مطب کرج: خیابان بهشتی، جنب زیر گذر، برج ارم، طبقه 2، واحد 5

026-32265707 - 09375106869

مطب تهران: اتوبان همت غرب، بعد از بزرگراه ستاری جنوب، خیابان شهید کبیری طامه (شاهین شمالی)، خیابان بهار، بیمارستان امید، درمانگاه طب فیزیکی

روز و ساعت مطب تهران: دوشنبه ساعت 10 تا 12 صبح

021-44426690

Oskuie Physical Medicine Clinic

ارتباط بین ورزش درمانی و کاهش دردها چیست؟

آیا از دردها و گرفتگی های بدنی یا ناراحتی های جسمانی خسته شده اید و به دنبال یک راه حل اساسی و مثمر ثمر هستید؟ بنابراین به شما پیشنهاد می دهیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

به طمر تقریبی تمامی افراد نوعی از درد و ناراحتی جسمانی را در طول دوره های مختلف زندگی خود تجربه خواهند کرد. این دردها با توجه به مدت ماندگاری که دارند و فرد را درگیر می کنند؛ نقطه ای را که مورد حمله و آسیب قرار می دهند و همچنین شدت اثر خود تفاوت های چشمگیری دارند.

با این وجود انجمن بین المللی پژوهش ها و مطالعات مربوط به انواع درد یا (IASP) International Association for Study of Pain، درد را به این صورت تعریف می کند:« تجربه احساس و عاطفه ای آزار دهنده که با آسیب های بافتی مرتبط است یا به نظر با آن مرتبط می آید.»

راه ها و روش های متعددی به منظور مقابله با انواع درد، تسکین و بهبودی آن ها وجود دارد که بسیاری از آن ها بسیار بادوام و مناسب تلقی می شوند و افراد ممکن است که با بسیاری از آن ها آشنایی نداشته باشند. یکی از این روش ها ورزش درمانی محسوب می شود که کاربردهای مهم آن از لحاظ علمی و تجربی تایید شده است. بنابراین در ادامه به توضیحاتی در رابطه با ورزش درمانی و کاهش دردها می پردازیم.

 

ارتباط بین ورزش درمانی و کاهش دردها چیست؟

آیا بین ورزش درمانی و کاهش دردها ارتباط وجود دارد؟

افرادی که از انواع درد مانند دردهای کمر، پا و دیگر نقاط بدن رنج می برند؛ نخستین و ابتدایی ترین واکنش آن ها اجتناب از فعالیت و رجوع به رختخواب و استراحت است. با این حال، ورزش درمانی توسط حاذق ترین پزشکان و متخصصان اغلب به عنوان یک گزینه درمانی مناسب و کارآمد جهت مدیریت درد تجویز می شود.

مزایای شناخته شده و موثری از ورزش و فعالیت بدنی منظم و روتین در دست است. CDC یا سازمان پیشگیری و مدیریت بیماری ها فواید فعالیت های فیزیکی و ورزش درمانی و کاهش دردها را به صورت زیر لیست کرده است:

 • کنترل و مدیریت وزن؛
 • کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی و همچنین بیماری های متابولیک؛
 • کاهش خطر و ریسک ایجاد بسیاری از سرطان ها؛
 • تقویت استحکام استخوان ها و ماهیچه ها؛
 • بهبود توانایی و قابلیت انجام فعالیت های روزانه و روتین زندگی؛
 • جلوگیری از افتادگی و افزایش شانس بهره مندی از زندگی طولانی تر یا افزایش طول عمر.

ورزش درمانی، تمرین و فعالیت های فیزیکی نه تنها برای افراد سالم فواید بسیاری دارد؛ بلکه مزایای موثر و فراوان آن در افراد بیمار و مبتلا به دردهای جسمانی نیز به اثبات رسیده است.

با درنظرگیری این مزایا بسیاری از نویسندگان و متخصصان این موضوع که ورزش درمانی باید به عنوان یک دارو در نظر گرفته شود را بدیهی می شمرند. مهم ترین مزیت و تاثیر ورزش برای بیماران و افراد دچار درد، بهبود و کنترل وضعیت درد است.

ارتباط بین ورزش درمانی و کاهش دردها چیست؟

چه تمرین هایی برای ورزش درمانی و کاهش دردها موثر هستند؟

حال شاید پس از شناخت تاثیر و ارتباط ورزش درمانی و کاهش دردها برای شما سوال پیش آمده باشد که چه ورزش هایی برای انواع دردهای مزمن و حاد موثر هستند؟ ما در اینجا تعدادی از ورزش ها و تمرینات مناسب جهت کاهش دردها را برای شما فهرست کرده و توضیح خواهیم داد.

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی که از مناسب ترین و اصلی ترین انواع ورزش ها و تمرینات به شمار می روند؛ مزایای جسمانی، ذهنی و روانی بسیاری دارند و عملکرد جسمانی افراد را به شدت ارتقا داده و در کاهش دردها نقشی اساسی ایفا می کنند.

بنابراین تمرینات هوازی را در طول روز و بدون نیاز به هرگونه وسیله بدنسازی قادر خواهید بود که انجام دهید. اگر بخواهیم که دو نمونه از بهترین انواع این تمرینات که هزینه کمی نیز دارند را برای شما نام ببریم؛ باید به شنا و پیاده روی اشاره کنیم.

پیاده روی

پیاده روی به مدت 30 دقیقه در 3 الی 5 روز فواید مهم و مناسبی برای بدن شما خواهد داشت. این کار فواید و مزایای متعددی همچون افزایش نیرو، پایداری، مقاومت و ارتقا سلامت قلبی و عروقی را برای افراد به همراه دارد.

در صورتی که پیاده روی برای شما چالش برانگیز و سخت است؛ باید با قدم های آهسته در مسافت های کوتاه استارت زده و سپس با افزایش قدرت و عادت به این کار مسافت های طولانی تری را قدم بزنید. جهت افزایش کیفیت این امکان را دارید که با یک هندزفری و گوش سپاری به موزیک دلخواه خود این کار را انجام دهید.

پیاده روی که یکی از بهترین راهکارهای ورزش درمانی و کاهش دردها به حساب می آید؛ این امکان را فراهم می کند که حتی این کار را با استفاده از واکر یا عصا نیز انجام دهید. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید؛ این است که در ابتدا خیلی به خود فشار نیاورده و در صورتی که از عصا و واکر استفاده می کنید نیز هرگز آن را جا نگذارید.

شنا و ایروبیک آبی

این ورزش یک گزینه مطلوب و مناسب برای افرادی است که قادر به پیاده روی و قدم زنی نیستند. این ورزش کم فشار برای شما این امکان را فراهم می کند که بدون ایجاد فشار اضافی روی مفاصل و ماهیچه های خود حرکت کنید. شنا بسیاری اوقات مزایای درمانی و تزریق منابعی از آرامش ذهنی را نیز دارد و راهی موثر و عالی جهت خالی سازی ذهن به شمار می رود.

ارتباط بین ورزش درمانی و کاهش دردها چیست؟

تمرین های کششی

یکی دیگر از راهکارهای موثر در رابطه با ورزش درمانی و کاهش دردها، تمرین ها و حرکات کششی است. در صورتی که در قسمت کمر و گردن خود دردهای مزمن دارید؛ باید بدانید که حرکات کششی این قابلیت را دارد که تنش، سفتی و گرفتگی را در آن نواحی از بین ببرد.

این حرکات کششی را که به تجهیزات و وسایل ورزشی نیازی ندارد؛ روی گردن و کمر خود امتحان کنید که امکان حرکت دهی مناسب را برای آن به طور کلی تسهیل کرده و بهبود بخشد.

کشش ماهیچه سرینی و پایین کمر

برای این فعالیت و مشاهده تاثیر این نمونه ورزش درمانی و کاهش دردها لازم است که موارد زیر را به ترتیب اجرا کنید:

 1. به صورت طاق باز، روی کمر خود و کف زمین دراز بکشید؛
 2. زانوهای خود را به سمت سینه خود جمع کنید. سپس بازوهای خود را دور زانوی خود حلقه کرده و به نرمی خود را بغل کنید؛
 3. با همین حالت به سمت جناحین به حرکت درآمده و از چپ به راست و از راست به چپ بچرخید. به صورتی که احساس کشش را در پایین کمر و کفل های خود احساس کنید؛
 4. سعی کنید که یکی از پاهای خود را به صورت قائم روی پای دیگر خود قرار دهید که کششی اضافی را بر ماهیچه سرینی و پری فورمیس خود اعمال کنید؛
 5. در کنار یک درب بنشینید و بلند شوید یا به اصطلاح دراز و نشست انجام دهید؛
 6. به طرف بالای شانه ای که قصد اعمال کشش روی آن قسمت دارید؛ دست خود را بالا بیاورید؛
 7. آرنج خود را بر دیواره محفظه درب اتاقی که در آن هستید؛ قرار دهید. این حرکت باعث چرخش قسمت بیرونی شانه به سمت بالا می شود؛
 8. سر خود را از چپ به راست به آرامی بچرخانید و پس از آن به سمت پایین و کفش های خود نگاه کرده و سر خود را پایین بیاورید؛
 9. سپس با قرار دهی دست آزاد خود به روی نوک سر و اعمال مقداری فشار به آرامی به فعالیت کششی خود عمق و قدرت بدهید.

ارتباط بین ورزش درمانی و کاهش دردها چیست؟

تمرینات استقامتی و قدرتی

در این بخش از ارتباط ورزش درمانی و کاهش دردها لازم است بدانید که مطالعات اندکی رابطه ای معنادار بین تمرینات استقامتی و قدرتی با کاهش درد پیدا کرده اند. با این حال یک پژوهش انجام شده توسط کولتین و آربوگست به این نتیجه رسیده است که دوره ای از تمرین مقاومتی پاسخ هیپو آلژنیک را به همراه می آورد.

با این وجود، ایجاد و افزایش قدرت جهت استحکام و پایداری مفاصل و پیشگیری از صدمات آینده بسیار اهمیت دارد. همچنین برای افرادی که با دردهای مزمن دست و پنجه نرم می کنند؛ نیروی مرکزی جسمانی کافی حائز اهمیت است.

این فاکتور در زمینه ورزش درمانی و کاهش دردها به شما کمک می کند که وضعیت و تعادل مناسبی برای خود حفظ کنید و جهت کاهش خطر و ریسک جراحت هایی که به درد بیشتری ختم می شود؛ بسیار مفید خواهد بود. همچنین کار بر ماهیچه های شکم، کفل و کمر یا پشت جهت استحکام و افزایش نیروی مرکزی بدن بسیار حائز اهمیت است.

سخن آخر

امروزه با وجود سبک زندگی منفعلانه و مصرف غذاهای مضر، آسیب های جسمانی و عوامل دیگر بسیاری از افراد به دردهای مزمن و حادی در قسمت های مختلف بدن خود از جمله کمر، گردن، پا و بازوها مبتلا هستند. راه های مختلفی برای تسکین درد وجود دارد که یکی از آن ها توجه به تاثیر ورزش درمانی و کاهش دردها است.

به همین دلیل ما در این مقاله شما را با ارتباط ورزش درمانی و کاهش دردها آشنا کرده و به این سوال که آیا بین ورزش و کاهش دردها ارتباط معنی داری وجود دارد یا نه پاسخ دادیم. به طوری که چندین راهکار ورزشی مناسب جهت تسکین دردهای جسمانی برای شما شرح داده شد.

Source: www.healthline.com, www.physio-pedia.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *