تشخیص نوار عصب و عضله به شناخت چه بیماری هایی کمک می کند؟


آیا تاکنون نام الکترومیوگرافی و یا نوار عصب و عضله به گوش شما رسیده است؟ راجع به آن چه می دانید؟ آیا مایل هستید که اطلاعات بیشتری راجع به آن کسب کنید؟ الکترومیوگرافی یک تست و معاینه است که برای تشخیص به کار برده می شود. فعالیت الکتریکی موجود در عضلات را تشخیص می دهد و آن را اندازه گیری می کند. به این ترتیب ناهنجاری عصبی عضله ها که با توجه به علائم، وجود آنها احتمال داده می شود. به عبارت بهتر این تست و معاینه به تشخیص اختلالاتی که در عملکرد عضلات وجود دارد، می پردازد. اگر بتوان به طور کلی، نحوه انجام نوار عصب و عضله را توضیح داد می توان گفت که ورود سوزنی به داخل عضله در هنگام انقباض عضلات و یا شل شدن عضلات را الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله می نامند. این سوزن نازک (الکترود) تشخیص فعالیت الکتریکی را انجام می دهد و نمایش نتیجه حاصل از این تشخیص روی مانیتور خواهد بود. گر علاقه مند هستید که درباره تشخیص نوار عصب و عضله در بیماری ها بیشتر بدانید تا انتهای این مقاله همراه باشید. 

آمادگی برای انجام معاینه الکترومیوگرافی شامل چه اقداماتی خواهد بود؟

برای آمادگی جهت انجام معاینه و تکنیک الکترومیوگرافی نیاز به اقدام خاصی نیست. اما رعایت برخی ملاحظات و موارد بهتر است انجام شود. این موارد عبارتند از:

1) در روز اجرای معاینه الکترومیوگرافی، کرم و یا لوسیون مورد استفاده قرار نگیرد. 

2) به طور معمول نیازی نیست که فرد ناشتا باشد؛ اما در برخی از موقعیت ها به بیماران توصیه می شود به مدت دو تا سه ساعت پیش از انجام ایم معاینه سیگار نکشند و نوشیدنی کافئین دار استفاده نکنند. 

3) اگر از دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب استفاده می کنید، باید پزشک متخصص مربوطه را در جریان قرار دهید. 

4) اگر در حال استفاده از داروها و مکمل گیاهی هستید باید به پزشک خود اطلاع بدهید. 

5) لباسی را استفاده کنید که ناحیه ای که قرار است معاینه شود به آسانی در دسترس باشد. 

نوار عصب و عضله

نتیجه تشخیص نوار عصب و عضله سبب تشخیص چه موقعیت و مواردی می شود؟

نتیجه تشخیص نوار عصب و عضله و یا الکترومیوگرافی می تواند مجموعه وسیعی از بیماری های عصبی عضلانی، صدمه های عصبی، مشکلات حرکتی و شرایط مخرب را تشخیص دهد. برخی از این نمونه ها عبارتند از:

1) اسکلروز جانبی آمیوتروفیک 

2) سندرم تونل کارپال

3) اسپوندیلوز گردنی

4) سندرم گیلن باره

5) سندرم لامبرت ایتون

6) دیستروفی عضلانی

7) میاستنی گراویس

8) نوروپاتی محیطی

9) پلی میوزیت 

10) اختلال و مشکل عملکرد عصب رادیال

11) اختلال  و مشکل عملکرد عصب سیاتیک 

استفاده از تشخیص نوار عصب و عضله در تشخیص میوپاتی های التهابی

میوپاتی های التهابی گروهی ناهمگن از بیماری های عضلانی خودایمنی هستند. این بیماری ها ممکن است به تنهایی رخ دهند. همچنین ممکن است با مجموعه ای از بیماری های خود ایمنی به وجود بیایند؛ این بیماری ها عبارتند از میوزیت و درماتومیوزیت. این بیماری ها نشان می دهند که آنزیم های عضلانی و به طور عمده پروگزیمال افزایش یافته است. 

تشخیص میوپاتی التهابی طبق داده های بالینی، بیشتر شدن پروتئین عضلانی در خون، معاینه فیزیکی، مشخص شدن آنتی بادی های ویژه، آزمایش تصویربرداری، آزمایش عصبی فیزیولوژیک و آسیب شناسی عضله به دست می آید. 

تست ها و آزمایش های نوروفیزیولوژیک، مطالعات و بررسی های الکترونوروگرافی و یا هدایت عصبی را در بر می گیرد؛ علاوه بر آن، مطالعات الکترومیوگرافی (نوار عصب و عضله) سوزنی نیز در این دسته قرار می گیرند. این تست ها موقعیت ارزیابی کارکرد سیستم عصبی محیطی را به وجود می آورد؛ این سیستم عصبی محیطی شامل اعصاب و عضله ها است. 

مطالعات نوروفیزیولوژیک در بررسی میزان حساسیت و قابلیت آن جهت تشخیص میوپاتی کاربرد دارد؛ همچنین این دسته از مطالعات در حذف دیگر دلایل ضعف مثل نوروپاتی درگیری حرکتی، سندرم میاستنی و یا نورون حرکتی نیز نقش کاربردی و مهمی دارند. 

به طور کلی می توان گفت که اطلاعات مربوط به مطالعه و معاینه الکترومیوگرافی و یا نوار عصب و عضله به طور معمول 2 تا 3 هفته بعد از بیماری رخ آغاز می شود. توصیه در میوپاتی های حاد این است که مطالعه الکترومیوگرافی و یا نوار عصب و عضله 3 هفته بعد از اینکه علائم آغاز شد، صورت گیرد. در این صورت اطمینان بیشتری حاصل خواهد شد. 

نحوه عملکرد و تشخیص نوار عصب وعضله یا  الکترومیوگرافی

الکترومیوگرافی عضله مورد نظر را انتخاب می کند. به طور معمول، عضله ضعیف در ناحیه ای مورد الکترومیوگرافی قرار می گیرد و نشان دهنده تغییرات الکتریکی عضله است. یافته های الکترومیوگرافی و میوپاتی هیستوپالوژیک، همبستگی بالایی دارند. 

الکترومیوگرافی اینگونه است که افزایش سطوح خون ( کراتین فسفوکیناز و دیگر آنزیم های عضلانی) را طوری انجام می دهد که احتیاط رعایت شود. 

در بیماران با شرایط خاص باید خطرات و فواید را بررسی کرد و ماهیچه ها به طور سخت و یا عمیق فشرده نشوند. 

نوار عصب و عضله چیست

مطالعه نوروفیزیولوژیک

در الکترومیوگرافی سوزنی برای عضلات آسیب دیده، حداقل یک عضله پروگزیمال و همچنین یک عضله دیستال باید مورد بررسی قرار گیرد. هر عضله ای می تواند مورد بررسی قرار گیرد. اما پیشنهاد این است که منطقی در این باره اجرا شود. ماهیچه های ضعیف بالینی و همچنین اندام های بالینی و تحتانی در اولویت هستند.

مهم ترین مطالعه نوروفیزیولوژیک، الکترومیوگرافی و یا همان نوار عصب و عضله است. این معاینه امکان بررسی فعالیت الکتریکی عضله مورد نظر را از طریق الکترودهای سوزنی که در عضله قرار داده می شوند ایجاد می کند. عضله در دو حالت مورد بررسی قرار می گیرد.

علت استفاده از الکترومیوگرافی یا تشخیص نوار عصب و عضله برای تشخیص میوپاتی

تشخیص میوپاتی دشوار است. بررسی ماهیچه ها از لحاظ فیزیولوژیک و در نظر گرفتن زمان مناسب برای آن و همچنین تفسیر یافته های حاصل از الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله ضروری هستند و به تشخیص و مدیریت مطلوب میوپاتی کمک خواهد کرد.

آنچه بهتر است در پایان این مطالب بدانید

اگر افرادی در پی یافتن اطلاعاتی پیرامون الکترومیوگرافی و یا نوار عصب و عضله هستند می توانند از این مقاله استفاده کنند. ممکن است نام الکتروگرافی نیز برای افراد ناآشنا باشد. این مقاله علاوه بر معرفی این معاینه به مخاطبان به آنها کمک می کند که اطلاعات بیشتری راجع به آن کسب کنند. در ابتدای این مقاله، معاینه و تکنیک الکترومیوگرافی که نام دیگر آن نوار عصب و عضله است، به صورتی کامل و دقیق تعریف شده است. پس از آن اقداماتی که باید انجام شود و مواردی که باید رعایت شود تا برای انجام این معاینه آماده شوید ارائه شده است. در ادامه مواردی بیان شده است که تشخیص نوار عصب و عضله به شناخت و تشخیص زود هنگام آنها کمک می کند تا در زمان مناسب به مدیریت صحیح آنها پرداخته شود و مشکلی به وجود نیاید. همچنین ادامه این مقاله به موضوع چگونگی استفاده از تشخیص نوار عصب و عضله در تشخیص میوپاتی التهابی اختصاص داده شده است و در این حیطه اطلاعات مفیدی ارائه شده است. توضیحاتی راجع به نحوه عملکرد الکترومیوگرافی نیز داده شده است. میوپاتی  التهابی را می توان به صورتی تعریف کرد که گروهی از میوپاتی ها هستند به صورت آشکار دارای التهاب هستند. در ارزیابی میوپاتی التهابی ضرورت دارد که از تکنیک های نوروفیزیولوژیکی که ارائه دهنده ماهیت فرآیند هستند استفاده شود. الکترومیوگرافی را می توان اساسی ترین و مهم ترین مطالعه و تکنیک نوروفیزیولوژیک به شمار آورد. در واقع این مقاله سعی کرده است که ضمن ارائه اطلاعاتی راجع به الکترومیوگرافی و میوپاتی التهابی به صورت جداگانه درباره ارتباط و وابستگی این دو مقوله به یکدیگر نیز مطالبی را به مخاطبان انتقال دهد. تفسیر نتایج حاصل از الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله به عنوان یکی از تکنیک های نوروفیزیولوژیک در ارزیابی تعدادی از موقعیت ها و شرایط مانند برخی بیماری ها مانند میوپاتی بسیار مهم و کاربردی است. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    دریافت مشاوره دایرکت اینستاگرام:
    droskuie_clinic@