ، نابرابری های طول پا ، ناهنجاری های حالت علل شناخته شده اسکولیوز است.

در نوجوانان شایع است و میزان آن در دختران تقریباً 8 برابر بیشتر از پسران است. سن بروز 9 تا 14 سال است.

انواع اسکولیوز:

اسکولیوز ایدیوپاتیک: اسکولیوز ایدیوپاتیک (ناشناخته) شایع ترین نوع اسکولیوز است. در کل حدود 80٪ از بیماران مبتلا به اسکولیوز ، اسکولیوز ایدیوپاتیک هستند.

اسکولیوز مادرزادی: نوعی اسکولیوز است که در رحم شروع می شود و بعد از تولد ادامه می یابد.

اسکولیوز عصبی – عضلانی: نوعی اسکولیوز است که به دلیل بیماری هایی مانند فلج اطفال ، فلج مغزی ، بیماری های عضلانی و عصبی و بیماری های مغز و ستون فقرات بروز می کند.

 

درمان اسکولیوز

تشخیص بیماری اسکولیوز:

تفاوت های عدم تقارن در ستون فقرات را می توان با نگاه کردن به ستون فقرات در حالت برهنه از پشت و وجود گوژپشتی هنگام خم شدن بیمار مشکوک مبتلا به اسکولیوز به راحتی مشاهده کرد. برای تشخیص قطعی اسکولیوز ، معاینه ارتوپدی با MRI ستون فقرات و  رادیوگرافی با اشعه ایکس در حالت ایستاده کافی است.

به انحراف مربوط به اسکولیوز که در بالاترین سطح است ، یعنی مهره هایی که بالاتر از خط طبیعی ستون فقرات هستند و حرکت چرخشی به دست آورده اند قله یا راس می گویند. اسکولیوز با توجه به  ناحیه گردن ، پشت و کمر که قله در آن متمرکز است ، تعریف می شود. مانند اسکولیوز گردن ، اسکولیوز قفسه سینه ، اسکولیوز کمری. انحراف پوشاننده دو ناحیه بعنوان مثال در صورتی که در ناحیه پشت و کمر متمرکز باشند ، اسکولیوز توراکولومبار گفته می شود. اسکولیوز بیشتر در ناحیه پشت مشاهده می شود.

فاکتورهای مهم برای درمان اسکولیوز:

 • سن بیمار و سن واقعی استخوان (سن استخوان ما همیشه برابر با سن طبیعی ما نیست).
 • جنسیت بیمار
 • درجه انحراف
 • بخشی از ستون فقرات که خمیدگی وجود دارد
 • دوره انحراف (دوره افزایش یا ثابت)
 • کمر و پشت درد
 • اختلالات ثانویه (تنگی نفس ، اختلالات زیبایی ظاهری و غیره)

درمان اسکولیوز:

روشی که برای درمان اسکولیوز در نظر گرفته می شود با در نظر گرفتن بسیاری از عوامل مانند  درجه اسکولیوز ، وجود یا عدم وجود همزمان ناراحتی و تکمیل رشد استخوان بیمار تعیین می شود.

پیگیری اسکولیوز: در صورت عدم تکمیل رشد استخوان ، بیماران با انحراف 20 درجه یا کم تر در فواصل 6 ماهه پیگیری می شوند. پس از تکمیل رشد استخوان ، درمان مشخص می شود.

بریس اسکولیوز: اگر انحراف حدود 30 درجه باشد و رشد استخوان و اسکلت همچنان ادامه دارد ، از  بریس استفاده می شود. هدف بریس جلوگیری از افزایش انحراف و در صورت امکان از بین بردن آن است.

انتخاب بریس مناسب با توجه به نوع اسکولیوز مهم است. یکی از دلایلی که این روش درمانی را دشوار می کند این واقعیت است که نوجوانان استفاده از بریس را قبول نمی کنند. بریس اسکولیوز باید حداقل 16 ساعت در روز و تقریباً در کل روز استفاده شود.

اگر استفاده از بریس اسکولیوز توصیه شود اما مورد استفاده قرار نگیرد خطر پیشرفت اسکولیوز وجود دارد.

ورزش های اسکولیوز: ورزش اسکولیوز بسیار مهم است پیشرفت اسکولیوز در بسیاری از بیماران با تمرینات قابل متوقف است. ورزش ها برای بیماران 7 سال و بالاتر مناسب است.

علاوه بر تمرین های ویژه اسکولیوز ، از روش های تقویتی و کشش ستون فقرات نیز می توان استفاده کرد. ممکن است از شنا و توانبخشی ویژه استفاده شود.

Source: www.ortobiyoloji.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *