مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

تشخیص دیسک کمر

تشخیص دیسک کمر

تقریبا همه افراد در زندگی خود دچار کمردرد می شوند و به روش های تشخیص دیسک کمر می اندیشند. کمر درد ممکن است زمانی که اصلا انتظار آن را ندارید به سراغ شما می آید. یک دقیقه به راحتی در مقابل تلویزیون نشسته اید، و لحظه بعد سعی می کنید که بلند شوید و درد شدیدی در پایین کمر خود احساس می کنید.

چه چیزی باعث این درد می شود؟ آیا ممکن است دچار فتق دیسک یا لیز خوردگی مهره های ستون فقرات شده باشید؟ روش های تشخیص دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات شما از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. برخی از مهره ها توسط دیسک های نرم ساخته شده از یک ماده ژله مانند حمایت می شوند. این دیسک ها هستند که به شما اجازه می دهند که شما ستون فقرات را به اطراف حرکت داده و بتوانید خم شوید.

اما اگر دیسک بین دو مهره شروع به لغزیدن از جایش کند، می تواند اعصاب اطراف را تحریک کرده و باعث درد شدیدی شود. این حالت بیرون زدگی، لغزش یا فتق دیسک کمر نامیده می شود.

 

تشخیص دیسک کمر

 

علائم فتق دیسک

پس چگونه متوجه شوید که دچار فتق دیسک شدید و این کمردرد، درد قدیمی معمولی نیست؟ تشخیص دیسک کمر به چه شکل است؟

یکی از علائم ممکن است جایی باشد که درد را احساس می کنید. اگر چه فتق دیسک می تواند در هر قسمتی از ستون فقرات شما اتفاق بیفتند، فتق دیسک اغلب در قسمت پایین ستون فقرات شما (ستون فقرات کمری) و دقیقا بالای هیپ رخ می دهد. و درد ممکن است از کمر شما به باسن، ران، و حتی ساق پای شما گسترش یابد.

ناراحتی ناشی از فتق دیسک معمولا هنگامی که فعال هستید بدتر شده و هنگامی که در حال استراحت است، کاهش می یابد. حتی سرفه کردن، عطسه کردن و نشستن می تواند علائم شما را تشدید کند، زیرا بر روی عصب درگیر فشار وارد می کنند.

همچنین سن یکی از عواملی است که در تشخیص دیسک کمر نقش دارد. با افزایش سن، دیسک شما تمایل به شکستن و از دست دادن حالت حمایتی خود دارد.

 

شایع ترین علائم و نشانه های فتق دیسک عبارتند از:

درد دست یا پا. اگر فتق دیسک شما در پایین کمر قرار داشته باشد، معمولا درد شدیدی را در باسن، ران و ساق تجربه می کنید. درد ممکن است بخشی از قسمت پایین تر از مچ پا را نیز شامل شود. اگر فتق دیسک شما در گردن باشد، درد به طور معمول در شانه و بازو شدیدتر است. این درد ممکن است هنگام سرفه و عطسه کردن یا حرکت ستون فقراتتان به موقعیت های خاص، به دست یا پای شما کشیده شود.

بی حسی یا سوزن سوزن شدن. افرادی که دچار فتق دیسک هستند، اغلب در مناطق مرتبط با عصب درگیر دچار بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن می شوند.

ضعف. عضلاتی که عصب درگیر به آن ها متصل است، تمایل به ضعیف شدن دارند. این ضعف ممکن است توانایی راه رفتن و بلند کردن و نگه داشتن اجسام را تحت تاثیر قرار دهد.

شما همچنین می توانید بدون اینکه هیچ گونه علائمی داشته باشید، دچار فتق دیسک باشید. فتق دیسک گاهی در عکس های ستوان فقرات افرادی که علائمی از مشکلات دیسک ندارند، مشخص می شود.

 

تشخیص دیسک کمر

بهترین راه برای تشخیص دیسک کمر این است که به متخصص طب فیزیکی مراجعه نمایید. متخصص احتمالا در ابتدا برای پیدا کردن منبع درد معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. معاینه فیزیکی معمولا تنها آزمون لازم برای تایید تشخیص پزشک است. اما اگر پزشک شما قصد دارد دیگر منابع درد را رد کند یا می خواهد دقیقا مشخص نماید که کدام عصب درگیر شده، ممکن است آزمایش های بیشتری انجام دهد، از جمله:

 

اشعه ایکس. تصویربرداری اشعه ایکس استاندارد نمی تواند وجود فتق دیسک را نشان دهد، اما می تواند دلایل دیگر کمر درد مانند شکستگی و تومور را رد کند.

 

میلوگرام این آزمایش با استفاده از رنگ تزریقی به مایع نخاعی و عکسبرداری اشعه ایکس برای مشخص کردن محل فشار روی نخاع انجام می شود.

 

سی تی اسکن. سی تی اسکن چندین عکس اشعه ایکس را از زوایای مختلف می گیرد و آنها را برای ایجاد تصاویری از نخاع و ساختارهای اطراف آن ترکیب می کند.

 

MRI. ام آر آی ((MRI با استفاده از امواج رادیویی، یک میدان مغناطیسی و یک رایانه برای ایجاد تصاویر 3 بعدی با جزئیات از نخاع و مناطق اطراف آن استفاده می کند. تصاویر MRI می توانند موقعیت فتق دیسک را پیدا کنند، دیدی از داخل آن به پزشک داده و همچنین تعیین کند که کدام یک از عصب ها تحت تاثیر قرار گرفته اند.

 

الکترومیوگرافی و مطالعات هدایت عصبی (EMG / NCS). متخصص طب فیزیکی همچنین ممکن است از این آزمایشات استفاده کند تا ببیند که آیا عصب ها دچار آسیب دیدگی و فشردگی شده اند یا خیر. آزمایش EMG با استفاده از دستگاهی خاص برای تشخیص الکتریسته بسیار کمی که از سلول های عضلانی در زمان تحریک شدن توسط اعصاب متصل تولید می شود، انجام می شود. یک الکترود سوزنی که در عضله قرار می گیرد، فعالیت الکتریکی آن را ثبت کرده و در صورت وجود هرگونه مشکل آن را مشخص می نماید.

آزمون NCS اغلب همان زمان با EMG انجام می شود. در این آزمون، اعصاب توسط برانگیزش های الکتریکی کم در یک نقطه بر روی بدن تحریک شده، و الکترودهای دیگر در نقاط دیگر این موج را دریافت می نمایند. زمان لازم برای انتقال امواج الکتریکی بین الکترودها، می تواند آسیب دیدگی اعصاب را برای پزشک شما مشخص نماید.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک میزان حساسیت به لمس کمر شما را بررسی می نماید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که صاف بخوابید و پاهای خود را در موقعیت های مختلف حرکت دهید تا بتواند علت دردتان را تعیین کند. پزشک شما همچنین می تواند از آزمایش نورولوژیکی برای بررسی موارد زیر استفاده نماید:

  • رفلکس ها
  • قدرت عضلانی
  • توانایی راه رفتن
  • توانایی احساس لمس نور، لمس نوک سنجاق و یا ارتعاش

در اکثر موارد فتق دیسک، معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی برای تشخیص دیسک کمر کافی است. اگر پزشک شما به یک وضعیت دیگر مشکوک باشد یا نیاز به دیدن اعصابی است که تحت تاثیر قرار گرفته، ممکن است یک یا چند مورد از آزمایش های بالا را انجام دهد.

 

source: webmd.com, mayoclinic.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *