مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

انواع ورزش برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر

در مشاغل امروزی سیستم های کامپیوتری نقش پررنگی را دارند و از همین جهت هم ساعات زیادی از روز در استفاده از آنها سپری می شود. اما راهکار کاهش خستگی کار با کامپیوتر چیست؟ به صورت میانگین همه افراد بین 6 الی 8 ساعت با این وسیله کار می کنند که میزان زیادی است.

اثرات منفی که پشت میز نشینی برای کاربر کامپیوتر دارد بیشتر متوجه ستون فقرات و چشم هاست. گسترش کاربردهای رایانه موجب شده که در هر حوزه ای که وارد می شویم با آنها کار کنیم. این موضوع پیشرفت زیادی را در امور به همراه دارد ولی از طرفی هم باید مراقب سلامتی خود باشیم.

بدون شک در دردهای بدنی اولین و موثرترین راه انجام ورزش است. سوالی که در این لحظه پیش می آید این است که کدام نرمش ها خستگی های ناشی از کار با کامپیوتر را کم می کند؟ با ما همراه باشید و این نرمش ها را بشناسید.

انواع ورزش برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر

کاهش خستگی کار با کامپیوتر توسط حرکات ورزشی

اگر جزو افرادی هستید که ساعات طولانی را با کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ کار می کنید، این نرمش ها را انجام دهید. بدین سبب هم خستگی خود را کم می کنید هم جلوی بروز بیماری های جسمانی را می گیرید.

بهتر است بین هر نیم ساعت یا یک ساعت خود استراحت چند دقیقه ای داشته باشید. دستان خود را در پشت سر قفل کنید و کمی عضلات بدن را بکشید و سپس آنها را رها کنید. این حرکت را چند بار انجام دهید و احساس خوب آن را به خود هدیه دهید. اگر مکانی دارید که دراز بکشید و این تمرین را انجام دهید، از آن غافل نشوید.

تمرین دوم برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر این است که انگشت های دست خود را به هم قفل کنید. ستون فقرات خود را صاف کنید و در حالی که دست های خود را به بالا کشیده اید به سمت پهلوها خم شوید. توجه کنید که کف دست ها باید رو به بالا باشد و این تمرین را با ملایمت انجام دهید.

از آنجایی که بیشتر احساس خستگی در کمر است این نرمش نیز عضلات کمر را تحت تاثیر خود قرار می دهد. از روی صندلی خود بلند شوید سپس دست های  خود را تکیه گاه کمر کنید بعد آن را به آرامی به سمت عقب متمایل کنید. به طوری که می خواهید سقف را نگاه کنید و یک قوس ایجاد شود. این حالت بدنی را در هر بار به مدت حداکثر 10 ثانیه حفظ کنید.

انواع ورزش برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر

نرمش گردن در کاهش خستگی کار با کامپیوتر

آناتومی بدن انسان هنگامی که با کامپیوتر کار می کند ناخودآگاه گردن را کمی به سمت جلو قرار می دهد. افزایش میزان خم شدگی گردن به مرور و در ساعات طولانی موجب آسیب به این عضو بدن می شود. این موضوع در حالی بیشتر خواهد بود که ارتفاع میز و صفحه مانیتور به صورت استاندارد تنظیم نشده باشد. در نتیجه حتما این نکته را در میز و کامپیوتر خود بررسی کنید.

نرمش اولی که به کاهش درد گردن کمک می کند این است که سعی کنید گوش خود را به شانه برسانید و چند ثانیه این حالت را نگه دارید. در این بین سر خود را به سمت پایین آورده و بعد از چند ثانیه گوش مخالف را به شانه نزدیکش برسانید.

دومین ورزش برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر حرکت چرخش است. در ورزش قبلی صورت شما فقط رو به جلو حرکت می کرد اما در این ورزش سعی کنید صورت خود را به سمت یکی از شانه ها بچرخانید مطابق دیگر تمرین ها مدت چند ثانیه ای آن را نگه دارید. همین ورزش را برای جهت مخالف تکرار کنید.

حرکت دورانی سر از بالا به پایین موجب تغییر حالت گردن شده و در کاهش خستگی بسیار موثر است. از آنجایی که تمام اعضای بدن روی یکدیگر تاثیر دارند زاویه گردن و ستون فقرات را چک کنید حالت نادرست کمر روی گردن و بالعکس تاثیرگذار است.

ارتباط چشم و کاهش خستگی کار با کامپیوتر

چشم ها از عضوهای حیاتی بدن هستند که در استفاده دراز مدت از کامپیوتر آسیب می بینند. شاید ندانید ولی برای چشم ها هم نرمش هایی وجود دارد. چشم ها مرتب در حال مشاهده صفحه مانیتور هستند که اطلاعات را به مغز برسانند.

اگر عارضه های چشمی را تجربه کرده باشید می دانید که تاری و خشکی چشم از شایع ترین آنها هستند. هنگامی که به چشم خود هیچ استراحتی نمی دهید عضلات آن خسته شده و آسیب می بینند. اما چگونه باید از چشم های خود حین استفاده از رایانه مراقبت کنیم؟

در حفظ سلامت چشم ها شاهد کاهش خستگی کار با کامپیوتر نیز هستیم. از عینک هایی استفاده کنید که نگهبان امنیت بینایی شما از اشعه های رایانه است. نور مانیتور خود را کاهش دهید. با نرمش هایی که هر نیم ساعت یا یک ساعت انجام می دهید چشم ها را از نگاه به مانیتور برداشته و ناخودآگاه به آنها هم استراحت می دهید.

انواع ورزش برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر

مچ دست و انگشت ها را فراموش نکنید!

از آنجایی که دست هایمان بیشترین حرکت را در استفاده از موس و کیبورد دارند نباید نرمش های این عضو را هم فراموش کنیم. به همین منظور از ورزش چرخش مچ برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر بهره می بریم. کف دست خود را روی میز قرار دهید دقت کنید که آرنج خم نشود. اکنون بدون اینکه کف دست را جدا کنید آن را به طرفین بچرخانید و چند ثانیه در هر جهت آن را حفظ کنید.

ورزش خمیدگی مچ برای تقویت عضلات مچ و ساعد به کار می رود. برای اجرای این تمرین دست را بدون خمیدگی آرنج به سمت جلو نگه دارید و مچ را خم کنید به طوری که کف دست دیده شود. اکنون با دست دیگر به روی دست دیگر کمی فشار آورده و به داخل هدایت کنید. این نرمش را در جهت مخالف همین دست اجرا کنید. انجام این تمرین برای هر دو دست مفید خواهد بود.

همانطور که گفتیم انگشت ها را نباید فراموش کرد و تمرینات این عضو به میزان زیادی در کاهش خستگی کار با کامپیوتر موثر است. در انجام این نرمش کف هر دو دست را بدون تاشدگی آرنج روی سطح صاف قرار دهید.

در این زمان تمام انگشت های هر دو دست را در جهت بیرون از هم باز کنید چند ثانیه در همین حالت نگه دارید و سپس رها کنید. کاری که حالا باید بکنید این است که انگشت ها را از تمام بندهای آن جمع کنید. به همان ترتیب قبلی این فیگور را چند ثانیه حفظ و مجدد آنها را آزاد کنید.

 

کاهش خستگی کار با کامپیوتر با ورزش

کلام آخر

با نگاهی به مشاغل امروزی متوجه می شویم که کامپیوتر به عنوان یکی از ابزارهای جدا نشدنی کار ما به حساب می­ آید. این وسیله پر فایده افزون بر مزایایی که دارد در استفاده طولانی مدت ما را به مشکلات جسمانی مختلفی گرفتار می کند. برای پیشگیری از این موضوع باید به انجام انواع ورزش هایی برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر بپردازیم.

با اجرای نرمش های کمر، ستون فقرات، مچ دست و گردن به سلامت بدن خود کمک می کنیم. ایجاد عادت های مفید در ساعات کاری و انجام ورزش های چند ثانیه ای احساس کسالت و خستگی را از ما دور می کند.

انواع ورزش برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر

Source: www.wikihow.com, www.northernsportsmyo.com.au

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *