مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

درد دنبالچه | درمان درد دنبالچه

دنبالچه در فرهنگ ما بسیار شایع است و در مورد آن بسیار صحبت می شود و دیده شده بیماران به هنگامی که کمردرد یا درد انتهای ستون مهره ها را دارد، بیان می کند که درد دنبالچه دارند اما واقعا همیشه این دنبالچه نیست که درگیر است. در ابتدا لازم است بدانیم استخوان دنبالچه چیست؟ انتهای ستون مهره ها که چند استخوانچه ریز هستند، قسمت دنبالچه را تشکیل می دهند که به دلیل سطحی و زیرپوست بودن و قرار گرفتن در بالای ناحیه مقعد، مستعد آسیب است. مثلا در یک افتادن روی یخ و در صورتی که با ناحیه نشیمنگاه به زمین بخورد، ممکن است ناحیه دنبالچه آسیب ببیند. به خودی خود آسیب دیدن دنبالچه در صورتی که دردی به همراه نداشته باشد، اهمیت چندانی ندارد زیرا عملکرد آن چنان مهمی در بدن برای آن متصور نیست ولی درد آن ممکن است اذیت کننده باشد. بیماران معمولاً بیان می کنند که با نشستن درد داریم و اگر راه برویم یا فعالیت های دیگری داشته باشیم به ندرت درد داریم.
درد دنبالچه معمولاً به دنبال افتادن رو نشیمنگاه هست. البته باید این نکته را در نظر داشت که همه دردهای ناحیه پایین ستون فقرات را به دنبالچه ربط ندهیم زیرا که تمام دردهای ناحیه ستون فقرات می توانند یک ارجاع به ناحیه دنبالچه داشته باشند. از طرف دیگر لگن یک ارگان بسیار پیچیده با عضلات پیچیده ای است. ممکن است دردهای خطرناک در ناحیه لگن یا بدخیمی ها موجود در آن ناحیه، دردی مشابه با درد دنبالچه داشته باشند. همچنین مشکلات سیستم گوارشی ویا مشکلات مقعد جز موارد شایعی هستند که ممکن است با درد دنبالچه اشتباه گرفته شوند یا سینوس پایلونیدال که ممکن است با درد دنبالچه اشتباه گرفته شود، بنابراین معاینه دقیق برای تشخیص نیاز است.

تشخیص

تست های پاراکلینیکی مانند گرافی معمولاً برای تشخیص کافی است اما در مواقعی که مشکوک به موارد دیگر باشیم، ممکن است MRI گرفته شود.

درمان درد دنبالچه

درمان ابتدایی معمولاً به صورت یک درمان محافظه کارانه است به این صورت که بیمار روی بالش هایی می نشیند که قسمت داخلی آن خالی شده است، هدف استفاده از این بالش های رینگ مانند این است که به هنگام نشستن، این ناحیه بر روی زمین تماس نداشته باشد. استفاده از کمپرس یخ در آن ناحیه بسیار کمک کننده است و استفاده از مسکن ها نیز می تواند کمک کننده باشد. معمولاً طی یک الی دو ماه اول، این نوع از درد از بین خواهد رفت. اگر درد در ناحیه دنبالچه از بین نرفت، استفاده از روش های دیگری مانند تزریق در آن ناحیه، درمان دستی و مانیپولاسیون ممکن است انجام شود. همچنین ممکن است تزریقات پیشرفته تری زیر گاید فلوئوروسکوپی و بلوک گانگلیون نیز انجام داد تا اینکه بتوان این درد را که در برخی موارد ناراحت کننده است از بین برد. بنابراین در نظر داشته باشید که هر درد ناحیه ستون فقرات را به دنبالچه نسبت ندهید زیرا ممکن است مشکلات دیگری که گاهاً جدی هستند، علت باشند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *