آسیب مچ پا در ورزشکاران

آسیب مچ پا در ورزشکاران

در سال های اخیر ، افزایش فعالیت های ورزشی در ایران سرعت گرفته است. تعداد افرادی که سعی می کنند عادت های ورزشی را به منظور بهبود کیفیت زندگی و داشتن یک زندگی سالم به فعالیت های روزانه خود اضافه کنند، در حال افزایش است. علاوه بر این، تشویق به ورزش در بین جوانان و انجام سرمایه گذاری های بسیار جدی در این زمینه، انتظارات عملکرد بالا را از ورزشکارانی که رسماً در یک رشته ورزشی فعالیت می کنند، افزایش می دهد.

اشتیاق افراد برای شروع ورزش و تمایل آنها برای تناسب اندام در زمان کوتاه در نتیجه تمرینات ناسالم و اشتباه باعث آسیب های جدی می شود. با این حال ، تلاش برای افزایش میزان موفقیت در مدت کوتاهی از ورزشکاران مشغول به هر ورزش ، باعث می شود ورزشکاران آمادگی کامل جسمی و روانی نداشته باشند. در نتیجه باعث صدمات جدی و ناتوانی های دائمی در طول مسابقات ورزشی می شود.

صدمات ورزشی نامی است که به همه  معلولیت ها و آسیب هایی که در نقاط مختلف بدن در اثر اتفاق در حین فعالیت های ورزشی رخ می دهد ، گفته می شود. آسیب های حین ورزش می تواند بسیار متنوع باشد. ورزشکاران می توانند آسیب های مختلفی را تجربه کنند. حتی صدمات دائمی می تواند در نتیجه  جراحات رخ دهد. شایع ترین آسیب ها، آسیب های پا و مچ پا است که در اثر رگ به رگ شدن ایجاد می شود. به همین دلیل توجه به آسیب های مچ پا در ورزشکاران مفید است.

آسیب مچ پا در ورزشکارانعلل آسیب های ورزشی:

ما می توانیم علل آسیب ها و معلولیت ها را در حین ورزش تحت دو عنوان جمع آوری کنیم: 

عوامل شخصی:

 • عوامل فیزیکی مانند ضعف عضلانی ، انعطاف پذیری ناکافی بدن 
 • بیماری ها و معلولیت هایی که قبلاً بوده و هنوز به طور کامل بهبود نیافته است
 • عوامل روانی مانند استرس بیش از حد ، غفلت و ریسک پذیری 
 • اضافه بار بر بدن و فعالیت های ورزشی خسته کننده در نتیجه تمرینات بیشتر یا ورزش بیشتر از حالت عادی 
 • عوامل تشریحی مربوط به سن

عوامل محیطی:

 • انجام ورزش در شرایط نامساعد جوی 
 • عدم استفاده از تجهیزات مناسب برای فعالیت ورزشی 
 • عدم انتخاب مکان و زمین مناسب برای فعالیت ورزشی 
 • تمرینات نادرست به دلیل دانش فنی ناکافی

انواع آسیب های ورزشکاران چیست؟

بسیاری از افرادی که در ورزش فعالیت می کنند در معرض بسیاری از جراحات و آسیب های جزئی یا عمده قرار می گیرند. اگرچه ممکن است انواع مختلفی از آسیب ها و جراحات مشاهده شود ، اما انواع رایج آسیب ها را می توان به شرح زیر لیست کرد:

 • آسیب های کمر
 • صدمات عضلانی
 • درد کشاله ران
 •  شکستگی و دررفتگی در مناطق مختلف
 • آسیب های زانو و آرنج
 • انقباض

آسیب مچ پا در ورزشکاران

صدمات پا و مچ پا:

آسیب مچ پا در ورزشکاران

شایع ترین صدمات در افرادی که در هر ورزشی فعالیت می کنند آسیب های مچ پا است که در نتیجه رگ به رگ شدن رخ می دهد. آسیب به بافت همبند و مشکلات ساختار غضروف در ناحیه مچ پا در نتیجه پیچ خوردگی رخ می دهد. هرگز نباید از پیچ خوردگی غفلت کرد. در افرادی که به رگ به رگ شدن اهمیت نمی دهند ، هنگام پیچ خوردگی علائمی مانند تورم ، قرمزی و درد مزمن شده و ادامه می یابد. علاوه بر این ، در صورت عدم درمان صحیح ، رگ به رگ شدن می تواند عود کرده و باعث ناتوانی شود. به همین دلیل ، باید با یک متخصص مشورت کنید و روش درمانی توصیه شده را در نظر بگیرید.

آسیب های بافت همبند ناشی از پیچ خوردگی:

آسیب های بافت همبند را می توان در سه مرحله بررسی کرد:

مرحله 1: الیاف موجود در بافت همبند کشیده شده  ، اما بیشتر آنها آسیب ندیده اند.  صدمه قابل توجهی به عروق بافت همبند وارد نشده و خونریزی حداقل است.

مرحله 2: اکثر فیبرهای بافت همبند آسیب دیده اند. آسیب جزئی به رگ ها وارد می شود. خونریزی بیشتری نسبت به مرحله 1 وجود دارد.

مرحله 3: فیبرهای بافت همبند کاملاً آسیب دیده اند. آسیب قابل توجهی به عروق وارد می شود و خونریزی در این مرحله شایع ترین است.

هدف از درمان آسیب های رباط این است که بیمار در اسرع وقت به زندگی قبلی خود بازگردد. در روش درمان ، به بیمار در تمام مراحل استراحت داده می شود. نباید بیش از حد سرپا بماند. با استفاده از پانسمان ، زمان بهبود با ثابت نگه داشتن مچ پا کوتاه می شود.

آسیب های بافت غضروفی ناشی از پیچ خوردگی:

هیچ رگی در بافت غضروف وجود ندارد. بنابراین ، از مایع مفصل تغذیه می شود. از آنجا که آسیب بافت غضروف باعث ایجاد درد نمی شود و در رادیوگرافی قابل مشاهده نیست ، ممکن است در اولین معاینه مورد توجه قرار نگیرد. این باعث تاخیر در تشخیص می شود. تاخیر در تشخیص آسیب بافت غضروف باعث تاخیر در بهبود بافت می شود. این باعث می شود بافت غضروف به مرور زمان دچار فرسایش شود و همچنین باعث ایجاد صدمات دائمی یا مشکلاتی شود که نیاز به مداخله جراحی دارد. آسیب بافت غضروفی فقط با MRI قابل مشاهده است. درخواست MR (رزونانس مغناطیسی) برای اهداف پیشگیرانه در طول تشخیص ، از مشکلات سلامتی در آینده جلوگیری می کند. اقدامات مراقبت از آسیب های مچ پا در ورزشکاران می تواند از آسیب دائمی جلوگیری کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دریافت مشاوره دایرکت اینستاگرام:
  droskuie_clinic@