مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

تمرینات و کشش های گردن برای فتق دیسک

ستون فقرات از مهم ترین بخش های بدن است که نخاع داخل آن قرار دارد. از وظایف ستون فقرات محافظت از نخاع است. به غیر از عصب هایی که به طور مستقیم از مغز ریشه می گیرند؛ سایر اعصاب ریشه در نخاع دارند. ساختار ویژه ستون مهره ها به آن امکان حرکت و چرخش را می دهد.

آسیب به مهره ها نتایجی چون درد شدید، بی حسی و حتی فلجی در پی دارد. یکی از انواع آسیب به ستون فقرات فتق دیسک است که گاه با درمان های غیر از جراحی بهبود پیدا می کند. چنانچه آسیب شدید باشد؛ به طور معمول عمل جراحی انجام می شود. در ادامه مطلب به این موضوع و راه های بهبودی آن خواهیم پرداخت.

فتق دیسک چیست؟

پیش از پرداختن به این مسئله، ابتدا ساختار ستون فقرات را مرور می کنیم. ستون فقرات از چندین مهره استخوانی بر یکدیگر تشکیل شده است. بین مهره ها صفحات غضروفی قرار دارد که مانع برخورد مهره ها با یکدیگر و بروز ساییدگی در آن ها می شود. هر دیسک غضروفی از دو قسمت تشکیل شده است.

قسمت داخلی یا هسته که نرم تر است و حالت ژله ای دارد و قسمت خارجی که سخت تر است. پس از این در رابطه با فتق دیسک باید بدانید که وجود دیسک های بین مهره ای سبب تسهیل حرکت و جذب ضربه های خارجی و انتقال نیرو بین قسمت های مربوطه می شود. زمانی که به بخش خارجی دیسک آسیبی وارد شود؛ قسمت نرم داخلی دیسک به درون محیط سخت دیسک نفوذ می کند.

تمرینات و کشش های گردن برای فتق دیسک

عوارض فتق دیسک

بیرون زدگی قسمت ژله ای دیسک به ریشه های عصبی اطراف و گاه به نخاع فشار وارد می کند. همچنین برخورد مواد هسته دیسک با ریشه های عصبی موجب التهاب و تحریک پذیری آن ها می شود.

بروز این مشکل در گردن یا کمر علاوه بر درد در محل آسیب، باعث انتشار درد در سایر اعضا مانند شانه ها، بازوها و دست ها می شود. به این مدل از درد رادیکولوپاتی گفته می شود که از آن به عصب تحت فشار یاد می کنند.

با توجه به ناحیه ای از ستون فقرات که عصب در آن تحت فشار گرفته است؛ قسمت های مختلفی از بدن درگیر می شوند.

آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا اظهار دارد که رادکولوپاتی گردنی سبب انتشار درد به سمت شانه ها و ضعف عضلات و بی حسی در بازو ها و دست ها می شود. در بیشتر موارد رادیکولوپاتی گردنی با انجام تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی بهبود پیدا می کند.

علل ایجاد یا تشدید فتق دیسک

این مسئله و به دنبال آن رادیکولوپاتی به دلایل متعددی ایجاد می شود. افراد میان سال و مسن تر بیش تر در معرض آسیب هستند. با گذشت زمان و افزایش سن از حجم مایع داخل هسته دیسک کاسته می شود؛ در نتیجه انعطاف پذیری دیسک تحلیل می رود. احتمال آسیب به صفحات بین مهره ای با عواملی همچون موارد زیر افزایش پیدا می کند:

  • کشیدن و هل دادن اجسام سنگین
  • بلند کردن با تکنیک های نادرست
  • خم شدن، چرخیدن و پیچ خوردن
  • قرارگیری در ارگونومی نامناسب

همچنین ضربه به ستون فقرات به خصوص در افراد جوان از عوامل این مشکل است.

درمان فتق دیسک

پزشکان با معاینه فیزیکی بیمار و بهره گیری از اشعه-X، MRI یا اسکن CT و آزمایش الکترومیوگرافی جهت بررسی عملکرد اعصاب، تشخیص خود را تأیید می کنند.

در بیشتر موارد از طرف پزشکان درمان های غیر جراحی جهت بهبود رادیکولوپاتی توصیه می شود.

تجویز داروهای مسکن، استراحت، فیزیوتراپی، استفاده از کمپرس سرد و گرم و گردن بند طبی از نمونه های درمان غیر جراحی هستند.

عمل جراحی جهت درمان دلیل اصلی رادیکولوپاتی صورت می گیرد. ترمیم آسیب دیسک و گشادی کانال ستون فقرات از اهداف جراحی ستون فقرات است.

تمرینات و کشش ها برای بهبود رادیکولوپاتی گردنی

بی شک انجام فیزیوتراپی مهم ترین بخش درمان رادیکولوپاتی فتق دیسک است. تمرینات فیزیوتراپی در بهبود درد، انعطاف پذیری، تقویت عضلات تاثیر بسیاری دارد. جهت انجام تمرینات در منزل ابتدا درستی انجام حرکات باید توسط پزشک تأیید شود.

هدف از انجام این تمرینات هل دادن دیسک به عقب است؛ چرا که اینگونه فشار از ریشه عصبی برداشته می شود.

تمرینات جهت تسکین درد ناشی از فتق دیسک

دکتر خوزه گوارا از گروه پزشکی منطقه ای آتلانتا تمرین های زیر را جهت تسکین درد رادیکولوپاتی گردنی توصیه می کند. چنانچه با انجام حرکات احساس درد ایجاد شد یا افزایش پیدا کرد؛ از انجام آن ها خودداری کنید.

  • کشش گردن

بر یک سطح صاف با ارتفاع مانند تخت یا میز، به پشت دراز بکشید. سپس به آرامی و با احتیاط سر خود را از لبه سطح به سمت پایین خم کرده و اجازه دهید که آویزان بماند.

این حرکت را به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید و در ازای هر ۱ دقیقه تمرین، ۱ دقیقه استراحت کنید.

  • کشش گردن با بالا گرفتن سر

بر تخت یا میز روی شکم دراز بکشید و دست های خود را کنار بدن قرار دهید. سپس سر خود را از لبه سطح آویزان کنید. در این زمان به آرامی و با احتیاط سر را بالا آورده و اجازه دهید که گردن در برابر جاذبه مقاومت کند.

این وضعیت را ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تکرار کنید.

  • فشار دادن چانه در قفسه سینه

بر یک سطح صاف به پشت دراز بکشید و دست های خود را در کنار بدن قرار دهید. سپس سعی کنید که چانه را به قفسه سینه برسانید.

این حالت را ۵ تا ۱۰ ثانیه حفظ کرده و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تکرار کنید. این امر در کاهش درد فتق دیسک بسیار تاثیر دارد.

  • انقباض شانه ها

پشت به دیوار بایستید یا بنشینید. آرنج های خود را ۹۰ درجه به سمت بالا خم کنید. شانه ها را به سمت پایین و عقب ببرید. پشت بازوها را به دیوار بچسبانید و تیغه های کتف خود را به یکدیگر فشار دهید.

این حالت را ۵ تا ۱۰ ثانیه حفظ کنید. دقت داشته باشید که این کار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باید تکرار شود.

  • نگه دارنده ایزومتریک

صاف و کشیده بنشینید. شانه ها را شل کنید و کف دست خود را بر پیشانی بگذارید. بدون حرکت، سر را به داخل دست خود فشار دهید.

این حالت را ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و ۱۵ مرتبه تکرار کنید.

تمرینات و کشش های گردن برای فتق دیسک

احتیاط

پزشکان توصیه می کنند که اگر فتق دیسک در حال بهبود یافتن است؛ از انجام تمرینات خطرناک خودداری کنید.

دویدن، پریدن، بلند کردن اجسام سنگین و هر عملی که با حرکات ناگهانی و سریع همراه است؛ احتمال افزایش درد و تاخیر در بهبود را افزایش می دهند. همچنین برخی از حرکات آسیب های مادام‌العمر را به همراه دارند.

تداوم فعالیت های روزمره در حالی که حرکات خطرناک از آن حذف شده باشد؛ مانعی ندارد.

تمرین و ورزش همراه با حرکات آرام به دلایل کاهش استرس، افزایش توان و افزایش گردش خون جهت بهبودی درد ناشی از این مشکل بسیار توصیه می شود.

کلام آخر

در این مقاله دانستید که به دنبال فتق دیسک علاوه بر درد، حس سوزن سوزن شدن، بی حسی و گاه فلجی در اعضای تاثیر گیرنده از ریشه عصبی تحت فشار، به وجود می آید. درمان های غیر جراحی به انجام جراحی ترجیح داده می شوند؛ مگر در مواردی که فتق باعث فلج کردن عضو شود.

همچنین بررسی ها نشان می دهند که نه تنها درمان فعال با فیزیوتراپی و ورزش در خانه، بلکه درمان غیر فعال با استراحت و پوشیدن گردن بند طبی در مدت ۶ هفته نتیجه مطلوبی در بهبود درد رادیکولوپاتی دارند. بهتر است که جهت پیشگیری از ایجاد هرگونه آسیب یا بهبودی وضعیت ناخوشایند زودتر جهت درمان اقدام شود.

Source: www.healthline.com, www.orthoinfo.aaos.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *