مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

حرکات اصلاحی شانه های نابرابر

در شرایط عادی، هر دو شانه متقارن بوده و درزمان استراحت در یک سطح قرار دارند. شانه نابرابر وضعیتی غیر طبیعی است که طی آن بین شانه عدم تقارن مشاهده می شود. نابرابری شانه ها ممکن است در چند حالت ایجاد شود اما شایع ترین حالت این ناهنجاری زمانی است که یک شانه حتی در حالت استراحت در سطحی بالاتر از دیگری قرار می گیرد. شانه نابرابر نشانه عدم تعادل عضلانی، ساختاری یا عصبی است.
علل ایجاد شانه های نابرابر عبارتند از:
مشکلات ساختاری مانند اختلاف طول پا یا اسکولیوز
عدم تعادل عضلانی ناشی از ورزش
شرایط عصبی مانند رادیکولوپاتی یا عصب تحت فشار
خوابیدن در حالت نامناسب برای مدت طولانی
حمل طولانی مدت اشیاء سنگین مانند کیف لپ تاپ روی یک شانه
استفاده از تلفن های همراه

حرکات اصلاحی شانه های نابرابر

شش حرکات اصلاحی برای شانه های نابرابر

تمرین های زیر برای مدیریت شانه های نابرابر توصیه می شوند:

تمرین های وضعیتی برای اصلاح شانه های نابرابر:

در موارد خفیف، اغلب توجه به حفظ وضعیت مناسب بدنی به اصلاح این ناهنجاری کمک می کند. توصیه می شود که در حالی که صاف ایستاده اید، با حفظ تعادل وزن کمر را صاف نگه داشته و شانه ها را در سطحی یکسان حفظ نمایید. این تمرین ها به عنوان تمرینات اصلاح تراز بدن شناخته می شوند زیرا به تراز مجدد اسکلت کمک می کنند. همچنین می توان یوگا، ورزش های رزمی ، تای چی و سایر انواع ورزش های شرقی را برای تراز مجدد اسکلت در نظر گرفت.

تمرینات کششی برای درمان شانه های نابرابر:

در مواردی که یک شانه در سطح بالاتری نسبت به شانه دیگر قرار دارد، خاطرنشان شده است که هنگام انجام تمرینات، یک شانه بیشتراز دیگری درگیر می شود و منجر به شرایطی از جمله تاندونیت، بورسیت، درد گردن و … می شود. در این موارد تمرینات کششی برای اصلاح مشکل توصیه می شود. این تمرینات را می توان با رعایت دستورالعمل های ذکر شده در خانه انجام داد:

آرنج خود را 90 درجه خم کرده و در قسمت ورودی در بایستید.
بازوی خود به گونه ای بالا ببرید که در موازات زمین قرار بگیرد.
ساعد دست راست را در سمت راست درب ورودی قرار دهید.
تا زمانی که کششی در شانه راست احساس شود، شانه ها و قفسه سینه را به جلو و سمت چپ را حرکت دهید.
این موقعیت باید به مدت 20 ثانیه نگه داشته شود و سپس در طرف مقابل تکرار شود.

تمرینات با طناب کشی برای شانه های نابرابر:

این تمرینات بر روی قسمت میانی کمر برای جبران عدم تعادل شانه ها تاثیر می گذارند. برای انجام این حرکت فرد می بایست پاهای خود را بهم چسبانده و بایستد. سپس دو انتهای طناب کشی را در دست گرفته و بازوها را طوری باز نماید که در موازات کف قرار گیرد. بازوها به گونه ای کشیده شده اند که طی آن بدن به شکل T در آید. توصیه می شود که بازوها را به موازات کف نگه دارید. در مرحله بعد ، بازوها را در جلوی بدن جمع کرده و این ست را 10 بار تکرار کنید.

درمان شانه های نابرابر با ماساژ درمانی:

در مواردی که شانه های نابرابر ناشی از اختلالات عضلانی یا مشکلات ناشی از علائم ثانویه از سایر مشکلات بدن می باشد، ممکن است ماساژ درمانی حرفه ای در نظر گرفته شود. به این افراد ماساژ درمانی منظمی توصیه می گردد که توسط یک متخصص مجاز انجام شود. این ماساژها به منظور افزایش انعطاف پذیری عضله آسیب دیده طراحی شده اند.

حرکات اصلاحی شانه های نابرابر

تقویت قسمت میانی کمر برای درمان شانه های نابرابر:

توصیه می شود ماهیچه های قسمت میانی کمرتقویت شوند. ضعف این عضلات منجر به افتادگی یا نابرابری شانه ها می شود. ورزش با دستگاه های رووینگ به ساخت این عضلات کمک می کند. توصیه می شود با وزنه های سبک و تکرارهای کم شروع کنید و به تدریج در طی چهار تا شش هفته به وزنه سنگین تر و تکرارهای بیشتر افزایش دهید. پرواز معکوس با کمک وزن های آزاد نیز به تقویت این عضلات کمک می کند. برای انجام این حرکت روی روی لبه نیمکت بنشینید و کمرخود را به جلو نمایید به طوری که صورت رو به زمین قرار بگیرد. این حرکت با در دست گرفتن دمبل در هر دو دست و بلند کردن آنها در اطراف ادامه می یابد که منجر به انقباض تیغه های شانه می شود. در حالی که بازوها به موازات کف هستند باید برای چند ثانیه وضعیت خود را حفظ نمایند. شنا به عنوان یک تمرین عالی برای تقویت عضلات کمر، شانه، ستون فقرات و پاها در نظر گرفته می شود.

افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات قفسه سینه برای درمان شانه های نابرابر:

تمرین زیر به ایجاد انعطاف پذیری ستون فقرات قفسه سینه کمک می کند.
روی یک توپ تمرینی بزرگ دراز بکشید، بطوری که پاها روی زمین و صورت به سمت سقف باشد. این حرکت با حرکت قسمت میانی کمر و نزدیک شدن سر به زمین ادامه می یابد. هنگامی که کشش خوبی در کمر احساس شد، موقعیت برای حدود 15 ثانیه نگه داشته می شود. این کار باید 10 تا 15 بار در روز انجام شود.

علاوه بر موارد فوق ، اصلاح برخی از روش های شیوه ی زندگی نیز می تواند در مدیریت شانه های نابرابر مؤثر باشد. توصیه می شود از حمل کیف های سنگین بر روی یکی از شانه ها خودداری کنید. از انجام فعالیت هایی که منجر به فشار بیش از حد روی بازوها می شود باید اجتناب نموده یا آن ها را به حداقل برسانید. توصیه می شود هنگام مکالمه تلفنی، از هندزفری استفاده شود. در موارد پیشرفته، مداخله پزشکی توصیه می شود. سایر گزینه های مدیریتی شامل استفاده از پروتز، کایروپراکتیک و جراحی است.

Source: www.epainassist.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *