مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

ام اس چگونه درمان می شود؟

از آنجایی که ام اس یک نوع بیماری است که علت پیدایش آن دقیقا مشخص نیست؛ ابتلا به آن موجب ترس و وحشت فراوانی در بیماران می شود. اما به طور کلی MS نوعی بیماری عصبی به شمار می رود که علائم خفیف یا شدیدی ایجاد خواهد کرد. پس از تشخیص پزشک مبنی بر ابتلای شخص به ام اس، درمان های مختلفی تجویز خواهد شد. با توجه به اینکه multiple sclerosis یا ام اس در هر شخص با علائم و رفتار مختلفی امکان بروز دارد؛ روش درمان نیز متفاوت خواهد بود.

درمان ام اس ممکن است که شامل دارو، روش های درمانی مانند فیزیوتراپی و تکنیک های خود مدیریتی باشد. در خصوص درمان مناسب برای هر شخص، متخصص مغز و اعصاب و دستیاران او باید تصمیم گیری کنند. اگر خود یا عزیزان شما درگیر این بیماری شده اید؛ در ادامه با ما همراه باشید. این نوشته تمامی درمان های این بیماری را بررسی خواهد کرد.

ام اس چگونه درمان می شود؟

درمان ام اس

ام اس علائم دردناک و فراوانی دارد؛ اما هر بیمار تنها بخشی از آن ها را تجربه خواهد کرد. به طور کلی جهت درمان ام اس هیچ راه حل قطعی هنوز کشف نشده است. تمامی راه حل های درمانی تنها سعی در کنترل علائم و پیشرفت این بیماری دارند. علائمی که در پی این بیماری آغاز می شوند؛ حاصل فروپاشی ارتباط بین مغز و سیستم عصبی است و شامل موارد زیر می شوند:

علائم ام اس

  • سرگیجه و عدم توانایی جهت حرکت مستقیم به دلیل افزایش تخریب سلول های بافت عصبی فرد.
  • ایجاد اختلال در دفع: اکثر مبتلایان به ام اس به دفع بی اختیار ادرار و مدفوع دچار می شوند.
  • اختلالات بینایی همچون دوبینی و تاری دید که در طی حمله به آسیب بینایی شکل می گیرد.
  • ضعف عضلات و مور مور شدن نوک انگشتان. گرفتگی هایی که در عضلات ایجاد می شوند؛ بسیار دردناک است و پس از چند دقیقه برطرف می شود.

راه حل هایی که جهت درمان ام اس انجام می شود، شامل موارد زیر است:

  • درمان های دارویی مانند انواع مسکن تجویز می شود. برخی از درمان های دارویی همچون بتافرون، آونکس و ربیفنیز، جهت اصلاح روند درمان هستند.
  • روش های درمانی مانند فیزیوتراپی جهت کمک به سفتی عضلات
  • درمان شناختی رفتاری برای اضطراب یا افسردگی انجام می شود. با توجه به اینکه ممکن است یکی از دلایل شروع بیماری استرس و افسردگی باشد یا اینکه این مسائل پس از ابتلای فرد به بیماری شکل گرفته باشند؛ درمان های روان شناختی نیز به اندازه درمان دارویی و فیزیوتراپی مفید خواهد بود.

رویکردهای مکمل و جایگزین جهت درمان ام اس

رویکردهای مکمل در کنار درمان های دارویی قرار می گیرد و موجب بهبود جسمی و روحی شخص مبتلا به بیماری ام اس می شود. شواهد نشان می دهد که ورزش به بهبود علائم ام اس کمک خواهد کرد. ورزش های ملایمی همچون یوگا، پیلاتس و تای چی بر انعطاف پذیری و تعادل تمرکز دارند و بسیار مفید هستند.

تحقیقات نشان می دهد که خطر ابتلا به MS در افرادی که تنش های عصبی و استرس و همچنین افسردگی دارند؛ بیش از سایر افراد است. تمریناتی همچون مدیتیشن و ماساژ به فرد کمک می کند که استرس و اضطراب را تحت کنترل درآورد.

عدم موفقیت درمان های روتین

بسیاری از روش های درمانی هفته ها و ماه ها جهت تاثیر مورد انتظار ادامه پیدا می کنند. بسیاری از داروها نیز ابتدا با دوز کم شروع می شوند و در صورتی که به نتیجه قابل قبول دست پیدا نکردند؛ با افزایش دوز روبه رو خواهند شد.

در صورتی که نوعی از درمان جهت درمان ام اس، رضایت بخش نیست؛ باید روش های دیگری انتخاب شود. حقیقت این است که همه درمان ها برای همه افراد مفید نیستند و گاهی لازم است ترکیبی از چندین دارو یا چندین رویکرد درمانی برای شخص تجویز شود.

زمان مناسب جهت شروع درمان ام اس

تشخیص اینکه چه زمانی باید درمان ام اس آغاز شود؛ کمی دشوار است. توجه به مواردی که در ادامه گفته می شود؛ در این رابطه مفید خواهند بود.

آیا شما به عفونت هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، اشکال معده یا عفونت مثانه مبتلا هستید؟ اگر چنین است؛ این مشکلات می تواند باعث شعله ور شدن علائم شود. با بهبودی کامل و رفع عفونت، علائم شما نیز رو به بهبودی می روند. بنابراین یک روش مراقبتی معمول این است که با مراجعه به پزشک تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار بگیرید.

احساس گرمای شدید می کنید؟ بسیاری از افراد مبتلا به MS نسبت به گرما حساس هستند. ممکن است متوجه شوید که هوای گرم علائم شما را بدتر می کند و اگر گرمایش مرکزی بیش از حد باشد؛ همین اتفاق می افتد. بنابراین سعی کنید که بدن خود را خنک نگه دارید تا علائم شما تشدید نشوند.

احساس سرما شدید می کنید؟ در بسیاری از افراد نیز سرمای شدید موجب تشدید علائم بیماری خواهد شد. به دفعات در روز دچار استرس و تنش عصبی می شوید؟ استرس تاثیر مستقیمی بر وخامت بیماری و علائم آن دارد. جهت درمان ام اس باید استرس خود را به حداقل برسانید.

چه زمانی پرستار خود را در جریان بگذارید؟

اگر دچار علائمی شدید که پیش از این وجود نداشتند یا اینکه در تحرک خود دچار مشکل شدید؛ باید بلافاصله پرستار خود را در جریان قرار دهید. برخی علائم جزئی نیز در صورتی که در طی زمان افزایش پیدا می کنند؛ نباید نادیده گرفته شوند.

در صورتی که جهت انجام فعالیت های روزانه دچار مشکل می شوید و کیفیت زندگی شما به تازگی دچار مشکل شده است؛ پزشک و درمانگر شما باید از این موضوع مطلع شود.

تمام علائمی که در بدن شما به وجود می آیند؛ ممکن است که به دلیل بیماری ام اس نباشند. جهت اطمینان از این مسئله، از نظر ابتلا به دیابت، فشار خون و سرطان نیز بررسی های لازم را انجام دهید.

ام اس چگونه درمان می شود؟

راه حل های تجربی جهت درمان ام اس

مراقب افراد سودجو در اینترنت یا شبکه های مجازی که ادعا می کنند که درمان قطعی ام اس را در اختیار دارند؛ باشید. در حال حاضر درمان ام اس وجود ندارد. تمام محصولات مراقبتی خود را از منابع قابل اطمینان خریداری کنید. جهت کسب اطلاعات کامل تنها از منابع معتبری همچون MS Trust استفاده کنید. مطالبی که در رسانه های دیگر مشاهده می شود؛ ممکن است که قابل اعتماد به نظر برسند؛ اما به احتمال زیاد با اهداف بازاریابی نوشته شده باشند یا صرفا تجربه های شخصی افراد باشند.

درمان های جدید ام اس

تحقیقات جهت کشف درمان قطعی یا درمان های جدید و موثرتر علائم آن، با پیگیری تمام متخصصان در حال انجام است. در روال درمان ام اس تصور نکنید که تمامی علائم شما باید برطرف شوند؛ برخی از علائم بخشی از این بیماری هستند و این بخش اجتناب ناپذیر ماجرا است که باید آن را بپذیرید.

چکیده

در این مقاله دانستید که ام اس یا multiple sclerosis نوعی بیماری است که موجب فروپاشی ارتباط مغز با سیستم عصبی می شود. علت شروع و درمان قطعی این بیماری هنوز به طور کامل شناخته نشده است؛ اما با کمک درمان های دارویی یا روان شناختی، علائم آزار دهنده این بیماری تحت کنترل قرار می گیرد.

برخی از علائم این بیماری شامل دوبینی و تاری دید، بی اختیاری در ادرار یا مدفوع، اختلال در تحرک و راه رفتن و غیره است. آنچه که جهت درمان ام اس حائز اهمیت خواهد بود؛ عدم توجه فرد به اخبار و تبلیغات کذب است. بنابراین تمامی اخبار و درمان های جدید تنها باید از طریق پزشک متخصص یا رسانه های معتبر پیگیری شوند.

Source: www.mstrust.org.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *