مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

بهبود کیفیت خواب با ورزش امکان پذیر است؟

به طور قطع همه می دانند که ورزش برای سلامتی مفید است. برای از بین بردن استرس و شفافیت ذهن، ورزش یک امر مفید محسوب می شود. همچنین بهبود کیفیت خواب با ورزش در اکثر تحقیقات نشان داده شده است. از جمله برای افراد مبتلا به اختلالات خواب و سایر بیماری های مرتبط به خواب که ممکن است وجود این خلل ها، از نبود ورزش پیش آمده باشد، ورزش یک ضرورت تلقی می شود.

بنیاد ملی خواب که به طور سالانه، موضوع خواب را در آمریکا بررسی می کند، به شکل واضح به رابطه بین ورزش و خواب پی برده است. بر اساس نتایج نشان داده شده توسط این بنیاد، افرادی که به طور منظم ورزش می کنند نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی دهند، کیفیت بهتر و خواب مداوم تری را تجربه می کنند.

در این مقاله ما بخشی از این تحقیقات را بررسی می کنیم. همراه ما باشید.

بهبود کیفیت خواب با ورزش امکان پذیر است؟

بهبود کیفیت خواب با ورزش بر اساس گزارشات علمی

طبق تحقیقات بنیاد ملی خواب در آمریکا افرادی که ورزش نمی کنند، علائم اختلالات خواب مانند بی خوابی و آپنه انسدادی خواب را تجربه می کنند. جالب تر از این، در حالی که انجام ورزش در فردی رو به بیشتر شدن می رود، افراد دیگر که ورزش های سبک تر انجام می دهند حتی یک پیاده روی ده دقیقه ای، خواب قابل ملاحظه ای را بهتر از افراد غیر ورزشکار تجربه می کنند.

بر اساس یک مصاحبه از 1000 فرد بزرگسال در سنین 23 تا 60 سال که توسط NSF تهیه شده است، از شرکت کنندگان خواسته شد که درباره فعالیت بدنی خود در هفته گذشته گزارشی ارائه دهند. این گزارش شامل جزییاتی درباره دفعات، مدت زمان و شدت زمان ورزش بوده است. همچنین از آن ها خواسته شد درباره کمیت و کیفیت خواب خود و مشکلات خواب نیز، از جمله علائم بی نظمی خواب و خواب آلودگی در طول روز گزاراشی ارائه داده شود.

شرکت کنندگان درباره سلامت کلی خود و عادات شخصی از جمله مصرف الکل و سیگار نیز اطلاعاتی عرضه کردند.

بر اساس گزارش های فعالیت بدنی، پاسخ دهندگان با در نظر داشتن عادت های ورزش به چهار دسته تقسیم شدند. این چهار دسته به شرح زیر است:

  • نیرومند: این افراد فعالیت هایی ازقبیل دویدن، دوچرخه سواری، شنا و سایر کارهایی را که در زمره فعالیت های بدنی است، انجام می دادند؛
  • متوسط: پاسخ دهندگان این گروه بیشتر وقت خود را صرف انجام فعالیت هایی می کردند که شامل یوگا و تمرین با وزنه است؛
  • روشن: افراد این گروه به طور طبیعی برای فعالیت های بدنی وقت می گذاشتند و در درجه اول ورزش خود را با پیاده روی شروع می کردند؛
  • بدون فعالیت: پاسخ دهندگان در این گروه، هیچ ورزشی نمی کردند.

در ادامه نتایج را بررسی خواهیم کرد.

بهبود کیفیت خواب با ورزش امکان پذیر است؟

بهبود کیفیت خواب با ورزش بر اساس نتایج NSF

نتایج به دست آمده در گزارشات NSF بسیار قابل توجه است. تمامی پاسخ دهندگان شامل ورزشکاران پرتحرک و غیر ورزشکاران به این شکل است که به طور تقریبی به همان میزانی که ورزش می کنند، به همان میزان خواب شبانه دارند.

جالب است که همه گروه ها گزارش دادند برای تامین نیازهای روزمره خود به شکل تقریبی به همین میزان خواب احتیاج دارند که به طور متوسط برابر با 7 ساعت و 17 دقیقه است.

اما ورزشکاران در تمامی سطوح گزارشی مبنی بر خواب بهتر را نسبت به سایرین ارائه دادند که به شرح زیر است:

بیش از نیمی از ورزشکاران گفتند که هر شب یا به طور تقریبی در هر شبانه روز، خواب خوبی دارند. در حالی که نزدیک به 40 درصد غیر ورزشکاران این تجربه را ارائه ندادند.

ورزشکاران در تمام سطوح نیز کیفیت خواب خود را نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند با عبارات (بسیار خوب) و (نسبتا خوب) توصیف کردند.

در حالی که تمامی ورزشکاران به طور قابل توجهی خواب بهتر را گزارش می دادند، بالاترین بهبود کیفیت خواب با ورزش، توسط کسانی گزارش شد که شدیدترین و بیشترین فعالیت بدنی را انجام می دادند.

جالب است حداقل احتمال مشکل در خواب مختص این افراد است.

بهبود کیفیت خواب با ورزش امکان پذیر است؟

میزان احتمال مشکل در خواب برای ورزشکاران پر قدرت

بر اساس گزارشات دریافت شده از این تحقیقات، 26 درصد از ورزشکاران پر قدرت گفتند که کیفیت خواب آنها بسیار خوب است، در حالی که 16 درصد از این ورزشکاران خواب سبکی داشتند.

66 درصد از ورزشکاران پرتحرک گفتند که به خواب بیشتری نسبت به سایر افراد نیاز دارند؛ در‌حالی‌که این نسبت شامل 53 درصد از ورزشکاران متوسط و سبک می شود.

ورزشکاران پرتحرک مشکلات خواب کمتری را نسبت به ورزشکاران متوسط و سبک تجربه می کنند. ازجمله مشکلات آن ها از منظر بهبود کیفیت خواب با ورزش، کم خوابی، زود بیدار شدن از خواب و عدم توانایی در دوباره خوابیدن است. البته که تمامی ورزشکاران نسبت به افرادی که به هیچ وجه ورزش نمی کنند، کمتر از چنین مشکلاتی رنج می برند.

50 درصد از ورزشکاران پرتحرک اظهار کردند که در حفظ اشتیاق به زندگی مشکلی ندارند. در‌حالی‌که 40 درصد از ورزشکاران متوسط و سبک و همچنین 33 درصد از افراد غیر ورزشکار گزارشی ارائه دادند مبنی بر اینکه عدم اشتیاق در زندگی روزمره وجود دارد.

بهبود کیفیت خواب با ورزش امکان پذیر است؟

افرادی که هیچ ورزشی نمی کنند

این دسته از افراد که هیچ گونه ورزشی نمی کنند، تنها کیفیت پایین خواب را گزارش ندادند، بلکه به تعداد بیشتری از مشکلات بیماری و زندگی روزمره اشاره کردند.

عبارت (بسیار بد) به طور قابل توجهی از سوی افراد غیر ورزشکار در رابطه با خواب شنیده می شود. همچنین 61 درصد از این افراد عبارات (به ندرت) و (هرگز) را در رابطه با کیفیت خوابشان ارائه دادند.

این افراد دو برابر بیشتر از سایرین به خواب آلودگی در طول روز اشاره کردند؛ در‌حالی‌که ورزشکاران تنها شامل 4 درصد این موضوع می شدند.

افراد غیر ورزشکار بر اساس این مطالعات بیشتر از کسانی که ورزش می کنند، در معرض عدم ایمنی هنگام رانندگی، غذا خوردن یا انجام فعالیت های اجتماعی قرار دارند.

بهبود کیفیت خواب با ورزش امکان پذیر است؟

سخن آخر

بهبود کیفیت خواب با ورزش موضوعی است که به طور کامل در این مقاله گفته شده و توسط بنیاد های گوناگون بررسی و آزمایش شده است.

همان طور که متوجه شدید، خواب شما به میزان فعالیتی بستگی دارد که در طول روز انجام می دهید و همچنین کیفیت خواب تا حد زیادی به میزان شدت فعالیت در بیداری شما وابسته است. به همین منظور است که افراد پرقدرت در زمینه ورزش، خواب بهتری را تجربه می کنند زیرا این افراد در طول روز ورزش و به خصوص ورزش های سنگین را برای خود دریغ نمی کنند.

بنابر آنچه ارائه شد، بهترین و واضح ترین پیام این است که هر روز برای ورزش وقت بگذارید و هنگامی که زمان خواب فرا رسید، خواب بهتری را تجربه کنید.

اگر به دنبال روشی برای بهبود کیفیت خواب خود هستید، در همان جایی که هستید از تمرین های روزمره شروع کنید. به امید داشتن رویاهای شیرین در خواب.

Source: www.psychologytoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *