مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

تاثیر ورزش درمانی در بهبود نقرس

کسانی که با بیماری نقرس دست و پنچه نرم می کنند؛ شاهد ورم مفاصل هستند. این تورم ناشی از تجمع کریستال های اسید اوریک در مفاصل است. بسیاری از افراد به دلیل درد مفاصل چشم خود را به روی تاثیر ورزش درمانی در بهبود نقرس بسته اند.

اما باید بدانید که نداشتن فعالیت های ورزشی باعث ایجاد یک چرخه شرور می شود که درد مفاصل را افزایش می دهد. بنابراین توصیه می کنیم که ورزش را در برنامه های روزانه خود جای دهید. شاید برای شما سوال است که ورزش چه تاثیری در بهبود شما خواهد داشت؟ یا این که با انجام چه ورزش هایی به تسکین درد خود کمک کنید؟ در مقاله پیش رو این موارد را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

 

 

ورزش درمانی در بهبود نقرس

 

اهمیت ورزش درمانی در بهبود نقرس

هنگامی که دچار بیمار نقرس می شوید؛ درست همان زمانی که مفاصل شما متورم شده اند؛ ورزش آخرین چیزی است که به آن فکر خواهید کرد. اگر شما نیز دچار حملات نقرس می شوید؛ باید بدانید که این حملات به طور متوسط 3 الی 10 روز طول می کشد.

در این زمان توصیه های فراوانی از جانب مهارکنندگان این درد می شنوید. جالب است بدانید که ورزش در صدر لیست این افراد قرار دارد. درواقع ورزش احساس خوبی در شما ایجاد خواهد کرد و تحمل درد را به امری آسان تبدیل می کند.

بسیاری از افراد نیز از تاثیر ورزش درمانی در بهبود نقرس اطلاع ندارند و تصور می کنند که بهترین راه درمان استراحت است. در حقیقت باید گفت که استراحت یکی از بهترین راهکارهایی است که در مواجهه با این بیماری توصیه می شود؛ اما ورزش نیز جایگاه به خصوصی در این مورد خواهد داشت.

چگونه ورزش درمانی در بهبود نقرس کمک خواهد کرد؟

آیا به دنبال راهی جهت کاهش دردهای خود هستید؟ آیا می خواهید که مانند گذشته به راحتی از پس کارهای خود بربیایید؟ آیا می خواهید که انرژی بیشتری داشته باشید و مغلوب درد نشوید؟ آیا به دنبال راهی جهت درمان این درد هستید؟

ورزش تنها راه موجود است. برخی عوامل وجود دارند که موجب افزایش درد و گسترش بیماری نقرس می شوند. اطمینان داشته باشید که تاثیر این عوامل را با انجام روزانه فعالیت های ورزشی کاهش خواهید داد. از جمله این عوامل باید به موارد زیر اشاره شود:

اضافه وزن

اضافه وزن برای مبتلایان به بیماری نقرس بسیار خطرناک است. زیرا وزن بیش از حد باعث افزایش اسید اوریک در بدن می شود. این ماده به گسترش بیماری نقرس کمک می کند. علاوه بر این، باید بدانید که کاهش وزن به کاهش درد کمک می کند.

به همین دلیل توصیه می شود که افراد مبتلا به این بیماری وزن خود را کنترل کنند. اثر ورزش درمانی در بهبود نقرس به این صورت است که کمک می کند که اضافه وزن نداشته باشید. به این ترتیب فشار کمی به مفاصل وارد می شود و درد کاهش پیدا می کند.

ورزش درمانی در بهبود نقرس

قلب خود را فراموش نکنید

بهتر است بدانید که افراد مبتلا به بیماری نقرس در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند. از طرفی می دانیم که ورزش به سلامتی جسمی افراد کمک می کند. بنابراین افرادی که بیماری نقرس دارند؛ نباید تاثیر ورزش درمانی در  درمان نقرس را نادیده بگیرند.

تمرین های ورزشی موثر در بهبود بیماری نقرس

به طور کلی، توصیه می شود که همه بزرگسالان 150 دقیقه در هفته ورزش کنند. این ورزش ها شامل فعالیت های بدنی با شدت متوسط مانند پیاده روی سریع است. بیماران مبتلا به نقرس نیز باید تاثیر ورزش درمانی در بهبود این بیماری را جدی بگیرند. اما پیشنهاد می دهیم که قبل از شروع برنامه ورزشی با پزشک معالج خود در این رابطه مشورت کنید. به همین دلیل در ادامه بهترین تمرین های ورزشی موثر بر درمان این بیماری را معرفی می کنیم:

ورزش های هوازی

ورزش های هوازی به فعالیت هایی گفته می شود که ضربان قلب شما را افزایش می دهند و موجب تقویت استقامت بدنی شما خواهند شد. این ورزش ها شامل پیاده روی یا استفاده از تردمیل و دوچرخه های ثابت است.

در نتیجه پیشنهاد می دهیم که این نوع ورزش ها را در برنامه خود بگنجانید. اگر می پرسید چرا؟ در جواب باید بدانید که این ورزش سبب تقویت عملکرد ریه می شود. در نتیجه میزان اکسیژن مصرفی، سوخت و ساز اسید اوریک در بدن افزایش پیدا می کند. به این ترتیب ورزش درمانی در بهبود نقرس تاثیر خواهد داشت.

شاید برای شما سوال شده است که این ورزش ها را در چه زمان هایی و به چه مدت انجام دهید؟ در جواب باید بدانید که بهتر است که با روزی 10 دقیقه شروع کنید. به مرور زمان و با اضافه کردن روزانه چند دقیقه به زمان خود آن را به مدت 30 دقیقه و سه الی چهار بار در هفته افزایش دهید.

شنا

اگر احساس می کنید که به ورزش در آب بیشتر علاقه دارید؛ شنا و ورزش در آب گرم گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. شنا علاوه بر احساس خوبی که به شما منتقل می کند؛ نوعی ورزش درمانی در بهبود نقرس به حساب می آید.

زمانی که در آب حرکت می کنید؛ فشار کمی به مفاصل شما وارد می شود. همچنین ورزش در آب از سایش و پارگی مفاصل جلوگیری می کند. دقت کنید که سرعت شنا در انجام این ورزش مهم نیست. تنها کافی است که دو روز در هفته به مدت 15 دقیقه این ورزش را انجام دهید. در نهایت تاثیر شگفت انگیز آن را مشاهده می کنید.

ورزش های کششی

هر روز 15 دقیقه از وقت خود را به انجام ورزش های کششی اختصاص دهید. باید بدانید که افزایش انعطاف پذیری در بدن شما انجام ورزش های دیگر را راحت تر خواهد کرد. معجزه این نوع ورزش را نادیده نگیرید؛ زیرا با انجام آن شاهد حرکت آسان مفاصل دردناک خواهید بود. به این ترتیب تاثیر ورزش درمانی در بهبود نقرس برای شما نمایان خواهد شد.

 

 

ورزش درمانی در بهبود نقرس

ورزش های سنگین

بسیاری از افراد با ابتلا به این بیماری خود را محدود می کنند و با وجود درد، فعالیت های آن ها به شدت کاهش پیدا می کند. این بی تحرکی سبب تضعیف ماهیچه ها خواهد شد. وزنه زدن و انجام تمرینات مقاومتی موجب افزایش قدرت بدنی شما می شود.

به این ترتیب عضلات قوی تر از مفاصل دردناک پشتیبانی می کنند. همچنین باید توجه داشته باشید که با انجام این فعالیت ها علاوه بر تاثیر ورزش درمانی در بهبود نقرس، از بروز آسیب در مفاصل دیگر نیز جلوگیری کرده اید.

جهت جلوگیری از صدمه و آسیب های جدی بهتر است که از تمرینات سبک شروع کنید. سپس با افزایش توان بدنی ورزش های سنگین تری را انجام دهید. در نهایت خواهید دید که انجام فعالیت های روزمره شما آسان تر خواهد شد.

راه هایی جهت ایجاد انگیزه برای ورزش درمانی

اگر از آن دسته افرادی هستید که ورزش نمی کنید و به دنبال بهانه ای برای ترک فعالیت های ورزشی هستید؛ به شما پیشنهاد می دهیم که به دنبال راه هایی جهت ایجاد انگیزه باشید. ورزش درمانی در بهبود نقرس به اندازه ای تاثیر گذار است که نباید آن را نادیده گرفت.

در ابتدا توصیه می کنیم که ورزش هایی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می برید. اینکه این ورزش ها شامل یوگا، رقص یا حتی پیاده روی باشد؛ اهمیتی ندارد. تنها مسئله حائز اهمیت فعالیت های ورزشی است. با لذت از فعالیت های ورزشی، آن را جزئی از تفریحات خود می دانید و احتمال کم تری برای ترک آن وجود دارد.

در صورت امکان از دوستان خود بخواهید که شما را در انجام این فعالیت ها همراهی کنند. به این ترتیب از سوی فرد دیگری به انجام ورزش تشویق خواهید شد. همچنین جنبه تفریحاتی آن بیشتر می شود و تاثیر ورزش درمانی در بهبود نقرس افزایش پیدا خواهد کرد.

کلام آخر

اگر به بیماری نقرس دچار هستید؛ ممکن است که ضعف در ماهیچه ها و عضلات خود را احساس کرده باشید. نداشتن فعالیت های ورزشی باعث می شود که اندام شما انعطاف پذیری خود را از دست بدهد. در نتیجه ماهیچه ها و مفاصل ضعیف شده و باعث ریزش استخوان می شود.

این در حالی است که ورزش به شما کمک می کند که بیماری خود را مدیریت کرده و در مسیر بهبود آن قدم بردارید. اما شاید بپرسید که ورزش درمانی در بهبود نقرس چه تاثیری دارد؟ همان طور که در متن این مقاله گفته شد؛ تاثیر این موضوع را نباید دست کم بگیرید.

تمرینات مناسب و مداوم علاوه بر این که درد را کاهش می دهند؛ سبب افزایش انرژی در بدن خواهند شد. همچنین با انجام فعالیت های ورزشی وزن خود را کنترل خواهید کرد که خود عاملی جهت کاهش درد محسوب می شود.

علاوه بر همه این موارد با ورزش مفاصل و عضلاتی سالم خواهید داشت که منجر به معکوس کردن اثرات نقرس می شود. در این مقاله به برخی از فعالیت های ورزشی اشاره کردیم که با کمک آن ها درمان این بیماری سریع تر انجام می شود.

Source: www.healthgrades.com, www.springchicken.co.uk

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *