مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

انگشت ماشه ای | درمان انگشت ماشه ای

بحث امروز ما در مورد مشکلی نسبتاً شایع به نام تریگر فینگر یا انگشت ماشه ای است.
چرا به آن انگشت ماشه ای می گویند؟ به این دلیل که در این مشکل وقتی که انگشت خم می شود به راحتی به حالت قبلی بر نمی گردد و هنگامی که بیمار فشاری را برای باز کردن انگشت وارد می کند، انگشت، کاملاً سریع و به صورت ماشه باز می شود. در ادامه در مورد علت و درمان انگشت ماشه ای صحبت خواهیم کرد.
این بیماری معمولاً در افرادی که کارهای مکرر با دست انجام می دهند دیده می شود. مانند خانم های خانه دار یا کسانی که کارهای یدی زیادی انجام می دهند. همچنین احتمال بروز آن در افراد دیابتی یا کسانی که آرتریت روماتوئید یا رماتیسم دارند، بیشتر است.

 

انگشت ماشه ای

 

علت انگشت ماشه ای

در بدن ما یکسری طناب هایی وجود دارد که عضلات را به استخوان ها و مفاصل متصل می کنند که آن ها را تاندون می نامند. تاندون ها، هنگامی که عضلات منقبض می شوند، باعث حرکت در مفصل ها می شوند و در واقع با کشیده شدن این تاندون ها، عضلات باز یا بسته می شوند. همچنین یکسری غلاف هایی دور این تاندون ها وجود دارد که این تاندون ها را در مسیر هدایت می کند. وقتی که تاندون در اثر التهاب حالت متورم شده باشد و حالت دکمه ای پیدا کرده باشد از این غلاف ها به راحتی عبور نمی کند و به هنگام عبور از این غلاف مقاومت کرده و پشت غلاف گیر می کند. منتهی با فشار بیشتر ممکن است به ناگهان از آن غلاف رد شود.

درمان انگشت ماشه ای

در مرحله اول به بیمار توصیه میکنیم که کارهای خود را کمی سبک تر کند، سپس استفاده از کمپرس یخ در محل هایی که این برآمدگی ایجاد شده است میتواند کمک کننده باشد.

حال این برآمدگی ها کجا هستند؟ معمولاً این برآمدگی ها را می توان لمس کرد. این برآمدگی ها عمدتاً در پایه انگشت ها بوجود می آید که می توان آن را لمس کرد.

گاهی اوقات این مشکل با استراحت رفع خواهد شد اما ممکن است با از سرگیری شدید فعالیت ها، مجدداً باز گردد. در مرحله بعد می توان از تزریق کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids) که درمان خوبی است و تزریق راحتی دارد و معمولاً بدون عارضه است، استفاده کرد. با این روش درمانی به شرط رعایت موارد توصیه شده، انگشت ماشه ای درمان خواهد شد.
پس از درمان، احتمال بروز مجدد انگشت ماشه ای وجود دارد. چنانچه بروز مجدد با فاصله باشد، میتوان تزریق را یک تا سه بار دیگر نیز انجام داد.
در مواردی که مشکل مکررا تکرار شود نیاز به جراحی است تا بتوان آن غلاف را آزاد کرد. در برخی موارد شدید ممکن است انگشت خم بماند و باز نشود و حتی در مقابل فشار هم باز نشده و بیمار مجبور باشد که با کمک دست دیگر، انگشت را باز کند. در اینصورت نیاز به درمان فوری است چرا که اگر این وضعیت باقی بماند ممکن است منجر به خشکی مفاصل شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *