مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

تمرینات درمانی پای پرانتزی

پا ممکن است با مشکلات بسیاری همراه باشد. یکی از مشکلاتی که در برخی از افراد مشاهده می شود، پاهای پرانتزی است. اگر می خواهید، بدانید که آیا این مشکل را دارید یا خیر؟ ابتدا به حالت صاف بایستید، اگر زانوهای شما به صورت خم به سمت بیرون قرار می گیرد نشان دهنده پای پرانتزی است.

این بیماری می تواند در کلیه سنین رخ دهد. گاهی اوقات ممکن است منشا آن از کودکی ایجاد شود و گاهی اوقات به تدریج در سنین بزرگسالی ایجاد خواهد شد. افرادی که در سنین بالا با این بیماری روبرو هستند مشکلاتی همچون پا درد را در زانوهای خود احساس می کنند.

جهت درمان پای پرانتزی راه های مختلفی وجود دارد که یکی از این راه ها، تمرینات درمان پای پرانتزی است که در ادامه در این خصوص بیشتر توضیح خواهیم داد.

تمرینات درمانی پای پرانتزی

آیا تمرینات درمانی پای پرانتزی موثر است؟

همانطور که گفته شد پای پرانتزی درمان های مختلفی دارد که یکی از آنها تمرینات ورزشی است. اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که برخی از افراد ساختار استخوان پای آنها به گونه ای است که فقط با عمل جراحی قادر به اصلاح فرم پاهای خود خواهند بود.

اگر پرانتز پا به دلیل عضلات ران پا ایجاد شده باشد شما قادر خواهید بود که با استفاده از تمرینات درمانی پای پرانتزی، مشکل پای خود را به راحتی برطرف کنید. بنابراین ابتدا باید با دقت مشکل خود را بررسی کنید و سپس متناسب با مشکل خود درمان مناسبی را در نظر بگیرید.

این نکته را در نظر داشته باشید که پای پرانتزی و شدت آن در همه افراد یکسان نیست. در برخی، پرانتز پا از قسمت ران ایجاد می شود و برخی دیگر از زانو پرانتز پا را مشاهده می کنند. برای هر یک از افراد تمرینات متفاوتی وجود دارد.

در واقع باید تمریناتی را انجام دهید که به زانو و ران فشار وارد نکند، چرا که این قسمت ها در هنگام تمرین تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

استفاده از غلطک جهت تمرینات درمانی پای پرانتزی

یکی از تمرینات درمانی پای پرانتزی که می توانید برای درمان، آن را انجام دهید، استفاده از یک غلطک نسبتاً بزرگ در بین پا است. غلطک یا هر وسیله دیگری شبیه به آن را در بین دو پای خود نگهداشته و به همان شکل خم شوید و انگشتان پای خود را لمس کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که نباید زانوهای خود را خم کنید. در نهایت به همین شکل تا جای ممکن به سمت انگشت های پای خود خم شوید. این تمرین را تا 10 مرتبه تکرار کنید.

انجام حرکات اسکوات

از دیگر تمرینات درمانی پای پرانتزی انجام حرکات اسکوات است که بسیار تاثیر گذار خواهد بود. این حرکات به عضلات پا کمک می کند که به سمت داخل کشیده شوند و شکل نرمال خود را بدست آورند. جهت انجام این تمرین باید به اندازه 7 سانتی متر پاهای خود را از یکدیگر فاصله دهید.

سپس کف پاهای خود را از پایین به یکدیگر نزدیک کنید، به گونه ای که انگشتان بزرگ پا یکدیگر را لمس کنند. سپس به همان صورت تا جایی که می توانید به سمت پایین بروید، به حالتی که انگار روی صندلی نشسته اید.

دستان خود را برای حفظ تعادل به سمت جلو قرار دهید. شاید برخی از افراد در تمرینات اولیه خود که این حرکت را انجام می دهند، نتوانند به اندازه ای دلخواه به سمت پایین حرکت کنند. این یک امری عادی است چرا که شما در حالتی قرار دارید که انجام این حرکت کمی دشوار خواهد بود. با تکرار و تمرین این نوع تمرینات درمانی پای پرانتزی، حرکات ساده تر انجام خواهند شد.

انجام حرکات چرخشی

از دیگر تمرینات درمانی پای پرانتزی انجام برخی از حرکات به صورت چرخشی است. با انجام این نوع حرکات، عضلات مختلف پای شما تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و در نهایت منجر می شود که شکل نرمال خود را به دست آورند.

برای انجام این حرکت ابتدا باید به یک سمت  دلخواه دراز بکشید. سپس پاهای خود را به صورت 90 درجه خم کنید به صورتی که یکی از پاهای شما بر دیگری قرار گرفته باشد. تمامی بدن شما باید در یک راستا قرار بگیرد. همچنین زانوها باید دقیقا روی هم باشند.

پس از قرار گیری به شکلی مناسب باید یک پای خود را که به صورت 90 درجه قرار گرفته است، بلند کنید. پای خود را تا حدی که می توانید، بلند کنید. سپس این حرکت را مجددا تکرار کنید.

هر یک از پاهای خود را باید 10 مرتبه با این نوع تمرینات درمانی پای پرانتزی فرم دهید. جهت داشتن مقاومت و تعادل بیشتر در حین انجام این تمرین می توانید، با استفاده از نوار دور پاهای خود این تمرینات را تکرار کنید.

تمرینات درمانی پای پرانتزی

انجام تمرینات کششی

از دیگر تمرینات درمانی پای پرانتزی انجام دادن حرکات کششی است. انجام این حرکات تا حدی می تواند مشکلات پای پرانتزی را درمان کند، حرکت سبب قدرتمند تر شدن عضلات ران شده و در نهایت باعث قرار گیری درست زانو ها می شود.

جهت انجام این حرکت باید به پشت خود دراز بکشید. سپس پاهای خود را به شکلی خم بر زمین قرار دهید. مچ پای راست خود را بر زانوی چپ پای دیگر قرار دهید. پس از آن، دستان خود را به سمت زانوی چپ قلاب کنید و بگیرید.

در نهایت شکل نهایی بدن شما به صورت خمیده می شود. پس از 30 ثانیه حالت خود را تغییر دهید و با پای دیگر خود این تمرینات را تکرار کنید. با انجام این حرکت به صورت مداوم شکل پاهای شما به صورت نرمال تغییر خواهد کرد.

انجام حرکات یوگا به عنوان تمرینات درمانی پای پرانتزی

از دیگر حرکاتی که سبب می شود که پای شما شکل نرمال خود را به دست آورد، انجام حرکات یوگا است. حرکات یوگا نسبت به انجام سایر تمرینات ورزشی بسیار آسان تر انجام می شود. اما نتیجه ای که از آن حاصل می شود بسیار شگفت انگیز است.

به طور کلی انجام دادن حرکات یوگا در انعطاف پذیری بدن شما تاثیرات زیادی خواهد داشت. انجام برخی از این حرکات که پاهای شما را تحت تاثیر قرار می دهد در نهایت در اصلاح پای پرانتزی بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

در نتیجه، مشکلات مختلفی در پا مشاهده می شود که یکی از آنها مشکلات پای پرانتزی است. پاهای پرانتزی با یکدیگر متفاوت است و این امر سبب شده که هر کس روش های درمانی مختلفی را برای بهبود پای خود در نظر بگیرد.

رایج ترین درمانی که برای درمان پای پرانتزی وجود دارد، انجام تمرینات درمانی پای پرانتزی است. تمریناتی که انجام می دهید باید عضلات پا را تحت تاثیر قرار دهد که در نتیجه فرم پای شما را اصلاح کند. تمریناتی که برای شما ذکر کردیم از مناسب ترین تمرینات درمانی پای پرانتزی است که می تواند در درمان آن بسیار موثر باشد.

به این نکته دقت داشته باشید که باید طوری تمرینات را انجام دهید که به هیچ قسمتی از پا های شما فشار و آسیبی وارد نشود. زیرا در این مواقع علاوه بر این که درمانی صورت نمی گیرد، بلکه مشکلاتی را نیز اضافه خواهید کرد.

اگر با تمرینات درمانی این عارضه و مشکلات پا به خوبی آشنایی نیستید، بهتر است با افرادی که در این خصوص مهارت کافی دارند، مشورت داشته باشید تا در نهایت بتوانید تمرینات درمانی پای پرانتزی تاثیر گذاری را انجام دهید.

Source: www.livestrong.com, www.medicalopedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *