مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

درد پا ناشی از مشکل در ستون فقرات

اغلب افراد در طول زندگی خود درد پا را تجربه کرده اند. پا درد می تواند به دلایل بسیار متفاوتی بروز کند. این درد ها ممکن است در اثر پوشیدن و استفاده از کفش های نامناسب باشد یا این که به دلیل پیاده روی های طولانی و فشار به پاها به وجود بیاید.

برخی از دردهای پا نیز منشا عصبی داشته و به دلایلی مرتبط با اختلالات و مشکلات عصب به وجود می آیند. برای مثال دردپا که ناشی از درگیری عصب سیاتیک است از انواع متداول پا درد هایی است که بسیاری از افراد با آن مواجه شده اند. این نوع از دردهای پا به سن و سال خاصی نیز محدود نمی شوند.

در اکثر مواقع درد پا بر اثر وجود مشکلاتی در خود پا ها به وجود می آید. با این حال در مواردی نیز ممکن است پا درد ایجاد شده در اثر وجود مشکلاتی در ستون فقرات فرد به وجود آمده باشد. در این مقاله در خصوص درد هایی در پا صحبت خواهیم کرد که منشاء آن ها وجود درد و مشکلاتی در ستون فقرات است.

درد پا ناشی از مشکل در ستون فقرات

آیا پا درد می تواند به مشکلات ستون فقرات و کمر افراد ارتباطی داشته باشد؟

با وجودی که در ظاهر این طور به نظر می رسد که درد پا نمی تواند ارتباطی با کمر درد یا مشکلات متعدد ستون فقرات مانند درگیری عصبی ستون فقرات داشته باشد، اما شواهد و تحقیقات نشان دهنده عکس این مطلب بوده و در مواردی پا درد می تواند با در ستون فقرات ارتباط داشته باشد.

معمولا احساس درد در ساق پا و پاها به همراه درد در قسمت پایینی کمر امری متداول بوده و بیش تر افراد با آن مواجه شده اند، و نکته اساسی این جاست که منشاء اصلی درد و مشکل در واقع قسمت پایینی کمر یا دنبالچه است. عصب موجود در این ناحیه معمولا سیگنال های درد را به نواحی مختلف از جمله پاها ارسال می کند.

درد پا ناشی از درگیری عصب سیاتیک در کمر

یکی از مواردی که باعث بروز پا درد می شود، درگیری عصب سیاتیک است. عصب سیاتیک که یک عصب طولانی و دنباله دار است، از نزدیکی نخاع شروع شده و به سمت پایین بدن، از باسن، ساق پا و پا ها می گذرد تا به نقطه پایینی و انتهایی پا برسد.

عصب سیاتیک عصب بسیار مهمی است که اطلاعات حسی و حرکتی را به قسمت های اعظم بدن ارسال کرده و نقش اساسی را در ارائه دستورات حرکتی بدن دارد. این حرکات شامل راه رفتن و نشستن می شود.

اگر شما نیز مانند بسیاری دیگر از افراد فکر می کنید حتما از موضوع متعجب می شوید که چگونه درد پا می تواند در اثر مشکلات و درد موجود در بخش انتهایی نخاع یا پایین کمر به وجود بیاید و باعث بروز دردی شدید در پاهای شما شود.

در واقع، زمانی که عصب سیاتیک در قسمت پایینی کمر درگیر می شود، درد ادامه داری از بخش پایینی کمر آغاز شده، در باسن و ساق پا ادامه می یابد و باعث بروز درد پا می شود که منشاء آن مشکلات عصبی در ستون فقرات و بخش تحتانی کمر است.

بروز این نوع درد در پاها و ستون فقرات شما در اثر وجود یک مشکل پزشکی در ستون فقرات و بخش انتهایی نخاع به وجود می آید که در آن عصب سیاتیک درگیر شده است. در نتیجه این علائم دردناک علاوه بر کمر بخش های دیگری مانند باسن و پاهای افراد را نیز در بر می گیرد.

درد سیاتیکی چیست و در چه مواردی بروز می کند؟

درد سیاتیکی که هم می تواند درد های ستون فقرات را باعث شود و هم به عنوان عاملی برای درد پا شناخته می شود، در اثر فشردگی و فشار وارد شده بر اعصاب نخاعی که تشکیل دهنده سیستم عصبی سیاتیکی هستند، ایجاد می شود. درد های سیاتیکی شامل موارد زیر می شود:

  • دیسک فتق کمر
  • بیماری های دیسکی دژانراتیو کمر
  • تنگی نخاع در کمر
  • تنگی فرمامینال
  • آرتروز

علاوه بر این با افزایش سن ستون فقرات به تدریج تحلیل رفته و کم کم دچار ضعف شده و رو به زوال می رود. این موارد می توانند بر عصب سیاتیک تاثیر بگذارند و در نتیجه منجر به بروز درد های سیاتیکی شوند که به دنبال آن درد پا را شاهد خواهیم بود.

درد های سیاتیکی در افراد جوان تر نیز مشهده می شود. معمولا این درد ها در افرادی دیده می شود که به دلیل موقعیت و شرایط کاری که دارند برای مدت های طولانی سر پا می ایستند و در نتیجه فشاری که به ستون فقرات و عصب سیاتیک آن ها وارد می شود منجر به بروز دردهای سیاتیکی و به دنبال آن درد پا می شود.

درد پا ناشی از مشکل در ستون فقرات

چگونه می توان تشخیص داد که درد پا با مشکلات ستون فقرات مرتبط است؟

با وجود تمامی مواردی که می توانند باعث بروز درد پا شده و طیف گسترده علائم و دلایلی که در این خصوص وجود دارد تشخیص منشاء پا درد بسیار مهم است. این تشخیص برای درمان و از بین بردن درد نیز حائز اهمیت است.

یکی از ابتدایی ترین مواردی که می توانید تشخیص دهید منشاء پا درد شما، مشکلات و درد عصبی ستون فقرات شما است وجود پا درد همزمان با وجود درد و مشکلاتی در ستون فقرات و کمر است. در واقع اگر پا درد شما به دلیل مشکلات عصبی نخاع و اعصاب ستون فقرات شما به وجود آمده باشد، پا درد شما با درد کمر همراه است.

موارد دیگری که می توان از آن ها برای تشخیص این که آیا پا درد شما با درد و مشکلات ستون فقرات شما مرتبط است یا خیر، شاما موارد زیر است:

  • بالا بردن پا ها یا قدم برداشتن به سختی انجام می شود. همچنین قدم برداشتن روی انگشتان پا بسیار سخت و دردناک است.
  • احساس ضعف و سنگینی در پا ها که اصطلاحا به آن افتادگی پا می گویند.
  • درد پا که با درد و مشکلات ستون فقرات مرتبط است معمولا در یک قسمت بدن مشاهده می شود.

اهمیت تشخیص منبع پا درد چیست؟

در صورتی که در پاهای خود احساس درد و ناراحتی دارید باید حتما به پزشک مراجعه کرده و بررسی های لازم را در این خصوص انجام دهید. پزشک با معاینه و بررسی هایی که صورت می دهد علت درد پا و مشکلات مرتبط با آن را شناسایی کرده و درمان مناسب را برای شما ارائه می دهد.

شناخت دلیل و منشاء پادرد اهمیت زیادی دارد. خصوصا این که آیا درد پا با مشکلات ستون فقرات ارتباطی دارد یا خیر. چرا که علاوه بر این که درد می توان دلایل متعددی داشته باشد، هر دلیلی درمان متفاوتی را نیز شامل می شود. برخی از درد های پا نیاز به درمان های دارویی داشته در حالی که مابقی ممکن است به درمان های غیر دارویی مانند آب درمانی یا ورزش نیاز داشته باشند.

حتی در مواردی درد پا دلیل به خصوصی ندارد و تنها با راهکارهای بسیار ساده ای مشکل بر طرف می شود، برای مثال با عوض کردن کفش یا تغییر در حالت ایستادن و تغییر عادت های متداول می توان درد های موجود در پا را برطرف کرد.

در نهایت با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره شد در برخی از موارد که درد پا با مشکلات ستون فقرات در ارتباط است می توان با استفاده از علائم و نشانه هایی که بین این دو حالت مشترک است، منشا پا درد را تشخیص داد و به این ترتیب درمان مناسب را برای آن انتخاب کرد.

Source: www.tucsonortho.com, www.spine-health.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *