مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

درد زانو – آرتروز

در ادامه بحث در رابطه با مفصل زانو، در این ویدئو در مورد شایع ترین مشکل این مفصل بزرگ صحبت می کنیم و آن چیزی نیست جز آرتروز یا استئوآرتریت یا ساییدگی غضروف مفصل.
لازم به ذکر است که آرتروز یا ساییدگی غضروف مفصل یک پدیده وابسته به سن است و به عبارتی جز پدیده های تحلیل در بدن می باشد، بدین معنی که بدن ما بعد از حدود سن 35 سالگی روند Aging یا تحلیل را پیش می گیرد. هر دهه حدود 5 درصد از بافت مغز استخوان و تراکم استخوان را از دست می دهیم. همانطور که شاید موها سفید شوند و یا تعدادی از موهای سر را از دست بدهیم یا کلاژن های پوست را از دست بدهیم و چین و چروک در پوست ما ظاهر شود. بنابراین طبیعی است که در مفصل ما غضروف نیز دچار ساییدگی و یا تحلیل شود.
حال این ساییدگی یا تحلیل به چه عواملی وابسته است؟ برای این موضوع این مثال را میزنم که دو خودرو یکسان را پس از تولید در اختیار دو شخص قرار می دهیم. بعد از پنج سال آن دو خودرو را مجدداً بررسی می کنیم. یکی از اشخاص به شدت مراقب خودرو بوده و در جاده های صاف و هموار رانندگی کرده است و شخص دیگر بار اضافی سوار بر ماشین کرده و در جاده هایی با دست اندازهای بسیار رفته است؛ خب مسلماً این دو خودرو پس از 5 سال کیفیت یکسانی نخواهند داشت و یکی اصطلاحاً پیرتر از دیگری خواهد بود. مفصل نیز به همین صورت است. وقتی که از مفصل به درستی مراقبت نشود این اتفاق نیز ممکن است برای آن بیافتد.
یکی از فاکتورهای مهم و اساسی سن است. با بالا رفتن سن، ما مقداری تحلیل غضروف زانو را خواهیم داشت. مسئله مهم دیگر اضافه وزن است، اضافه وزن باعث می شود فشار زیادی روی زانو باشد و این مشکل نیز باعث تحلیل غضروف خواهد شد. مشاغل سنگین و یا ورزش های خیلی سنگین نیز می توانند این مشکل را ایجاد کنند. البته ما در مورد آرتروز اولیه صحبت می کنیم. برخی از بیماری های التهابی هستند که به طور ثانویه می توانند بیماری آرتروز را ایجاد کنند و غضروف را از بین ببرند. بعضی خانواده ها عنوان می کنند که یکسری عوامل ارثی نیز موثر است، البته نه اینکه ژنتیک در این مسئله دخیل باشد. مسئله دیگر ضعیف بودن عضلات اطراف مفصل است، وقتی عضلات اطراف مفاصل قوی و هارمونیک باشند، فشار کمتری روی غضروف خواهد بود.

علائم آرتروز زانو

اولین علامت درد است، چیزی که بیشتر از هر چیز دیگری بیمار را اذیت می کند. در ابتدای بیماری این درد ممکن است گاه گاهی باشد و با پیشرفت بیماری مداوم تر شود. خشکی بعد از استراحت به خصوص صبح ها نیز علامت دیگری است که ممکن است بیمار داشته باشد. همچنین ممکن است شخص احساس قرچ و قروچ در مفصل را داشته باشند و به نوعی حس کنند استخوان روی استخوان هست. گاهی اوقات نیز ممکن است تورم در مفصل باشد ولی مهم ترین عامل درد است.

تشخیص آرتروز زانو

اولین روش می تواند معاینه باشد، در معاینه می توان تا حدودی حتی شدت بیماری را نیز حدس زد ولی به صورت اساسی عکس رادیولوژی نیاز است و در این عکس است که فاصله مفصلی دیده می شود.
اما اینکه یه عکس گرفته شود و گفته شود که شما آرتروز زانو دارید کار صحیحی نیست. به هر حال وقتی که سن از حدی بالاتر می رود درجاتی از تحلیل غضروف را خواهیم داشت، بنابراین مهم است که آن عکس با سن ما متناسب باشد. همانند زمانی که تصویر چهره یک شخص متناسب با سن او باشد، نمی گوییم شخص پیر شده است اما به عنوان مثال زمانیکه عکس مفصل، آرتروز شدید را نشان می دهد و بیمار 45 ساله باشد، این نشان دهنده آرتروز پیشرفته است.

درمان آرتروز زانو

اولین درمان اصلاح سبک زندگی است، یعنی کارهای غلط مانند نشستن روی زمین، خم و راست کردن زیاد زانو، بالا و پایین رفتن زیاد از پله و اضافه وزن از عواملی هستند که آرتروز را تشدید می کنند و این موارد باید اصلاح شوند و مادامی که این موارد اصلاح نشوند، شاید درمان چندان تاثیرگذار نباشد. مرحله بعد استفاده از مدالیته های فیزیکی مانند فیزیوتراپی هست که تا حدودی می توانند کمک کننده باشند اما اصل و اساس این روش ها همراه با ورزش های اصلاحی و تقویت عضلات مفصل است که بیماران معمولا در این مرحله مهم کم کاری کرده و بعد از چند روز، ورزش های اصلاحی را رها کرده و درمان ناقص می ماند.
درمان های دیگری نیز هستند که البته هر روز ممکن است درمان های جدیدتری به این حیطه اضافه شود. درمان هایی که به بازسازی غضروف کمک می کنند. ژل ها، اوزون درمانی، پی آر پی (PRP) و جدیداً سلول های بنیادی در برخی موارد، اگر انتخاب بیمار صحیح باشد و آرتروز شدید نباشد و نیاز به جراحی نداشته باشد، می توانند کمک کننده باشند. وقتی که بیمار، آرتروز شدید داشته باشد و از ما می خواهد که از روش های فوق برای درمان استفاده کنیم شانس بیمار کم است و کیس مناسبی برای این کار نیست.
اگر آرتروز شدید باشد، آنگاه باید به سراغ جراحی تعویض مفصل زانو رفت. جراحی تعویض مفصل زانو، جراحی بسیار خوبی است و می تواند خیلی کمک کننده باشد و بیمار را به زندگی طبیعی بازگرداند. اینکه برخی از بیماران ذکر می کنند که از آشنایان ما جراحی تعویض مفصل زانو داشت ولی اثر خیلی خوبی ندید، شاید به علت برخی مشکلات باشد، مثلا توانبخشی به خوبی صورت نگرفته یا فیزیوتراپی به خوبی نشده باشد.
بنابراین اگر فردی حدود 60 ساله دارای آرتروز شدید زانو باشد، توصیه شخصی بنده به ایشان آن خواهد بود که در مقابل جراحی تعویض مفصل زانو مقاومت نکنند زیرا کیفیت زندگی شما روز به روز در حال کاهش است بنابراین می توانید با تعویض مفصل خود را به زندگی بازگردانید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *