مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

تاثیر جوراب واریس بر درمان آن

واریس عارضه ای است که اقشار مختلفی از جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل عموما در سنین میانسالی و پیری رخ می دهد؛ اما گاهی جوانان نیز به واریس مبتلا می شوند. یکی از دلایل اصلی این مشکل، ساعت های طولانی است که به صورت ایستاده سپری می کنید. البته این مورد بیشتر نقش تشدیدکنندگی دارد.

یکی از راه هایی که جهت درمان واریس پیشنهاد می شود؛ استفاد از جوراب های خاصی است. در این نوشته قصد داریم که تاثیر این روش را در درمان واریس تشریح کنیم. آگاهی از این موارد به اطلاع صحیح و اصولی از روند درمان منجر خواهدشد.

تاثیر جوراب واریس بر درمان آن

چرا باید از جوراب واریس استفاده شود؟

این جوراب به دلیل خاصیت الاستیک و کشسانی که دارد؛ موجب گردش خون سالم در ارگان های مختلف به ویژه پاها می شود که این امر به جلوگیری از موارد زیر منجر خواهدشد:

حدود چهل درصد از جمعیت ایالات متحده تحت تاثیر نارسایی های مزمن وریدی دچار مشکلات جدی تری همچون واریس می شوند. به این دلیل که افراد مبتلا به نارسایی مزمن وریدی، عموما در پایان یک روز کاری سخت و طولانی دچار تورم شدید در ناحیه پا و مچ خواهند شد که با درد یا گرفتگی شبانه همراه است.

این علائم به دنبال آسیب دیدگی دریچه های موجود در رگ ها و اختلال در گردش خون به وجود می آیند. این مسئله موجب تجمع خون در اطراف مچ و ساق پا می شود. تمامی این علائم با گذشت زمان، منجر به واریس می شوند. در این بیماری رگ های پا به شکل پیچ خورده و به رنگ آبی یا بنفش در می آیند که از زیر پوست به خوبی قابل مشاهده هستند.

فشاری که جوراب های واریس به ساق و مچ پا وارد می کنند؛ شریان های سطحی را فشرده می کند و با این عمل دریچه های وریدی قادر هستند که به درستی عملکرد خود را انجام دهند و خون بدون انسداد به قلب بازگردد.

تاثیر جوراب واریس بر درمان آن

مزایا و کاربرد

جوراب واریس در شرایطی که تشدیدکننده مشکلات وریدی است؛ بسیار کاربردی خواهندبود:

  • قرارگیری طولانی مدت در حالت نشسته یا خوابیده
  • مسافرت های هوایی یا زمینی طولانی
  • بارداری

از این جوراب ها از سالیان دور جهت بهبود گردش خون استفاده می شد. طبق گفته نویسندگان اسکلروتراپیست حتی سربازان رومی نیز جهت درمان واریس دور ساق پاهای خود بندهای چرمی می پیچیدند که گردش خون در طول راهپیمایی های طولانی بهبود پیدا کند. البته جوراب های واریس مدرن پیشرفته تر هستند و فشار پایداری در پاها ایجاد می کنند که گردش خون مناسب در قلب را به همراه دارند.

در این رابطه جالب است بدانید که انواع ساق بلند فشار بیشتری را به مچ پا اعمال می کند که این فشار جریان خون را تقویت خواهدکرد. مطالعات انجام شده در این زمینه حاکی از آن است که انواع مختلفی از جوراب واریس ساق بلند فشارهای مختلفی را اعمال می کنند که در درمان واریس موثر هستند؛ اما در برخی از موارد به تنهایی و بدون کمک جراحی منجر به درمان قطعی نخواهندشد.

پوشیدن جوراب واریس

این نوع جوراب ها در طول، اندازه و رنگ های متنوعی دردسترس هستند. جوراب واریس طبق تشخیص پزشک برای یک پا یا هردو قابل استفاده است. به خاطر داشته باشید که جوراب واریس در تمام طول روز به خصوص در مواقعی که سرکار هستید یا مجبور می شوید که مدت طولانی در یک حالت خاص باشید؛ باید روی پا قرار داشته باشد. البته هنگام خواب بهتر است که آن ها را دربیاورید.

اگر برنامه کاری یا زندگی فشرده ای دارید؛ بیش از یک عدد یا یک جفت جوراب تهیه کنید. به این دلیل که در صورت شستشو یک جفت آماده دیگر در دسترس داشته باشید. هنگام شستشو نیز این جوراب را در معرض دمای 40 درجه سانتیگراد قرار دهید و در معرض حرارت مستقیم خشک کنید.

جوراب ها هر سه تا شش ماه یک بار باید تعویض شوند و روند پیشرفت درمان واریس توسط پزشک عمومی یا متخصص کنترل شود.

از آن جهت که این دسته از جوراب های درمانی بسیار تنگ هستند؛ پوشیدن آن ها گاهی بسیار سخت است. دقت کنید که پیش از پوشیدن پاها باید کاملا تمیز و خشک باشند. اگر از لوسین بدن استفاده می کنید؛ صبرکنید که کاملا خشک شود؛ سپس جهت استفاده از این جورات اقدام کنید.

تاثیر جوراب واریس بر درمان آن

نحوه صحیح استفاده از جوراب واریس و تاثیر آن بر درمان

اگر جوراب واریس به درستی پوشیده نشود یا اینکه سایز نامناسبی داشته باشد؛ اثرات مخرب آن بیش از تاثیرات درمانی خواهدبود.

قرارگیری در حالت افقی باعث می شود که دریچه های وریدی نسبت به حالت نشسته یا ایستاده عملکرد بهتری داشته باشند. به این دلیل که در حالت عمودی، جاذبه زمین حرکت و جریان خون به دریچه های آسیب دیده را به خطر می اندازد. همین امر موجب می شود که پاها در ابتدای روز وضعیت خوبی داشته باشند؛ اما با نزدیک شدن به پایان روز حالت تورم و سنگینی در این ناحیه اتفاق بیافتد.

یک راه اساسی جهت جلوگیری از این حالت تورم ناخوشایند، استفاده از جوراب واریس بلافاصله پس از خروج از تختخواب است. در حقیقت، این جوراب ها به درمان علائم مختلفی همچون تورم پا، خستگی، درد، گرفتگی شبانه بسیار کمک می کند.

انتخاب سطح فشرده سازی مناسب

چهار سطح مختلف فشرده سازی وجود دارد که باید در خصوص انتخاب هریک با متخصص مشورت کنید:

  • خفیف: این سطح در صورت نارسایی مزمن وریدی و جهت حمایت از جریان خون سالم استفاده می شود که احساس سبکی بیشتری در پاها ایجاد کند.
  • متوسط: سطح فشرده سازی متوسط در جوراب واریس موثرتر از حالت قبل خواهد بود و در مواقعی که علائم واریس مشهود شده است؛ کاربردی به نظر می رسد.
  • سفت و محکم: جوراب هایی که این سطح از فشرده سازی را دارند؛ در موارد جدی تری همچون بیماری های وریدی مانند ترومبوز ورید عمقی، زخم پا و ورم لنفاوی قابل استفاده هستند.

انتخاب اندازه مناسب و تاثیر بهتر

اگر نوع مناسبی از این جوراب را انتخاب نکنید؛ احساس راحتی کافی در آن نخواهیدداشت. اندازه گیری کمک می کند که انتخاب مناسبی در این مورد داشته باشید. البته نکات زیر نیز حائز اهمیت هستند:

  • اندازه گیری را صبح ها پس از بیداری و پیش از اینکه پاهای خود را زمین بگذارید؛ انجام دهید.
  • هنگام انتخاب جوراب های بلند زانو، باریک ترین قسمت یعنی مچ پا و وسیع ترین قسمت را ساق پا درنظر بگیرید. پس از این مرحله بر تخت بنشینید و درحالی که پاها را بر زمین قرار دادید؛ با زانوها زاویه 90 درجه تشکیل دهید. اندازه گیری را بین زانوی خم شده هرپا انجام دهید.
  • در مورد جوراب مخصوص ران، مراحل جوراب بلند زانو را انجام دهید. سپس بایستید و ران ها و زیر باسن را نیز اندازه گیری کنید. در انتها نیز فاصله بین باسن و سرینی را مشخص کنید.

انجام این اندازه گیری ها دشوار است. بنابراین در صورت بروز مشکل از پزشک یا متخصص کمک بگیرید که تاثیر این جوراب ها در درمان مشکل شما دوچندان شود.

تاثیر جوراب واریس بر درمان آن

نتیجه گیری

یک روش قدیمی و موثر که جهت رفع مشکلات ناشی از ورم پاها و بیرون زدگی رگ های پا توصیه می شود؛ استفاده از جوراب واریس است. این جوراب ها در اندازه، طول و رنگ های مختلفی در بازار وجود دارند و جهت دستیابی به نتیجه مناسب باید اندازه درستی از آن انتخاب شود. باتوجه به اینکه اگر از مورد نامناسب استفاده کنید؛ مشکلات زیادی ایجاد می شود؛ بهتراست که اندازه گیری بسیار دقیق انجام شود.

پوشیدن جوراب واریس با اعمال فشار به مچ و ساق پا به بهبود فشار خون که در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن وریدی و واریس به سختی انجام می شود؛ کمک می کند. بنابراین اگر پزشک معالج برای شما استفاده از این جوراب ها را تجویز کرده است؛ باید سال ها این جوراب را بلافاصله پس از بیداری بپوشید. به خصوص در مواقعی که مدت طولانی در حالت نشسته یا ایستاده قرار دارید.

Source: www.nhs.uk, www.medicalnewstoday.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *