مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

تاثیر ورزش درمانی بر کاهش درد کمر

آیا  دوست دارید که به زندگی عادی و بدون درد خود برگردید؛ اما کمر درد مانع می شود؟ آیا علاقه دارید ک کارهای روزمره خود را بدون احساس درد کمر انجام دهید؟ ما قصد داریم، جهت تسکین درد کمر ورزش درمانی را به شما پیشنهاد می دهیم.

تمرینات ورزشی جهت تقویت کمر وجود دارد که باعث کاهش درد آن می شود. منشا درد کمر در افراد متفاوت است با این وجود اسکلت عضلانی در این ناحیه به عنوان علت اصلی آسیب شناخته می شود. در این مقاله از تاثیرات ورزش روی درد کمر در نواحی مختلف آن صحبت می کنیم. در ادامه مقاله با ما باشید.

ورزش موجب تبادل مایعات در دیسک

انجام حرکات ورزشی در ناحیه کمر موجب تولید مایعات در این ناحیه می شود، همین امر سبب سلامت یا تقویت و درمان کمر است. جهت درک بهتر مثالی می زنیم. فرض کنید، دیسک سالم به اسفنجی می ماند که با آب متورم شده است و آب از اسفنج بیرون می زند؛ این عمل اسفنجی باعث توزیع مواد مغذی در دیسک می شود.

از جمله ویژگی دیگر تبادل مایعات در کمر کاهش تورم در بافت های نرم کنار دیسک است. اطراف دیسک ها بافت های نرم تری وجود دارند؛ اگر این بافت ها مایعات کافی را جذب نکنند، دچار سوء تغذیه و دژنراسیون می شوند که نتیجه آن درد در ناحیه کمر است.

جهت جلوگیری از چنین آسیبی بهتر است فعالیت بدنی مناسب داشته باشید. در ورزش درمانی مایعات کافی در نواحی کمر هنگام انجام حرکات کششی تولید می شود.

تاثیر ورزش درمانی بر کاهش درد کمر

ورزش موجب کشش،تقویت و ترمیم عضلات

پزشکان معتقد هستند که ورزش درمانی به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم به کاهش درد ناحیه کمر شما کمک می کند؛ همچنین جهت کاهش درد کمر ما به تقویت هر دو روش نیاز داریم. در ادامه این دو روش را شرح می دهیم.

روش غیر مستقیم تقویت عضلات کمر جهت کاهش درد

در این روش درواقع شما از عضلات کمر خود حمایت بزرگی می کنید؛ هنگامی که شما در حال ورزش هستید، عضلات و ماهیچه های تمام قسمت های بدن شما دچار کشش می شود. نتیجه این کشش ها به تقویت و ترمیم عضلات نواحی مختلف بدن شما می انجامد.

بدین گونه شما با قدرتمندسازی عضلات نواحی مختلف بدن به خصوص عضلات ماهیچه پا فشار مضاعف را از روی کمر برداشته اید؛ درنتیجه از عضلات کمر خود حمایت کرده اید.

درواقع پا در بدن حکم پایه های ساختمان را دارد. هرچه پایه های ساختمان محکم تر باشد، بنا قوی تر است. درنتیجه اگر ماهیچه های پا قوی تر باشد کمر دچار فشار مضاعف نمی شود. این گونه است که ورزش درمانی  کاهش درد را به طور غیر مستقیم در ناحیه کمر در پی دارد.

روش مستقیم تقویت عضلات کمر جهت کاهش درد

در این روش ورزش دقیقا باعث قدرت عضلات ناحیه کمر و شکم می شود. عضلات کمر و شکم کرست داخلی هستند که از دیسک های مهره ها، مفاصل و ربات ها حمایت می کنند. فرض کنید، شما دارای عضلات شکم و کمر ضعیفی باشید؛ در این صورت قطعا توانایی حفاظت از دیسک های مهره ها، مفاصل و ربات ها را ندارید. درنتیجه شما باید این کرست داخلی را قوی تر کنید.

تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات پشت باعث بهبود عملکرد کمر و شکم در حمایت از موارد گفته شده است. ورزش درمانی به عضلات پشتی کمک می کنند که مانع از تشدید بافت های نرم مانند عضلات، رباط ها و تاندون ها شوند.

تاثیر ورزش درمانی بر کاهش درد کمر

ورزش موجب کاهش استرس در کمر

جالب است بدانید که کشش عضلات همسترینگ موجب کاهش استرس کمر می شود. مفاصل نیاز به حرکت مناسب  و روان دارند. درصورتی که شما ورزش درمانی را به درستی انجام دهید، موجب گردش خون مناسب در بدن خود می شوید که نتیجه آن کاهش استرس در کمر است.

ورزش نکردن موجب افزایش درد کمر

متاسفانه تصور غلطی در بعضی از مردم رواج دارد که هنگام درد کمر فرد بیمار نباید ورزش کند زیرا انجام هر حرکت کششی باعث تمدید درد آنها می شود. لازم به ذکر است که پزشکان این موضوع را رد می کنند بلکه آنها معتقد هستند که انجام حرکات کششی نوعی ورزش درمانی محسوب می شود که جهت بهبودی و تسکین دردهای طولانی مدت بسیار حائز اهمیت است.

پزشکان معتقد هستند که در شروع کمر درد نباید استراحت از یک تا دو ساعت بیشتر شود زیرا عدم تحرک طولانی مدت به افزایش درد کمر، ضعف و بی حسی آن می انجامد.

بهتر آن است که هنگام کمردرد در اولین قدم از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید؛ سپس با برنامه تمرینی کنترل شده و تدریجی به انجام فعالیت های ورزشی استاندارد جهت بهبود درد کمر خود بپردازید. تمرینات کمر جهت توانبخشی ستون فقرات و کاهش درد کمر ضروری هستند.

تاثیر ورزش درمانی بر کاهش درد کمر

تاثیر ورزش در درمان و جلوگیری از کمر درد

انجام حرکات ورزشی موجب تغذیه بهتر ستون فقرات می شود و تغدیه بهتر در ستون فقرات ترمیم ساختارهای آن را به همراه دارد. بدین منوال ورزش مناسب باعث درمان مشکلات کمر است.

درصورتی که شما به درد کمر دچار نشده باشید، بهتر است که جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلی اقدام کنید. بهترین عمل انجام حرکات کششی و ورزش درمانی در مرحله اول است. این حرکات موجب سلامت آناتومی بدن می شود؛ همچنین به انعطاف پذیری بیشتر ستون فقرات و قوی تر کردن آنها کمک می کند.

در چنین وضعیتی شما احتمال آسیب دیدگی و درد کمر را در بدن خود کاهش داده اید. در ادامه به صورت موردی به مزایای انجام ورزش جهت تسکین درد کمر می پردازیم:

  • حذف فشار وارد بر دیسک نخاع و مفاصل با تقویت عضلات ستون فقرات
  • توانایی بیشتر در تحرک
  • گردش خون بهتر در دیسک های ستون فقرات جهت تغذیه
  • ترشح اندروفین؛ اندروفین مایعی است که به صورت طبیعی موجب تسکین درد می شود. انتشار مورد نیاز اندروفین در بدن نه تنها موجب تسکین درد می شود بلکه در روحیه فرد بیمار نیز تاثیر مثبت می گذارد و علائم افسردگی را از او دور می کند. همین امر جهت بهبود بهتر درد کمر می شود.
  • کاهش شدت درد در نواحی پشت و گردن
  • حداقل رسانی تعداد نواحی آسیب دیده

نکته مهم در ورزش درمانی

هرگز به صورت خود جوش و بدون مشورت با پزشک به انجام حرکات ورزشی نپردازید زیرا ممکن است نتیجه عکس دهد. قبل از انجام هرگونه فعالیت بدنی درخصوص کاهش درد ناحیه کمر خود ابتدا به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

حرکات ورزشی خود را با او درمیان بگذارید یا از او بخواهید که حرکات مناسب را برای شما بگوید. با انجام روش درست ورزش درمانی سلامتی کمر خود را بیش از پیش تضمین کنید.

تاثیر ورزش درمانی بر کاهش درد کمر

سخن آخر

در این مقاله نتیجه گرفتیم که ورزش درمانی یک روش درمانی لازم و مناسب جهت بهبود درد در ناحیه کمر است. جهت بهبود آسیب دیدگی های خود نه تنها از استراحت بیش از حد خودداری کنید بلکه به انجام فعالیت های سنگین نیز نپردازید.

بهتر آن است که برنامه ورزشی مناسب را از پزشک خود تهیه کنید. همچنین علاوه بر تقویت عضلات و ماهیچه های کمر خود به تقویت عضلات پای خود نیز توجه داشته باشید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود. هدف ما تندرستی و سلامت شما عزیزان است.

Source: www.spine-health.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *