مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

اسکولیوز مادرزادی

اسکولیوز مادرزادی انحراف ستون فقرات به شکل ‘S’ است که به دلیل اختلال در شکل گیری یا تمایز مهره ها در طول رشد کودک در رحم مادر اتفاق می افتد.

دلایل اسکولیوز مادرزادی چیست؟

عوامل ژنتیکی و محیطی در تشکیل اسکولیوز مادرزادی نقش دارند. ژن های دخیل در تشکیل مهره ها می توانند باعث ایجاد اختلال  شوند. فراوانی بروز در فردی که فامیل درجه یک آن دارای اسکولیوز مادرزادی است ، حدود 15٪ است.

اسکولیوز مادرزادی

علائم اسکولیوز مادرزادی چیست؟

انحراف ستون فقرات ، گوژپشت غیرطبیعی یا انحراف غیرطبیعی به سمت داخل ، علائم پوستی در قسمت پشت – افزایش رشد مو ، فرورفتگی و تغییر رنگ می تواند باشد. هم سطح نبودن شانه ها ، کمر یا باسن  ،  کوتاهی نامتناسب تنه نسبت به پاها ، اختلالات تعادل از دیگر علائم اسکولیوز مادرزادی است.

تفاوت اسکولیوز مادرزادی با سایر انواع اسکولیوز چیست؟

در اسکولیوز مادرزادی ، اختلال در شکل گیری یا تمایز مهره ها در طول رشد آنها در رحم مادر وجود دارد. مهره ها ، که باید به صورت مستطیل رشد کنند ، می توانند مثلثی باشند. مهره هایی که باید جداگانه باشند ، می توانند جزئی یا کاملاً چسبنده به یکدیگر باشند. این ناهنجاری ها اغلب با اختلالات نخاعی همراه است. اختلالات نخاعی در سایر انواع اسکولیوز یک وضعیت مورد انتظار نیست.

اسکولیوز مادرزادی ویژگی های دیگری نسبت به انواع دیگر اسکولیوز دارد. به عنوان مثال ، در ناهنجاری های مادرزادی ستون فقرات پیش بینی مسیر طبیعی ناهنجاری ستون فقرات ممکن است دشوار باشد. انحرافی ، که سال ها تغییر نکرده است ، ممکن است در طی ماه ها به سرعت رو به وخامت بگذارد. انحراف ستون فقرات مادرزادی ممکن است با اختلالات مری، نای ، قلب ، کلیه و دست و پا همراه باشد. علاوه بر این ، مشکلات قلبی و ریه ممکن است به دلیل ناهنجاری ها و اختلالات رشد در قفسه سینه و دنده ها ایجاد شود.

در اسکولیوز مادرزادی ، علاوه بر اختلال در شکل مهره ها،انعطاف پذیری ستون فقرات نیز کم می شود. کنترل این نوع انحراف ها با استفاده از کرست یا گچ  بسیار دشوار است. بنابراین ، نیاز به درمان جراحی از سایر انواع اسکولیوز بیشتر است. فیوژن در کودکی مانع از رشد ستون فقرات ، قفسه سینه و  ریه می شود. اگر قفسه سینه به اندازه کافی رشد نکند ، مشکلات تنفسی ریه به وجود می آید.

اسکولیوز مادرزادی

چرا اسکولیوز مادرزادی باید درمان شود؟

اگر در این بیماران درمانی انجام نشود ، از آنجا که انحراف به طور کلی با رشد کودک بدتر می شود ، با گذشت زمان ممکن است مشکلات ریوی و تنفسی ، مشکلات قلبی ، در انحرافات بسیار پیشرفته فشار به نخاع و فلج ،  مشکلات جدی زیبایی و روانی ایجاد شود.

روش های درمانی  در اسکولیوز مادرزادی چیست؟

تشخیص به موقع در اسکولیوز مادرزادی بسیار مهم است و درمان موفقیت آمیز با روش های درمانی فعلی امکان پذیر است. اول از همه ، بیمار از نظر ناهنجاری های قلب ، کلیه و غیره باید معاینه دقیق شود.

هدف از درمان اسکولیوز مادرزادی فراهم کردن رشد قد بیمار و قفسه سینه به همراه اصلاح انحراف ستون فقرات بدون ایجاد از دست دادن قدرت و احساس است. روش های درمانی به عنوان مشاهده ، درمان کرست و درمان جراحی به 3 گروه تقسیم می شوند. درمان کرست  در کنترل انحراف نسبت به سایر انواع اسکولیوز موفقیت کم تری دارد ، اما در موارد خاص می توان برای صرفه جویی در وقت برای جراحی استفاده کرد. روش های جراحی در مواردی که انحراف  بیشتر از 40 درجه باشد یا در مورادی که بعد از پیگیری کوتاه مدت پیشرفت سریع وجود دارد ، ترجیح داده می شود.

بسته به محل و اندازه انحراف مادرزادی گزینه های مختلف درمان جراحی وجود دارد. در بیماران مبتلا به ناهنجاری های ستون فقرات در یک بخش بزرگ ستون فقرات و نسبتاً انعطاف پذیر با سیستم پیچ و میله ای که روی ستون فقرات قرار می گیرد می توان انحراف را اصلاح و پیشرفت آن را متوقف کرد.

یکی دیگر از روش های درمانی جایگزین ، روش هدایت رشد است که در آن طرف محدب انحراف  متوقف شده و طرف مقعر به مرور زمان رشد می کند و انحراف به تدریج اصلاح می شود.

در اسکولیوز مادرزادی که به دلیل تنها یک سطح ناهنجاری ستون فقرات ایجاد می شود ، ستون فقرات می تواند به صورت جراحی برداشته شود و انحراف آن اصلاح شود.

اسکولیوز مادرزادی

مشکلات احتمالی جراحی اسکولیوز مادرزادی چیست؟

در حین جراحی اسکولیوز مادرزادی ، نخاع به دلیل کشش یا هنگام قرار داردن ایمپلنت در ستون فقرات و اصلاح انحراف بدن ، می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم آسیب ببیند.  از بین رفتن موقت یا دائمی قدرت یا احساس پس از این آسیب. حتی فلج ممکن است ایجاد شود.

علاوه بر این ، ممکن است خونریزی جدی در حین برداشتن مهره ها  رخ دهد و انتقال خون اغلب ضروری است. باز هم در حین مداخلات به ستون فقرات ، نخاع آسیب دیده و ممکن است نشت مایع مغزی نخاعی ایجاد شود ، این نشت اغلب با درمان پزشکی برطرف می شود ، بندرت ممکن است مداخله جراحی دوم لازم باشد.

Source: www.cankayaortopedi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *