مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

تاثیر ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یا Parkinson’s Disease یک بیماری مخرب اعصاب است که بسیاری از افراد کهن سال و پیر را درگیر می کند. این بیماری برای نخستین بار در سال های آغازین قرن 19 میلادی و توسط دانشمند بریتانیایی جیمز پارکینسون شناسایی شد و به همین دلیل نام او را نیز بر این بیماری نهاده اند.

این بیماری یک مشکل پیش رونده است و امروزه حتی افراد جوان را نیز درگیر می کند. پارکینسون به طور معمول باعث لرزش بدن و ناتوانی در تحرک می شود. همچنین بر توانایی افراد در انجام کارهای روزمره تاثیر منفی دارد.

متاسفانه بیماری پارکینسون به دلیل ساختار پیچیده و پیش رونده ای که دارد؛ هنوز درمان قطعی و ریشه ای برای بهبود کامل آن در دسترس نیست؛ اما این امکان وجود دارد که با مصرف برخی داروها و تغییرات مربوط به سبک زندگی علائم آن را کند کرده و بهبود پیدا کند.

ما در این مقاله قصد داریم که شما را با انواع تمرین ها و تاثیر ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون آشنا کنیم که اطلاعات مفیدی در رابطه با ورزش هایی که باعث تسکین و بهبود نسبی علائم بیماران مبتلا به پارکینسون می شوند؛ کسب کنید. به همین منظور تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

تاثیر ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون

آیا ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون تاثیر دارد؟

ورزش درمانی این امکان را ندارد که بیماری پارکینسون را به طور کامل درمان کند. درواقع همانطور که بالاتر نیز گفته شد؛ تا به اینجا هیچ درمان قطعی برای بیماری پارکینسون به دست نیامده است. تاثیر ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون نیز جنبه مقابله ای دارد. زیرا پس از ابتلا به این بیماری، آسیب نورولوژیکی که به دستگاه عصبی وارد می شود؛ قابلیت معکوس سازی و بازگشت به شرایط اولیه را ندارد.

اما ورزش درمانی این قابلیت را دارد که به افراد مبتلا در جبران تغییرات ایجاد شده به وسیله این بیماری کمک کند. این درمان های جبرانی همانطور که از نام آن ها مشخص است؛ شامل یادگیری تکنیک ها، فنون، استراتژی ها و تجهیزات حرکتی جدید هستند.

یکی از بهترین راه ها این است که تعدادی تمرین و حرکت فیزیکی را یاد گرفته و انجام دهید که از این طریق ماهیچه های خود را محکم تر و قوی تر کرده و سفتی و خشکی آن ها را برطرف کنید. بسیاری از این تمرین ها به راحتی در خانه قابل انجام هستند. هدف از تاثیر ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون این است که با افزایش بهبود عملکرد، کارایی و کاهش تنش ها و درد، استقلال خود را افزایش داده و کیفیت زندگی خود را نیز ارتقا دهید. بنابراین با این وجود ورزش درمانی تاثیرات بسیار زیادی در بهبود وضعیت افراد مبتلا به پارکینسون داشته و در تسکین علائم و افزایش کیفیت زندگی آن ها نقش مهمی ایفا می کند.

تاثیرات کلی ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون

بر اساس پژوهش های صورت گرفته و تایید شده بسیار معتبر ورزش درمانی فواید زیادی برای زندگی افراد مبتلا به بیماری پارکینسون دارد که از جمله آن ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  1. رفع مشکلات مربوط به حفظ تعادل؛
  2. رفع مشکلات مربوط به هماهنگی جسمانی و حرکتی؛
  3. رفع خستگی؛
  4. رفع انواع درد؛
  5. رفع مشکلات مربوط به گام برداری و قدم زنی؛
  6. بهبود مشکلات مربوط به ناتوانی در تحرک؛
  7. بهبود مشکلات مربوط به ضعف بدن.

 

تاثیر ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون

معرفی تعدادی از حرکات رایج در ورزش درمانی

در این بخش قصد داریم که تعدادی از انواع حرکات و تمریناتی که برای افراد مبتلا به پارکینسون بسیار مفید و موثر واقع می شوند را به شما معرفی کنیم. در این بخش از مقاله با ما همراهی کرده و این حرکات را بدون ایجاد فشار بر بدن خود انجام دهید.

تمرینات دامنه حرکتی

یکی از تمرینات ویژه جهت بهبود وضعیت بیماران مبتلا به پارکینسون، LSVT BIG نام دارد. LSVT در واقع حروف ابتدایی کلمات Lee Silverman Voice Treatment بوده که معنای دقیق آن درمان صوتی لی سیلورمن است. از یکی از زیر شاخه های این درمان یعنی LSVT Loud به منظور تقویت صدا استفاده می شود.

طبق گفته دکتر پادیلا دیویدسون ابداع این روش به این منظور بود که باعث افزایش دامنه حرکتی بیماران مبتلا به پارکینسون بشود. در حرکات موجود در LSVT BIG  فعالیت های فیزیکی را به شکل اغراق شده مانند گام های بلند و چرخش بازوها را به طور سریع باید انجام دهید.

این روش به این دلیل انجام می شود که کشش و قدرت عضله را بازیابی کرده و سرعت پیشرفت هیپوکینزی یا کاهش فعالیت حرکتی را در بیماران مبتلا به پارکینسون که به حرکات کوچک تر و آشفته تر پیش رونده منجر می شود؛ کاهش دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این درمان و تاثیر این مدل از ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون خود با یک پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید.

الگوهای تقابلی

حرکات تقابلی که از جمله روش های تاثیرگذار ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون به حساب می آیند؛ درواقع الگوهای این طرف به آن طرف و چپ به راست یا راست به چپ نامیده می شوند. این الگوها حرکاتی مانند تاب دهی بازوها در زمان گام برداری حین پیاده روی را شامل می شود. بیماری پارکینسون ممکن است که بر این الگوها و توانایی شخص در انجام آن ها تاثیر داشته باشد.

تراپیست شاید که به شما کمک کند که الگوهای تقابلی را با استفاده از دوچرخه مسطح (دوچرخه مسطح، یک دوچرخه ثابت است که برای انجام آن باید روی زمین به طور درازکش قرار بگیرید) یا دستگاهی بیضی شکل (که در آن از بازوها و پاهای خود بدون فشار کار می کشید) تقویت کنید.

به توصیه دکتر پادیلا دیویدسون، تمرین پیاده روی را بسیار جدی بگیرید و به خاطر داشته باشید که تاب دهی و چرخش بازوهای خود را نیز حین پیاده روی انجام دهید. همچنین حفظ یک ریتم خاص با استفاده از موزیک و آواز ممکن است که بسیار کمک کننده باشد. کلاس های رقص و تای چی نیز بسیار مفید هستند.

تاثیر ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون

تمرینات مربوط به تعادل

از دیگر انواع روش های تاثیرگذار ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون، تمرینات مربوط به تعادل است. بنا به گفته دکتر پادیلا دیویدسون تعادل نرمال، فعل و انفعال بین آن چیزی است که با چشمان خود می بینید (بازخورد بصری)، چیزی که با گوش داخلی خود می شنوید (که گوش داخلی به هدایت و جهت گیری شما کمک می کند) و آن حالتی است که شما زمین زیر پای خود را چگونه با پاهای خود حس می کنید.

بیماری پارکینسون این قابلیت را دارد که بر این سیستم تعادل تاثیر منفی گذاشته و نحوه گام برداری شما را ناپایدار و بی تعادل کند. به طوری که باعث می شود که شما از قرارگیری در فضای عمومی یا شلوغ وحشت داشته باشید.

تمرین گام برداری از موثرترین انواع ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون است؛ بسیار کمک کننده در این زمینه محسوب می شود. تمرین ها و فعالیت های درمانی که هدف از انجام آن ها بهبود وضعیت تعادل بوده؛ لازم است که توسط یک تراپیست حرفه ای هدایت شود. زیرا او قادر خواهد بود که حین کار روی شما وجود هرگونه مشکل را در تعادل درک کرده و روش های جبرانی آن را به شما آموزش دهد.

تمرینات کشش و انعطاف پذیری

پدیدآیی سفتی و سختی در عضلات خم کننده لگن، عضلات عقب ران یا همسترینگ و عضلات ساق پا برای بیماران مبتلا به پارکینسون از شایع ترین و رایج ترین عوارض است.

دکتر پادیلا دیویدسون اعتقاد دارد که به منظور مقابله با این سفتی عضلات بهتر است که آن ها را نه یک بار در روز، بلکه در فواصل زمانی مختلف و منظم در طول روز کشش دهیم. جهت انجام این حرکات از یک درمانگر یا متخصص فیزیوتراپی که در انجام ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون تخصص دارد؛ کمک بگیرید.

تمرینات قدرتی

ماهیچه ها به طور طبیعی با افزایش سن ضعیف تر می شوند؛ به همین منظور به جرات باید گفت که تمرینات قدرتی برای همه مفید و لازم است. دکتر پادیلا دیویدسون معتقد است که تحقیقات و پژوهش های معتبر نشان می دهند که ضعف ماهیچه برای بیماران مبتلا به پارکینسون بیشتر مشکل ساز خواهد شد.

متناسب با این که بیماری شما در چه Level مرحله یا سطحی قرار دارد؛ تراپیست شاید از شما بخواهد که با استفاده از دمبل های سبک یا کش های مقاومتی (نوعی کلفت تر از کش های لاستیکی) تمرینات مقاومتی ویژه ای را انجام دهید. دوره های تمرینی در استخر که در آن با مقاومت آب روبه رو می شوید؛ برای تقویت ماهیچه ها مناسب هستند.

 

 

تاثیر ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون

سخن آخر

بیماری پارکینسون یا Parkinson’s Disease یک وضعیت مخرب برای دستگاه عصبی انسان است که به ضعف حرکتی، جنبشی و فعالیت های بدنی منجر می شود. این بیماری یک مشکل پیش رونده و تصاعدی است که سطوح مختلفی دارد و با افزایش سطوح، شدت و سختی بیماری نیز افزایش پیدا می کند.

متاسفانه تا به اینجا درمان قطعی و بادوامی برای بیماری پارکینسون ابداع نشده است و درمان های موجود جنبه تسکین دهنده دارند. در این رابطه باید بدانید که یکی از بهترین انواع درمان ها تاثیرات ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون است.

ما در این مقاله شما را با انواع تمرینات و تاثیر روش های ورزش درمانی بر بیماری پارکینسون آشنا کردیم. تمرینات قدرتی، تمرینات کششی، تمرینات حفظ تعادل، الگوهای تقابلی، پیاده روی، شنا و موارد دیگر از جمله مناسب ترین تمرین ها در این زمینه به شمار می روند. بنابراین با انجام هر یک از این ورزش ها، علائم بیماری خود را کاهش دهید.

Source: www.webmd.com, www.hopkinsmedicine.org

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *